La multi ani Andra Simona!!! Fluturasi (136)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

in Lumbarda din Korcula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Am inteles ailed.
Si eu fac o pauza mica...am spalat la vase aproape o ora, vb lui roxy zici ca suntem 10

Mint, am facut si iaurt, si branzica...am pus si de ciorbita Ioanei la foc ca maine sunt prinsa si nu pot, ...curatat zarzavat...etc
Astept sa fiarba carnita sa pot adauga legumele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

`na seara!!

da ce faceti doamnelor? toata lumea la muncile de primavara sau numai yasmi si catank dau cu grebla si restul la plimbari ?

yasmi, drept sa spun , m-am chicotit singura pe aici cand ai intrebat ce si cum sa faci cu grebla se vede ca nu ai avut bunici la tara , ori nu i-ai frecventat, ori muncile de pe langa casa dar nu-i nimic, orice lucru se invata, pentru tot este un inceput hai ca acusi o sa fii experta , iti spun io, o sa iti si placa... mie imi place sa fac de toate pe langa casa si in gradina , si acum as sta numai pe afara si as gradinari , dar nu are cine sta cu piscoata ieri mi-am luat floricele sa imi pun in vase si nu am apucat sa le plantez pentru ca nu am cu cine lasa piscoata ca eu sa ma pun pe treaba, astept weekendul sa fie Nick acasa sa stea cu ea si eu sa ma ocup de floricele

eu i-am facut sarmale de post domnului sot, sa vedem ce-o iesi ca e prima data cand fac asa ceva inca fierb , au supt o gramada de apa, in loc de carne am pus soia macinata, am gasit de cumparat, granule mici ca si carnea macinata sa spunem, abia astept sa gust sa vedem cum sunt

ahh... va multumesc de "laude" , pe zi ce trece imi place si mie mai mult cum se aseaza tunsoarea, am fost putin socata cand am iesit de la coafor de ma uitam in fiecare geam/oglinda sa vad cum imi sta, repede si degraba cum ar spune maica mea

uff s-a trezit maraita, nu stiu ce-i trebuie, nu i-o fi ajuns somnul ?

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

strumphy...sunt beleasarmalutele cu soia, mai bune decat cele cu carne pe cuvint!Poti folosi soia granule si in chiftelute sau piftelute cum vreti sa le spuneti, amestecate cu cartof si f multa verdeata pe linga ceapa, usturoi etc...stii tu...dar trebuie muiata inaintesau nu, ...
Atatea bunataturi sunt de post, ca sincera sa fiu, nimic din lactate si preparate din carne nu-mi lipseste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

ce chestie...ce misto se fac trandafirii ptr tort

http://www.youtube.com/watch?v=3lO8vn0prUI&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

strumphule

si mie imi place cum iti sta

dar ia zi ... ma iei si pe mine la shoping cu mada????
ca vreau si euuuuuuuuuuuuuuuuuuu

deliaaaaaaaaa
mama ce de torturiiiiiiiiiiii
hmmmmmmmmmmm
vino si la noi si fa macar unulllllllliti aduci aminte ca acu un an erai cu inima in gat si vb la tel?
ce plina de emotii erai
ce mai vb la tellllll
ahahahah
cat de frumos a fost totul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

am plasat una bucata piscoata mofturoasa la tac su si eu am oprit focul sub sarmale si le-am gustat, bune, chiar foarte gustoase i-am pus pe o farfurie vreo 7-8 nu mai stiu, sper sa le manance , i-am dat din sarmaua de am luat-o sa o incerc sa vad daca-s fiert si se mieuna, hmm..mmm ce bune-s acuma asteapta balind langa farfurie glumesc, asteapta in living ca i-am spus sa nu se bage in ele ca-si opareste limba daca nu are rabdare

catank, chiar nu-ti lipseste carnea eh? eu fara carne de pui nu as putea , ma lipsesc de carnea de porc, sa spunem si vita desi nu mananc foarte des, doar in ciorbite si sarmale, in rest eu mananc pui/curcan si peste, dar nu foarte mult, mie aici nu-mi prea place pestele, il ador pe cel de apa dulce din ro

Yasmi uitasi sa te intreb unde ai vazut tu ca am slabit ca nu am dat eu prea multe kile jos fi de la machiaj ?

