Strengari 45 - Bv Buburuza, Wali!Hai Dana!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Acum am vazut-o si pe Anca...Off! cred ca e greu, dar vorba Irinei incearca si cu un consultant (eu nu stiu daca o sa ma pot abtine sa nu chem pe cineva chiar din prima zi). Nu degeaba ii zice perioada de acomodare, va trece, dar sa ne povestesti si noua cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cata, masor, mie imi vine mai tarziu patutul decat Danei pt ca e si salteaua pe comanda si le-am zis sa le aduca pe toate deodata. Bine, am comandat in locuri diferite noi, dar acelasi patut. Dar posibil maine-poimaine sa vina si cand monteaza sotul, masor. O sa fie putin balamuc maine c-am mai intins () creditul sa punem aer conditionat in cealalta camera, cand vine canicula sa pot racori rapid prin casa si maine vin oamenii aia. Asa ca sa nu te superi, please, daca ma astepti putin.

Aredwynn, imi pare rau ca merge asa greu alaptatul, trebuie sa fie teribil de frustrant. Banuiesc c-ai incercat de toate, inclusiv sa comprimi tu sanul, sa-i vina mai mult laptic cand suge. Poate te ajuta fetele de pe grupul de alaptare, desi cred ca Roninei n-au apucat sa-i raspunda sau n-au vazut intrebarea: https://www.facebook.com/groups/sprijinpentrualaptareiasi/
Cica ar mai fi variantele alea cu Lact-Aid sau Medela SNS, sa-i vina mult laptic cand suge. Dar sunt cam complicate cu furtunasele alea.

Irina, cool, cred ca Maria e f. bine ca greutate.

Tala, parerea mea personala e ca epi ei adauga la rahi ca sa faca mai putina substanta in rahi si numai cat e nevoie in epi, adica rahi+epi = mai putin anestezic per total decat doar rahi (ar face mai mult in rahi) si ar ajunge si la bebe, asa ajunge putin din rahi la bebe, il scot repede si dupa aia iti baga numai tie pe epi pt restul operatiei. Sa zicem ca fac 100 unitati rahi si atat – aia ajunge la bebe – daca fac numai 20 unitati rahi, cat sa tina 10 minute pana scot bebica si apoi baga pe epi inca 30, apoi inca 10....in functie de cat e nevoie, per total si tu ajungi la mai putin anestezic care-ti ramane in sange (60 versus 100 in prima varianta). Ei fac 100 in prima varianta ca sa te tina bine pt caz de orice. Asa pe epi baga cate un pic, minimul necesar. Apoi difera si calmante pe coloana versus calmante pe vena, sunt alte substante. Oricum ei recomanda asa acum pt cezariana pt ca au ajuns la concluzia ca-i cel mai bine pt bebe si mama. Cel putin asa am inteles eu. Cifrele sunt din burta.

Niko se lupta cu racelile, febrele lui Alex, nu mai stie ce sa-i mai faca. Si m-a ajutat pe mine cu Engerix B doza pediatrica, care-i mai bun de hepatita B in opinia mea decat Euvax, ce fac aia la Sanador. Posibil chiar si decat HBvax.




35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Multumesc Dara , mi-ai mai explicat o data (cum naiba am uitat???) [mi-am notat si cu vaccinul, sa intreb azi]
Biata Niko, numai asa s-a 'distrat' in sarcina asta. Uram sanatate multa lui Alex si ei, bineinteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Aredwynn, mii de . Imi pare tare rau ca nu suge Natalia, si eu tot spre consilier in alaptare te-as indrepta. Multa bafta! Ma gandesc la voi

RCata, patutul are 94cm*44cm in total (asta fara extensiile alea pt saltea care mai au vreo 7cm - nu stiu exact ca eu nu le-am pus).

Dara, ti-am trimis poza

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, multzu, si pt masuratori ca la mine ar mai fi durat :) Dar eu m-am enervat pe smartphone si l-am vandut, era o amarastenie si am un tel obisnuit pe care nu vrea sa-mi arate poza



35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dara, scuze, am vzt sms tau dar nu am apucat sa-ti raspund ca-mi suna telefonul ca la gara.. Incarc sa fac poze cu aparatul si sa-ti trimit pe mail, eu nu-s in stare sa intru pe picassa

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Pup mamicile si gravidutele.
Felicitari pentru toate proaspetele mamici, refacere rapida va doresc si bebelusilor sanatate si viata frumoasa.
Dara, anything, anytime
Tala,
Eu am lipsit, dar, asa cum spunea Dara, motivat.
Am sa revin cand voi fii intr-o stare mai buna. Va pup pe toate

Niko, mami de Alex(1995) si 33+ cu
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mesaj de la Mada:

"M-au oprit la spital, sunt dilatata 3 cm, contractii la 10 min, scoateti motzatele, in noaptea asta vine Maya. Va pup"

Hai Mada! Hai bebe Maya!




35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Tocmai intrasem sa vad daca avem vesti de la Mada
Hai Mada! Hai bb Maya!!!

Nastere usoara,Mada!!!

Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si 34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Madalina , nastere usoara si curaj!



Multumesc Bunului Dumnezeu!
36 Victor Gabriel

AMR 3 saptamani

Mergi la inceput