Strugurasi de Sept-Oct 2011 *45*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Lena, toamai ma pregateam sa va scriu.

Tot citesc, si imi compun in cap raspunsuri. Sa le scriu, mai greu. Si acum scriem amandoi la tastatura. Domnul e la mine in brate si oscileaza intre telefon si tastatura. Si roade cablul de la telefon, ca doar pe ala l-a prins, telefonul i-a cazut, ca altfel el era la el in gurita.

Hayat, , condoleante.

Nati, faza cu papucii de casa am patit-o si eu. Eu ii pun pe covor o plapuma, si il las acolo sa se joace, cu perne de jur imprejur. Eu fiind in camera. O data am fugit pana in bucatarie sa spal pompa. Deodata aud chiote. Domnul, care de vreo 3 saptamani sta in 4 labe si incearca sa se tarasca, era in mijlocul camerei, pe covor, nu pe plapuma, si gasise papucii mei de casa. Intr-unul isi aruncase jucaria cu care se jucase pana atunci, si celalalt il rodea de zor. Cum zice sei, mi-a stat inima putin in loc, apoi mi-a venit si sa rad.

Si noi suntem plini de bale, dinti nu. Si desi nu avem 6 luni, si desi as fi vrut sa astept cel putin pana atunci, de 3 zile am inceput diversificarea. Mie mi-a venit menstruatia, si dupa, la ovulatie, a inceput sa scada laptele. Initial nu am facut eu legatura, dar am tot citit si i-am dat de capat. Nu reuseam sa mulg suficient cat sa ii las pentru cat eram eu plecata. Asa ca am mai apelat la rezerva din congelator, dar doar cat eu nu eram acasa. Cat eram eu, nonstop cu el la san, cand vroia, si daca nu el, pompa. Si domnul la puseu, ca baga ca spartul. Ei, am reusit sa cresc productia de lapte, cat de cat, asa ca acum ii las portia pe a doua zi, mulsa, la frigider. Problema e ca nu se mai satura cu lapte. Incontinuu parca mesteca ceva, sugea la amandoi tzitzi, de nu mai ramanea nimic, si tot ii era foame. De o luna si mai bine aluat in greutate doar 100 de grame. Asa ca am ajuns la concluzia ca fiecare copil cu ritmul lui, si, fara nici un stres, am decis ca incepem diversificarea.
Morcov fiert, facut piure, cu putina apa fiarta, alaltaieri a mancat cateva lingurite, ieri si azi cam 40-50 de ml. Maine cred ca fierb si pastarnac. La inceput mai greu, ca dadea afara destul de mult din gurita, dar ieri deja deschidea gurita sa primeasca mai mult.
Ionela, cu saturatul, sunt sigura ca nu se mai satura. Cand nu sunt eu acasa, in 7 ore, mananca de 2 ori, dar a ajuns sa manance si de 3 ori. Sau 2 biberoane de cate 180-200 de ml, sau 3 de cate 150-160 de ml. Plus inca vreo 6-7 mese la san. Si cand trage si 10 minute la o masa - tras si inghitit - dupa ce inainte manca in 4-5 minute, nu pot zice ca mananca putin. Problema nu ar fi ca se trezeste noaptea de 3-4 ori sa manance, ca m-am obisnuit. Dar vreau sa fiu sigura ca are suficienti nutrienti. Si din 19 februarie pana in 10 martie a luat 100 de grame. Ceea ce e putin, zic eu.

In rest, si-a gasit picioarele, pe care si le prinde tot timpul, le roade de zor. KK nici el nu prea face, cand vad ca se chinuie ii mai pun supozitor - asta la 4-5 zile. Ieri insa a facut singur, desi alaltaieri facuse iar.
Scaunul de masa ii place mult de tot, nu il las eu prea mult in el, ca sta prea in fund. Si desi sta bine, nu vreau sa il fortez.

