Agitatie si zapaceala(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra

Lucrurile pot fi fundamental diferite, in functie de ochiul interlocutorului :)

Pentru fetita mea e un lucru foarte mare sa-i aleaga ea lui ta-su ce ciorapi sa poarte in ziua aceea.
Nu e vorba ca el nu e in stare sa-si aleaga, sau ca are slugi.

Ea a inceput jocul asta si el a intrat in jocul ei. e foarte incantata si se simte importanta.

De asemenea, el deschide dulapul si o intreaba: tati ce camasa imi iau azi? Si ea ii alege.
Lui ii e indiferent ce culoare imbraca, dar pentru ea e f important sa fie luata in seama.

Si eu o intreb de multe ori cu ce sa ma imbrac, tocmai pentru ca stiu ca se bucura.

e o alta modalitate de a se simti importanta in familie, ca are si ea un cuvand de spus, ca tinem cont si de parerea ei.

Bineinteles ca pentru unii, observ, este o super mega tragedie.

E ca in fabula cu cainele si coada.... indiferent ce se intampla tot exista un carcotas care sa-ti dea peste degete ca faci prost.
Aici conteaza si cat apleci urechea la toate prostiile si cat de influentabil esti.


BAZAR UMANITAR


Nu ma intelege gresit, nu am zis ca faci prost, insa situatiile sunt total diferite, sau cel putin asa le vad eu. Si mie sau sotului ne spune fi-mea cu ce sa ne imbracam uneori, ne ajutam in multe situatii, , dar in baie intram cu ce ne trebuie ca sa iesim curati si imbracati...eventual imi poate alege prosopul si hainele inainte de a intra in baie ( ca poate dupa ce intra nu mai e nimeni disponibil s ai le dea, si risca sa ramana acolo, intelegi:) ), imi poate oferi ajutorul inainte, e o chestie mai mult de colaborare de cat de necesitate...nu stiu cum sa ma exprima sa ma fac inteleasa .

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Este prima data cand aflu ca barbatul dupa ce intra in baie, cere chiloti, iar fetita lui se repede sa i-i dea ea.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

http://www.paginiaurii.ro/cauta/BR%C4%82ILA/Gradini%C5%A3e+%C5%9Fi+c%C4%83mine+de+copii.html

uite selene te ajuta netul sa gasesti gradi diverse si daca nu vrei sa ti cunosti orasul o poti face virtual cu google maps

spor la cautat eu merg un km pe jos cu amandoi dupa mine sa duc copila la gradi(nu am ce sa aleg e singura aproape de noi nu am de ce sa ma plang fata e fericita acolo la fel si eu) jumate de drum e prin padure ca sa l scurtez panta la dus si deal la intoarcere ii iau peste tot inclusiv la ginecolog de am nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Bun asa, altii cauta gradinite pt fetita lui Selene.
Selene este prea ocupata sa isi gaseasca scuze si explicatii.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Selene, eu inteleg ca ai un copil caruia ii place sa picteze si deseneze. Eu m-as bucura sa aiba si a mea rabdare sa deseneze. A mea e cu decupatul si lipitul plus imprastiatul paietelor prin casa. Dar bineinteles ca si la mine a apucat fii-mea sa deseneze cu pixul de doua ori pe canapeaua de piele aproape noua de am crezut ca mor. Nu de nervi pe ea, ci pe mine insami ca am lasat pixul la indemina ei. Normal ca daca vede un pix va vrea sa il foloseasca, deci e datoria mea sa le pun bine. Ca solutie am gasit pe internet fixativul, sterge pixul din orice textil. Rezolvat. I-am cumparat carioci lavabile, in caz ca se mai intimpla accidente, dar tot nu are voie sa deseneze pe mobile. Ii spun clar ca i le iau daca o vad ca incepe pe mobila sau geam sau stiu eu ce. Ii desemnez un spatiu unde poate sa deseneze, daca pleaca de acolo cu carioca in mina i le iau. Bineinteles ca se arunca pe jos si face urit. Dar nu fac exceptie. Si a inteles ca daca vrea sa deseneze atunci sta frumos unde i-am zis eu. Daca creioanele cerate sunt o problema elimina-le sau tot asa, fa o regula unde sunt folosibile. Cu acuarelele nu inteleg, picteaza direct pe pereti sau cum? Fa asa cum ti s-a sugerat, pune o musama pe jos si las-o sa picteze, dar doar acolo. Pune operele de arta la uscat pe balcon spre exemplu, nu pe pereti.

