Gravidute cu tromobofilie -cap 15-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Cu multa placere Balanta. Din mai-iunie (dupa FIV) nu mai garatez ca o sa va mai pot ajuta. Pana atunci sigur se va mai oferi o fata sa ajute



Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Georgia stiu c-ar fi nascut, daca nu cumva incurc cu alta Georgia, cred ca e tot la Odiseea bulgarasilor cu Danezza, kraluca, suzieq, sper ca nu ma insel.

Stiu sa fac si eu capitole in caz de ceva - adica am invatat de pe forum ca scrie cum se face -, insa eu ma ocup si la mine la odisee, ca fetele care se ocupau pana acum au nascut acum recent, si nu cred ca apuc in 2 locuri, de-asta nu m-am oferit. Plus ca mai am 3 saptamani si 2 zile pana nasc si pentru dupa aia chiar ca nu stiu ce ma va astepta, mai ales ca eu reincep munca la maxim o luna de la nastere, fiind pe cont propriu, n.am ce face. Noroc ca voi munci acasa.

Daca vreti sa-mi dati parola, cand e vreo urgenta doar de facut capitol nou, MeAlex imi stie si mailul si imi poate trimite mail si fac capitol, daca am user si parola.



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Smaddy, felicitari pentru data! Tu ai fi fost, ca si Paula, la mine la odisee in mod normal, martie-aprilie 2012 :)



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

sper, eu am fost la Dr. Giatras. Clinica Atena e in Timisoara. El se ocupa doar cu FIV-uri. Dupa prima pierdere nu ramaneam si nu stiam de ce. Nu am aflat de la el ci tot de la medicul meu (imi trebuia o mica doza de Brev actid ca sa pocneasca foliculul). M-am dus convinsa ca-s defecta si ca ceva nu merge dupa ce am pierdut a doua oara. Giatras mi-a zis scurt ca ei fac trombofiliile ereditare dupa primul esec, nu dupa doua confirmate si al treilea presupus... cum era la mine. Eu abia imi facusem analizele si asteptam rezultatul. Cand au venit mutatiile l-am contactat. Din pacate in clinica nu au medic hematolog. Mi-a recomandat o mare profesoara in TM care prescrie anticoagulant in functie doar de kg, nu o intereseaza istoricul medical si zice ca poti sa iei ce vitamine vrei ca tot aia e iar de anti FXA nu a auzit desi e sefa de clinica. In concluzie dupa 4 zile de tratament cand am ramas aveam hemo, iminenta de avort etc. M-a salvat dr. U pe mine si pe unul dintre bebei.
Analiza de care zice el se face in Grecia dar deduc ca se refera la monitorizarea dozei deci e un soi de anti FXA. Nu mi-as bate capul cu asta.
Cand eu i-am spus ca am avut 8 luni la rand in care nu am ramas, nu mi-a propus nici macar o monitorizare a ovulatiei... Probabil evita sa se implice in tot ce nu presupune FIV... dar o recomandare ar fi deontologic sa o faca. Atat mi-a spus clar. Ca nu am nevoie de fertilizare...


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000 (seara) + Fragmin 2500(dimineata),
3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2 alternat cu Medyn forte, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, Aspenter
in 28+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Am gasit o thromoelastograma pe net (in portugheza) http://www.scielo.br/img/revistas/abc/2010nahead/aop14210t03.gif

Dr Giatras recomanda analize care nu se pot face la noi.

Mi-a raspuns dr U, tb sa fac clexane 0.4 3-4 zile dupa histeroscopie si pot lua 4 tarosin/zi.




Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Musette, mie dr mi-a zis ca 1 an de zile nu ma lasa sa monitorizez ovulatia, ca bag mai mult stres, ca sansele normale de a ramane insarcinata o femeie (ca medie) sunt 20%, daca bagi stres, se reduc la 10%. Dar daca dupa 1 an nu ramaneam, incepeam monitorizarile. Bine, ea stia c-am avut candva o ovulatie cand facusem un chist hemoragic urias la ovar si a zis ca ala e semn c-am ovulat totusi. In rest chiar stia ca am PCOS, unde-s probleme cu ovulatia.



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

dara, ti-am trimis userul si parola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Am primit, merci Balanta.



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Citat:
citat din mesajul lui sper

Balanta multumesc
Le-am trecut pe prima pag pe Niccostea si Kraluca. Dc mai are cineva ceva de modificat sa scrie cu rosu. Ce stiti de primele 3 gravidute de pe lista pt ca nu le-am vazut sa scrie aici, mai sunt gravidute? Au nascut?



Speranta


Ar mai fi asa:
Ramonella a nascut in 13.06.2011 pe Raul Gabriel. Tratament: aspenter 1/zi, femibion 1/zi, acid folic 1/zi, magne B6 2/zi, utrogestan 400, Clexane 0,4

Georgia_c a nascut in 18.01.2012 pe Anastasia Parascheva, 2900 gr, 50 cm

iar de la aspirante:
Rocris75 a nascut in 28.10.2011 pe Andrada Maria, 2540 gr.
Ea scrie pe alt forum dar unele din fete de aici ca o cunosc (sub nick-ul CristinaMM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Haideti ca am mai gasit vesti bune de la aspirante:

fc_anca, 30 ani, trombofilie, sot oligoastenoteratospermie, FIV 1 cu ICSI nereusit la genesys fertility center in martie 2010, FIV 2 (fara ICSI) reusit la Kaali cu Peter Kovacs in septembrie 2010, mami de Horia Gabriel, nascut sambata, 28 mai 2011, la 37 sapt, cu 3700 gr si 53 cm.

Denisa220972, mamica de Denisa (adoptie). Ea mai intra pe aici si poate sa spuna daca vrea sa ramana la aspirante, sa mai aiba un bebe.[/red]

Jasmine30 si 2bobocei vad ca si-au facut dosarul pentru adoptie.

Mergi la inceput