Agitatie si zapaceala(2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Si eu ies in prosop, dar mi-l iau singura...

J si Carla (05.02.2006)
www.prin-casa.ro/" target="_blank">Culinare


Mie mi-l ia fii-mea sa il intinda pe jos si trebuie sa ma rog de ea sa mi-l dea inapoi sa ies din dus. scuze de off topic Selene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Acum exagerati un pic cu chilotii astia.
Nu vreau sa fiu acuzata de sexism, dar cred ca ideea era ca o fetita se "ocupa" de lenjeria tatalui. Daca era baiat nu iesea atata tam-tam. Sotul meu se fereste de Alex la dus si nici ea nu intra. Si el isi ia ce-i trebuie in baie sau ma cheama pe mine.
Dar daca sunt eu in baie, intra si isi ia un scaunel si-mi spune povesti. Cand era mult mai mica m-a intrebat ce e "aia si aia" , dar eu ma pregatisem din timp si i-am spus, pe un ton foarte normal, ca o sa aiba si ea cand va creste si gata.
Oricum, solutii sunt, trebuie doar bunavointa.

Si, la subisct, eu cred, parerea mea Selene, ca esti/sunteti foarte ingaduitori cu fetita. A spart intentionat sticla de ulei si nici o pedeapsa?! Nu ma intereseaza ca era la buni acasa, tot copilul tau este. Daca va face prostii la scoala tot asa vei gandi, sa ia scoala atitudine? Sa sparga ochelarii?! Si eu am ochelari, pai as face ca trenul sa raman fara ei!!
Nu esti consecventa. Si poti da vina pe oricine, dar atata timp cat tu esti acasa cu ea, tu esti principala raspunzatoare. Si daca vrei ca fetita sa se schimbe spre bine, tu trebuie sa fii prima care s-o faca.

Si bucurati-va una de cealalta. Imbtratisati-va non-stop. Am citit undeva o expresie : "rezervorul de iubire" al copilului, in acest caz, trebuie alimentat periodic, cu pupici, imbratisari, alintari etc. Daca rezervorul e plin copilul este fericit si receptiv.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

eu ies in halat de baie barbata miu isi ia hainele de casa dupa el cu el nu intra niciodata in baie nici unul pt ca nu i a lasat de la inceput
cu mine stau amandoi imi arunca jucarii in apa acum mai des cu cel mic pt ca fata sta si si vede de ale ei in camera lor cunosc toate partile corpului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Este prima data cand aflu ca barbatul dupa ce intra in baie, cere chiloti, iar fetita lui se repede sa i-i dea ea.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


unde ai citit asta?
ca mie mi-a scapat pasajul, nu l-am gasit aici.
sau sa fie doar o interpretare de-a ta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:


Citat:
citat din mesajul lui alex_andra

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

[quote]
Eu ma consult cu ea in multe situatii, inclusiv cand i-am luat o camasa cadou lui tati. La baie, cand ta-su deschide usa si cere prosop si chiloti curati, ea ma da deoparte, sa i le duca ea, nu ma lasa sa i le duc eu.





Eu m-am "speriat" cind am citi asta ...este doar un copil de 3 ani .

Cred ca parintele (de fapt parintii) trebuie sa se 'maturizeze' primul ....si sa nu se mai comporte ca un copil de 3 ani.




serios?
fi-mea (3 ani si o luna) ii alege ea lu ta-su ce ciorapi sa poarte in ziua aia.
el se conformeaza alegerii ei.

sa inteleg ca tre sa-i spun lu' barbati-miu sa-si bage mintile in cap si sa se maturizeze naibii o data


BAZAR UMANITAR


Chiar tu ai citat aici!

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, ma dispera astia cu procedurile medicale si analizele...

Si la voi tot asa greoi merge?

Am aflat asa:

- din cele 3 laboratoare de analize medicale pe care le stiu si unde ne-am mai facut analize, unul nu face toate cele 3 analize necesare, altul spune ca nu se fac aceste analize in Braila, iar al treilea spune ca se fac, dar ca programarile se fac la sfarsitul lunii asteia pentru luna aprilie, si in limita fondurilor disponibile

Apoi, astazi primesc trimiterea aia catre endocrinologie. Soacra, care a apelat si ea la medicul endocrinolog, mi-a spus ca, in urma disponibilizarilor (a fost scandal, poate stiti) a ramas un singur medic endocrinolog in spital, care e f. solicitat, prin urmare, e posibil sa ma programeze pe nu se stie cand. Asa, mai sunt si alti medici endocrinologi, dar numai contracost.

Adica astepti nu se stie cat pentru consult, dupa care mai astepti cel putin o luna pentru analize...

SAU... scoti bani din buzunar...

Asa ma enerveaza chestiile astea...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Eu cred ca esti prea degajata .
Aveti probleme financiare dar iti permiti sa cresti animale de companie , care , evident nu traiesc cu aer.

Esti trimisa la medic si te eschivezi. Eu as merge cu copilul de mana.

Ai putea s-o duci la gradi , dar nu mai sunt locuri ...

Stii proverbul ala : bate fieru' cat e cald ? Tot amani problemele si ele se adancesc mai mult.

Nici eu nu-mi permit sa cer fetelor lenjeria intima . Sotul meu nici atat. Iesim in halat de baie . Si fetele la fel.

Tu vezi in mod negativ multe lucruri , dar nu faci nimic sa iesi din situatia asta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Inbox, sincer nu stiu cum sa interpretez ce zici: sa ma enervez ca ma tratezi ca pe o proasta sau sa ma amuz ca te faci ca nu vezi.

Eu am spus ca fi-mea ii alege lui taica-su ce ciorapi sa poarte !!
eu nu am spus ce sustine allinta!!

Intre a alege din sertar o pereche de ciorapi si a striga tatal din usa baii sa-i aduca fi-sa chiloti, o e diferenta majora.

Daca nu o vedeti, sau ca va faceti ca nu o vedeti, e deja chestiune de bunavointa sau de carcoteala gratuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

E ok si asa. Faci programare acum pentru luna aprilie si te bucuri ca nu-i peste 3 luni ca in alte tari.

Oricum n-ai fi facut nimic daca nu deschideai sub. asta.

Uita-te la parte plina a paharului :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

si iar o chestiune de carcoteala si de cum avem chef sa interpretam este intre: a cere copilului ceva sau a vrea copilul/ a alege copilul sa aiba o anume atitudine/ sa faca o anumita actiune.

dar e mai simplu sa ne dam ochii peste cap.

Mergi la inceput