Somleac esti o super woman tu nu stiu cum reusesti sa le faci tu pe toate, si casa si masa si job si 5 copii Felicitari Ilincai pentru primii pasi !!! e mai mica decat piscoata dar mai iute de picior, a mea nici macar nu sta in picioare fara ajutor, maxim 4-5 sec, ce sa mai vorbim de mers, cand o tin sa mearga de manute se pune repede jos si o ia la fuga in 4 labe o fi greu fundu sau i-o placea in 4 labe?

Ailed, 2 torturi ? da ce de romani aveti voi acolo mai , nu stiam ca traiesc asa multi in Croatia sa salvezi o feliuta si pentru mine, da pentru mai tarziu asa, mai -iunie sau cand mi-o pieri cheful de dieta ... Sophia nu era sub pat, sub patutul ei si nu stiu zau cum s-a bagat ca e foarte mica distanta de la patut pana la podea , a mers pe burta, deodata am vazut-o ca se gemea pe acolo si nu am ratat ocazia sa ii fac pozna

Bluenight hai la Londra si sa vezi ce bine te simti nu te mai stresa, nu te supara... e greu, stiu si daca nu te inteleg eu , atunci cine? iesi cat de des poti din casa, chit ca mai picura, tu cu umbrela si bebe in carut cu copertina, stii tu, noi 2 si o umbrela... si te plimbi, mai intri la magazine, mai admiri, mai un shopping mic, chit ca e si numai o clamita de par pentru tine sau o esarfa, sa stii ca face bine la moral eu ma multumesc si cu lins vitrinele... sau mergem hranim in parc ratele si lebedele pe lac, mai intru in vorba cu vreo mamica/dadaca... de astea grup de mamici sa te intalnesti aveti? ma gandesc ca poate se practica si pe acolo ca si pe aici numai ca eu nu am avut curaj pana acum sa merg

Ally hai ca trece si perioada asta, e frumoasa dar si foarte obositoare, plus caEdy are foarte multa energie, pe care trebuie sa si-o consume cand te vei intelege cu el putin si o sa inceapa si el a vorbi o sa fie mai bine

Picky la zapada pozele sunt de la socrii, de la inceputul lui februarie, era vrajita de albul de afara si ei au geamurile mari pana jos si ii placea sa stea cu nasucul lipit de geam

Madu am zambit cand am citit ce ai povestit cu banutii deci nu-s singura si mie mi-a luat barbatu cateva parfurmuri in ultima vreme , unul chiar sapt trecuta si azi i-am trimis lik pe mail la munca si i-am mai cerut unul nu stiu ce naiba ca parca le-as bea nu alta dar mi le cumpara el online ca nu le gasesc prin magazine ca-s cam rare astea de-mi plac mie si se ocupa el de asta S-ar putea sa facem o minivacanta la Praga anul asta mai la toamna, iesim la o cafea ?

gata, iar am trancanit mult, i-am dat lui yasmi ce citi ca si asa se plange ca nu e activitate pe aici si lui roxy la fel ca ii era dor de romanele mele sincer si mie mi-e dor de foarta mulat lume care era activa pe la inceputuri, sau mai bine spus au rarit-o pe aici dupa ce au nascut... deh, vremea... vremurile.... bla bla... nu mai spun ca sa nu ma mai lungesc iar

o seara buna si ne mai auzim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanales spune:

Buna seara, fetelor
l-am pus la culcare si pe al meu spiridus si jumatate si acum sunt epuizata...cred ca de acum de la un an trebuie sa ne tinem bien ca miie mi se pare schimbat pe zi ce trece, tipa, alearga (in 4 labe), chiuie f ascutit (ai vostri fac asa? al meu bebic tipa de ma dor timpanele uneori) cand e f incantat sau protesteaza.
De mancare ce sa mai zic...la final de masa, totul in jurul e un 'food painting' mai nou nu vrea decat sa muste...din legume, din fructe, sa ia lingurita in mana lui si sa apuce singur mancarea..fara succes..evident, cand vreau sa i dau eu, protest etc...off e frumos, dar seara sunt rupta de oboseala de peste zi...
de somnicuri, oau,,,ce dorm puii vostri, la noi maxim 2 ore pe zi, daca nu doarme afara, in casa doarme si mai putin
vroiam sa va intreb si eu legat de ce am povestit:
cu mancarea ati inceput sa i dati mai maruntit, nepasat si Ce anume? mie mi e teama inca ca nu are decat 3 dinti sus din fata si 2 jos si cand il vad cum se opinteste in bucata de mar imi sta inima pe loc...
Ati ramas la papa de bebelusi, totul fiert/aburi sau ati inceput sa i faceti si copt? ca vad ca nu mai agreaza decat de mancare de a noastra in ultima vreme...uff greu
ce condimente puneti in afara de patrunjel/usturoi/ceapa? intreb ca mancarea mea eu o fac cu coriandru, rozmarin, tarhon, boia dulce, ghimbir, etc (nu mi place piperul si dau alte arome). mi e teama sa nu gresesc si sa nu i dau ceva nepermis, pana acum nu i am dat sare sau dulce
Apropo de iesit afara, voi tot in combinezon ii scoateti? cum am mentionat al meu inca merge fff putin si doarme in carucior asa ca mi e teama sa l scot doar in geaca mai grosuta si pantaloni(blugi) +ciorapi lungi si sosete (?), Mai scrieti mi si mie va rog pe unde ati mai gasit pantaloni mai grosuti.
Scuzati de mesajul lungi si multumesc de ajutor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanales spune:

Scuze,,tot eu ca am uitat..
va rog, Catank sau cine are salvat linkul dati-mi si mie va rog reteta de tort de care tot vorbiti, as dori sa-l incerc si eu de aniversarea puiului meu week-endul celalalt
de ziua mea, am facut tiramisu dar acum as dori sa schimb, sa nu mai folosesc cafea, si ma bate gandul sa incerc un aluat simplu/biscuiti cu frisca (fara zahar) ca sa-si bage degetul si sarbatoritul'macar un pic, sa-l umplu cu fructe ceva, in fine sa-i fac si lui o turta ca sigur ca n-o sa ne lase sa papam linistiti fara sa verifice el ce am in farfurie
apropo de idei pentru bufet suedez,cele mai apreciate la aniversarea mea (si o sa fac din nou pentru cel mic) au fost tartele sarate, cu somon fumé si branza philadelphia (era o reteta sub forma de rulou) si tarta cu spanac si ricotta (mi se pare primavarateca si buna), le tai felii si sunt usor de servit. Si salata rusa cu peste afumat mi se pare o varianta f buna la cea de boeuf.
si vroiam sa va rog sa mai scrieti idei cu ce papati voi de post, eu tin doar miercuri si vineri , in rest mai 'recuperez' de la cel mic, sotul tine post, mie inca mi e greu sa-l tin cu alaptatul, oricum mamicilor care pot. de ex., eu n am incercat sarmalute cu soia , de idee lui Strumphy (le-ai facut ca pe cele normale?), am incercat doar umplute cu orez si ciuperci taiate marunt
noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

strumph, f frumoase pozele Sophiei, imi place taaaare mult ce ain care i se vad dintisorii si bineinteles pozele cu ea ascunsa pe sub pat . Si tie iti sta bine tunsoarea, nu te schimba prea mult si imi mai place bretonul asa taiat subtire
Ce zici, o luam si pe Cami la shopping cu noi?

ioanales, Cata a mea musca din toate singurica si baga si bucati destul de mari in gurita chiar si de carne ce ne vede pe noi mancand, dar cand e ora ei de masa si ii dau din castronel face mari fuguri daca nu e mancarea pasata..nu stiu de ce . Nu cred ca ar dauna cu ceva daca i-ai da mancare mai aromata, cred ca i-ar placea
In ultimul timp noi am dat catalinei sa pape din manacarea noastra, eu nu pun de obicei multa sare in mancare..mie asa imi place..sotul are mereu solnita langa
De imbracat afara nu stiu ce sa-ti spun pt ca Catalina merge bine in picioare si afara si nici nu doarme in carucior. Noi iesim in dres+pantaloni, body+bluza si geaca.

Mergi la inceput