Si un sfat general pentru toti. Daca aveti peretii vopsiti, puneti deoparte niste vopsea din aceeasi culoare pentru corecturi. Nu numai dupa copii e necesar sa repari pe ici pe colo, ci si dupa micile accidente proprii. Spre exemplu mie in casa proaspat zugravita, in prima saptamina de la zugraveala mi s-a intimplat sa ma impiedic pe scara ca boala cu o cana de cafea plina in mina. Bineinteles ca toata cafeaua a zburat pe perete in jos, de la etajul 1 pina jos in pivnita, ca avem scara de-aia deschisa. Daca nu aveam vopsea pusa deoparte trebuia sa rezugravesc tot holul si scara. Asa am pictat doar urmele de cafea si gata.

Despre mincat. Esti cu ea acasa, stai frumos cu ea la masa cit maninca. Mi se pare firesc. Nici mie nu imi place sa maninc singura. Cu jucatul la masa mi se mai intimpla si mie. O atentionez ca daca pleaca de la masa sau daca se joaca la masa voi interpreta ca a terminat de mincat. Si ii iau mincarea din fata. Si gata, masa urmatoare este cina, sau prinzul, sau care o fi ea. Am facut asta dintotdeauna si copilul meu stie. Daca ii e foame maninca, nu se joaca. Cind se joaca si ii iau mincarea, cel mai des asa e, nu ii era foame sau terminase de mincat.

Ti-as sugera sa incerci sa spui cit mai putin NU. Exista alte metode sa faci un copil sa se opreasca. Si daca poti, da-o la gradinita. Pe linga faptul ca isi va consuma mai mult din energie acolo decit cu tine acasa, va invata si lucruri pe care tu nu stii sau nu poti sa o inveti. Cum ar fi discipllina, strinsul jucariilor etc. Gradinita e foarte benefica pentru un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Off topic. Voi intrati in baie cu toate hainele dupa voi? Eu intru doar in capot si ies doar in prosop, de ales haine si imbracat o fac in dormitor, si eu, si sotul, ca doar nu suntem la vestiar. La noi intra fii-mea in baie si ne face observatie ca uite cita apa am facut pe jos, scoate toate prosoapele din dulap si face covor pe jos sa nu se mai ude.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

...Si poate te-ar ajuta si o lista pe care sa notezi lucruri bune,ce te bucura pe tine in prezenta Dariei pentru ca esti norocoasa sa poti petrece atata timp cu ea...Nu ai scris nimic despre sarbatorile frumoase pe care le-ati petrecut de Martisor,de Ziua Mamei...
Hai,chiar nu te-a surprins cu nimic bun?!?Eu am luat-o pe Daphne cu mine la lucru de 8 Martie.Mi-a tot facut felicitari toata ziua.Si ma felicita de fiecare data cand isi aducea aminte in ce zi suntem.L-as fi luat si pe Albert,dar de la scoala nu se mai poate lipsi atat de usor...
A fost una din zilele acelea care iti raman in suflet...Pentru tine cum a fost?

Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Off topic. Voi intrati in baie cu toate hainele dupa voi? Eu intru doar in capot si ies doar in prosop, de ales haine si imbracat o fac in dormitor, si eu, si sotul, ca doar nu suntem la vestiar. La noi intra fii-mea in baie si ne face observatie ca uite cita apa am facut pe jos, scoate toate prosoapele din dulap si face covor pe jos sa nu se mai ude.


Vorba vine sa iesi imbracat, ca doar nu iesi in hainele de strada, dar iesi cu chiloti si capot/ prosop imens, sau pijama sau treningul de stat prin casa, depinde de momentul zilei. :)

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu nu am capot . Intru cum o fi (variante intre trening si chiloti) si ies in pijama daca nu uit sa o iau dar cel mai des in prosop. Baietii mei si sotul intra fara ies tot fara (haine). Cu toate ca avem perdea la baie, tot e balta pe jos dupa ce se spala copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Si eu ies in prosop, dar mi-l iau singura...

Mergi la inceput