Strugurasi de Sept-Oct 2011 *44*

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana avem carutul www.chicco.ro/product--carucior-trio-enjoy-fun-2011--1636.html" target="_blank">Asta , sezutul este de 35 cm iar spatarul se ingusteaza si ajunge la 30 cm , aici mi se pare cam ingustut
umbrela am cumparat o pe www.nichiduta.ro/detalii-produs-1931/umbrela-de-carucior-bertoni/" target="_blank">Asta , din Cora , 22 ron

may eu morcovul il fierb la abur si apoi la blender

mariana a inceput Anto sa va capseze cu dintocii ?
pe noi daaa , lasa urme deja :))

ooka bravoo pt dintoc
sa iasa repede si al doilea

pinky
sa va fie de bine intalneala

creola ce scumpa si draguta este si fetita ta
si ce grasuta e , are niste falci , mama mama
cate kg are ?

_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Eu nu amestec/lungesc cu nimic piureul de legume sau fructe. Le aburesc,scot din apa ce ramane,pasez,iese un pireut grosut,si asa il dau, cun iese. Nu inghite fata greu,nu se ineaca. Pana acum i-am dat morcov simplu,morcov cu dovlecel,si mar copt,simplu. Dupa,titi de voie.

Mi-au adormit copiii,nici nu stiu cand.Fata am pus-o pe picioare si baiatul s-a lungit langa mine si a adormit ...


Ooka,de acord cu tine. Cand devine o corvoada,indiferent ca este vorba de alaptat sua dormit impreuna,ceva trebuie facut. Daca parintele se sacrifica ,sau simte ca se sacrifica ceva e gresit,dupa parerea mea.Dar,atata timp cat si mie si copilului meu ne este bine dormind impreuna si alaptand la cerere,nu vad de ce ar veni cineva cu rigla si mi-ar da peste deshte spunand " nu-i biine, musai copilu' sa doarma singur-singurel,in camera,ii stingi lumina si noapte buna! Plange o seara,plange doua,si invata sa adoarma singur!" Nu,gresit,copilul care adoarme singur ca asa vrea,e ok, copilul care adoarme intr-un final singur,dupa nopti de suspine si strigat pe mama, e chinuit. Copilul care se zvarcoleste langa mama in pat,sau mama care nu poate dormi de amorteala,dureri de spate sau frica sa nu striveasca copilul,iar inseamna om chinuit,oricare ar fi dintre ei. Noi ,eu si sotul,ne-am simtit mai bine,am dormit mai bine,ne-am odihnit mai bine cu copilul,apoi copiii intre noi. Paul a inceput foarte devreme sa se trezeasca o singura data pe noapte sa pape, si pentru ca ii dadeam lp ma dadeam jos din pat numai cat sa iau apa lasata fierbinte langa pat,intre timp facuta numai buna pentru lapte, ii faceam laptele,ii dadeam sticla si adormeam la loc. La fata de multe ori nici nu stiu daca m-am trezit peste noapte,imi dau seama dupa sani.Daca sunt plini nu ne-am trezit,daca e doar unul plin,s-a trezit o data,daca sunt amandoi goi inseamna ca i-a fost mai foame,si nu stiu cat a supt. Pentru noi e perfect dormitul impreuna.
Despre AP, ce sa spun! Asa as fi vrut sa fiu crescuta.Eu am fost crescuta intr-un semi-atachament parenting, adica primeam pedepse dure, batai, dar simteam iubire (nu cand dadeau cu nuiaua sau cureaua, nu sunt masochista) . Ne alintau, ne cuibaream langa ei si ne uitam seara la televizor, ne alinau cand eram bolnave, nu pot spune ca am dus lipsa de multe chestii. Despre multe am realizat tarziu ca nu le-am avut, nu stiam ce sunt,nu le simteam lipsa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Seidana,am incurcat fetele in poza,nu-i asa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata evribadi,

sei, jade ce bine mai ziceti cu manerul de la carut. si eu vreau musai cu maner reversibil. zilele trecute citeam un articol pe adelle.ro parca 10 lucruri inutile pe care le cumperi cand ai bb. pe locul unul era carutul din pdv ul autoarei care e pro baby wearing inraita. scria acolo ca mai bine imprumuti unul pt o perioada , vezi cat iti e de util si apoi cumperi sau nu. eu pe eca o port in sling si inca imi e confortabil ca e usoara. (apropos rachel cred ca pierzi locul 1 in clasament - avem 6 kg la aproape 6 luni) cu alte cuvinte tre sa ma orientez , daca iau, spre un carut mai iefin ca sa nu imi para rau daca nu il folosesc.

lali, adorabil avatarul!

Fetele cu indemnizatia ajunsa, bagati mare!!!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

cafea, ceai, suc?
noi suntem pe baricade. am uitat sa va spun ca de saptamana trecuta are si Stefan 2 dintisori. au iesit amandoi in aceeasi zi. la capitolul miscare e foarte agil. mai are un picut si cred ca se ridica singurel in fundulet. o cam face deja dar nu isi poate pastra echilibrul in pozitie .
despre cosleeping eu sunt cam in aceeasi barca cu ooka. pentru mine asta nu e o solutie. unu, am muri la propriu de frica si eu si sotul de teama sa nu strivim copilul, doi, programul sotului (veniri/plecari la cele mai nesimtite ore plus ca ii suna tel ca la gara...) nu prea rimeaza cu somnul linistit al unui copil si trei ... copilul iti arata singur cand vrea asta. Teodora vrea la noi in camera doar cand nu se simte prea bine. in rest vine, sta 30 de min dupa care pleaca ca "o incaldurim".
pe ea am avut-o cu noi in camera, in patutul ei pana la un an. cu Stefan insa, in mai vreau sa il mut in camera lui. sa vedem ce parere va avea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

neatza

fac cap nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

rach, esti fericita ca ti-a intrat indemnizatia. Eu mai astept... Sper sa nu vina luna viitoare dupa Pasti... daca vine tarziu... ciuciu iepuras

eu am un mofturos... Trebuie sa ii iasa dintisorii si e suparat tare pe viata... Nu vrea nici papa. A a dormit printre suspine... pe mine ma respinge, nu vrea sa il alint... Of ! ne facem noi mari !

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sept-Oct2011 spune:

cap nou

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171175&nm=Strugurasi-de-SeptOct-2011-45&whichpage=1

Mergi la inceput