"Si voi, nimic-nimic?"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

excelente postari.

strumf a aparut dupa 8 ani.
pana atunci, fiind si oameni de mergem la biserica, am fost ca la tir cu arcul, noi eram tintele.

in sfarsit a venit minunea,am ramas insarcinata.toata sarcina cu branula, toate binevoitoare pamantului:mama, da' ala micu iese normal, dr ce a zis?din ce ii cresc oasele, are?a miscat vereodata?
astea au fost in top.

cum am fost si sunt silfida, ma vedeau cu burtica, eu 7 luni, ele:4 luni, nu-i asa?nu , 7. si traieste?nu , e o fantoma.

am nascut, e adevarat, cu mari, mari probleme.
vin acasa. strumf 1,7 kg la externare.
o prietena: aloeu ce mic si negru e, eu nu l-as fi luat!
am descoperit pe rand ca:laptele meu nu e bun, ba e f gras, ba e apa chioara, ba nu stiu sa alaptez, ba nu stiu sa-i fac de mancare copilului.
are 1 an si 7 luni si vb mult,dar pocit. eu ador si mi-am dorit asta. il zice pe r,deci am pierdut faza cu pelticul.
o vecina binevoitoare:al meu a zis mama la 2 luni!!!!!te-ai gandit sa-l duci la psiholog? eu:pe cine?

si ,sper deosebire de voi, majoritatea, eu ,ca si mamele esentelor de aici de pe DC, mai avem de indurat ceva:
la locul de joaca, duminica trecuta:
are 11 luni, nu?in contextul in care strumf spunea cat putea de tare:grreu,greeeeu si se catara pe niste panouri.raspund:da, are 11 luni si e deja in MENSA!

al doilea copil nu il mai fac, deci minusuri majore. de intarcat inca nu l-am intarcat,dar am aflat de ce,ca eu nu stiam:nu l-ai intarcat ca sa ramai cu sanii mari,dar o sa vezi tu ca se micsoreaza la loc![:D]

cu atatea binevoitoare in jurul meu,chiar ma intreb:cum am avut tupeul sa fac un copil,sa il cresc si sa mai fiu si mandra de el?????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Si toate astea pentru ca beretele astea iti vor binele.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Elena rulz ! Da' sa stii ca nu numai tinerele femei au parte de sfaturi, chiar si alea mai coapte

Din categoria "fertilizat la cap fara sa o ceri": "cum, nu nasteti cu cezariana ?!" , "iti recomand eu un ginecolog bun, te taie si in 2 zile esti ca noua", "la varsta asta nastere naturala ?!", "cat v-a luat sa ramaneti insarcinata?" (asta saraca a fost de-a dreptul dulce, o doctorita cardiolog mai mica cu 2 ani ca mine, care probabil se uitase in certificatul de nastere si intrase brusc in panica )

Si cu alaptatul am auzit alta, monumentala "nu-l alaptati peste un an, ramane cu dependente psihice"... wtf ?!

Later edit: o uitasem p-aia clasica. Atunci cand plimbam cainele prin parc, priviri piezise si reactii "da' un copil n-ai face..."

@ viviana : drumul spre iad e pavat cu bune intentii...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octaviaavram spune:

acum ,lasand gluma la o parte,autoarea a prezentat cat se poate de realist mai ales perioada maternitatii........si aceaste e crunta realitate si nu acele imagini din filme si reviste, in care ni se vand niste povesti de adormit copii......ca totul e usor cand esti gravida....vai de capul nostru cat stres,mai ales daca ai o sarcina cu probleme... si mai ales cat e de grea perioada de dupa nastere,in ceea ce priveste acomodarea cu nou-nascutul si cat de mult afecteaza relatia de cuplu.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

la noi au fost altele. mult mai putine, pentru ca familiile sunt departe iar prietenii nu se baga la comentarii.

dar nu va cumparati si voi o casa? cum stati cu copiii in chirie? dar masina de ce nu va luati? nu va puteti descurca fara masina.

eu nu am purtat haine de gravida nici la prima sarcina si nici acum. greseala monumentala.

Finn Constantine 15.10.2009 si 34+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

super tare articolul...am ras cu lacrimi

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Am luat 8 kg in sarcina, in concluzie " te infometezi singura si o sa nasti o pisica nu un copil" - in conditiile in care nu statea nimeni cu mine in casa sa vada cat bag sau cat nu bag in gura.
Am fost la un milimetru sa mor la nastere , cu probleme medicale extinse mult timp dupa si cu toate astea toti sunt oripilati ca nu mai fac un alt copil. " Ce e aia sa-ti fie frica ? Te ajuta D-zeu, cum te-a ajutat si la primul " Zau ???!!! Garantezi ??!!
Si mai multe....subiectul asta chiar m-a prins intr-o pasa proasta
In concluzie, oamenii daca s-ar pune un minut in locul celuilat, unele intrebari nu le-ar pune.
Dar nu o fac , pentru ca INTOTDEAUNA noi stim ce e mai bine pt celalat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

AB_AC, merci de linkuri, mi-am amintit si eu de chestii de mult invatate si tot de mult uitate, ce pacat ca nu prea aplicam in viata lucruri destepte invatate cu multa sudoare in scoala. asta fuse un pic de tot off-topic
Si on ... daca n-ar fi trupa de berete de un roz cat mai suav, am mai avea noi acu un subiect savuros ? Se gaseste cate una sa zica, poti s-o ignori, poti sa i-o tai scurt sau poti s-o ironizezi, dar important e sa nu pui la suflet. La mine functioneaza perfect ce-mi zicea mama de fiecare data cand ma plangeam ca nu stiu ce a zis cineva ... "si? chiar te intereseaza ce a zis? ce e in locul tau?". Asa am devenit eu ... de-a dreptul nesimtita cand e vorba de berete. Cu familia e mai complex, ca si daca nu ma intereseaza in mod special parerea socrelei ... nu pot sa i-o tai cum mi-ar veni ca ... nu se face.


Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Lumea e plina de binevoitoare a caror unica ratiune de a trai este binele celorlalti... In consecinta, dau sfaturi...
Si eu am auzit o gramada, inca de la fiu-meu, ca sunt prea tanara sa fac copii si la mezina ca sunt prea batrana, si ca de ce nu avortez daca am deja 2 copii!
In timp se pare ca pielea mea s-a cam ingrosat si nu ma mai consum de cate ori primesc un sfat binevoitor. Mezina mea nu spune poezii, foloseste olita doar din 2 in 3, poluez inca mediul cu 1-2 "pemparsi" pe zi, ma mandresc cu ceilalti 2 chiar daca nu au castigat vreun Pulitzer sau Nobel. Nu folosesc prea multe produse "bio", ceea ce o serioasa lacuna in pregatirea copiilor pt viitor si nu gatesc raw, ceea ce cu siguranta le va afecta sanatatea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Si eu am trecut prin asta cand decis sa fac bebe la 20 de ani (am ramas la 19) si au sarit toti ca arsi ca suntem in sec 20 si avorul este legal


Mergi la inceput