De cateva saptamani doarme pe burta. De la 7 seara, pana la 6:30-7 dimineata. Cu trezirile pentru masa, desigur, care nu sunt la aceeasi ora, si variaza intre 2 si 5 .
Ziua mai doarme cate o ora-o ora jumatate, si inca o jumatate de ora dupa amiaza.
Ii plac reclamele, daca aude promoul, intrerupe orice activitate si se uita la TV.
Sta in 4 labe, si isi ridica fundul cateodata ca si cum ar vrea sa se ridice in picioare. Isi recunoaste numele si se uita daca il strigi.
Vaccinul de 4 luni a trecut lejer, a zambit, a vorbit cu dna doctor, doar a tresarit la intepatura.
Dermatita incepe sa treaca, il dau cu Mustela Stelatopia. Merita banii. Am trecut si noi la carucior, ca landoul nu ne mai incapea. Si noi avem trio enjoy fun, ca al lui jade. E enervant ca nu il vad cand il plimb, dar asta e singurul minus.

toata strugurimea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Sa-mi dea si mie cineva un raspuns clar:

Daca bebeii n-au voie lapte de vaca pana undeva la 18 luni, de ce se da copiilor branza si iaurt¿¿¿

Aici branzica la copii de fel(la o adica prefer sa-i pastrez o masa de lapte), iar iaurt este pt bebei facut cu lapte de continuare nr 2...

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


acelasi lucru ma intreb si eu, insa cum deocamdata, pana laq 9 luni-1 an nu am voie sa ii lapte e vaca inca nu ma stresez cu cititu ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Raspuns de la un pediatru:

http://www.eumama.ro/intrebari/copii/alimentatie-si-nutritie/care-este-diferenta-dintre-alergia-la-proteinele-din-laptele-de-vaca-si-intoleranta-la-lactoza-683.html

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


saru'mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Eu cred ca n-are a face cu lactoza, mai degraba cu proteina aia din lapte...aia poate declansa alergii... cred, poate vrajesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Eu cred ca n-are a face cu lactoza, mai degraba cu proteina aia din lapte...aia poate declansa alergii... cred, poate vrajesc...

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


noi avem la proteina.. clarr fara.. insa mama are la, lactoza asa ca am aflat un raspuns la intrebarea de ce poate manca branza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

seidana iti spun sigur ca cine-i alergic la proteina de la vaca nu poate manca lactate de nici un fel. cu o singura masa de lactate ai ajunge nasol la urgente! voi ce test ati facut¿

stiu caz de alergic care reactioneaza asa: ochi f umflati, eczeme pe tot corpul, voma la greu, urlaturi nici nu mai spun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

seidana iti spun sigur ca cine-i alergic la proteina de la vaca nu poate manca lactate de nici un fel. cu o singura masa de lactate ai ajunge nasol la urgente! voi ce test ati facut¿

stiu caz de alergic care reactioneaza asa: ochi f umflati, eczeme pe tot corpul, voma la greu, urlaturi nici nu mai spun...

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


nu stiu daca a fost test real sau nu.. insa la simplu contact a pielii cu branzza de vaca toata s-a inrosit in zona in care pielea a intrat in contact cu barnza..
Cum beau lapte si iaurt , cum ii apare dermatita si gaze..

Deocamdata zicem pas, poate nu e alergie insa sensibilitate clar e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, iaurtel nu ii dai pana intr un an?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Bunny, asa e . la alergie la proteina nu poti manca deloc lactate. de niciun fel. la intoleranta la lactoza se evita laptele, in rest se pot manca lactate.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

azi ,dupa 4 luni , am ajuns si eu la coafor , m am frezat , aranjat , bibilit si cand ajung acasa , ce credeti
ma vede copilu' si incepe sa planga
a tinut o asa vreo juma de ora , cum se uita la mine cum il apuca
se pare ca ma place ciufuita

anca , seidana ai vostri nu transpira pe spate cand stau mai mult in scaun ?
al meu da...uneori il gasesc fleasca pe spate in doar 15 min

anca , tu nu ai problema cu schimbarea treptei spatarului la carucior ?

seidana , eu i am facut lui T pe la 2 luni jumate analize din sange pt depistarea alergiei la proteina
din fericire a iesit negativ

_


de T 6+


Mergi la inceput