Strugurasi de Sept-Oct 2011 *44*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

cum faceti morcovul?
fiert si pasat? atat? sau amestecat cu laptic?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Rachell sigur o sa-i placa! Anto e baiat curios!O sa inceapa sa ne demonstreze ca stie ce sa faca cu cei 2 dintisori zimtati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

May ma gandesc sa-l fac la oala sub presiune ( sa pastrez cat mai mult din vitamine si minerale), o sa-l pun pe sita de inox de la IKEA, ca sa-l fac la abur. Il tin cca 10 min din momentul in care oala incepe sa sfaraie.
Eu o sa sa-l pasez la robot si o sa-l lungesc cu apa. O sa-i dau intai tzitzi apoi morcovul. Si zic ca nu e nevoie sa-l amestec cu lapte.


Racheel ti-am gresit numele !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Rach, sa ii folosesti cu spor. Ar trebui sa imi vina si mie...
i really hope so

Later edit: A venit !!!
Trebuie sa imi iau ceva dragut neaparat, din prima indemnizatie :)

Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011





nu-i corect eu am depus in dec si nimik.. si voi in ianuarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

seidana merci pt raspunsul referitor la carucior
fetele sunt pur si simplu adorabile
EDIT: eu i am luat umbrela de soare ca nici el nu suporta
cu toata ca asta are o chestie misto la copertina , se poate trage f mult in fata , practic as putea sa l acopar cu totul....dar in cazul asta nu ar mai vedea in fata
si eu sufar la propriu ca nu este revesibil si nu l mai vad cand ne plimbam :(((

_


de T 6+





ce umbreluta i=ai luat?
tu ce carucior ai? al nostru are latimea de 35-36 cm, litewayul de 31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

May, ba bucur ca iti e de folos!

Sei, mai bine suni la indemnizatii ca nu e in regula ca nu ti'a venit. Eu de ex. am fost legata de prenatal cu banii, adica nu am asteptat nicio luna pentru ca am depus inca din prenatal nu dupa finalizare si la fix doua luni a venit. Asa ca in locul tau m'as asigura ca e in regula dosarul si ca vine.

Zoica mea, iepurica, ca are un dinte aparut si unul pe vine e tare agitata roade tot ce prinde, doarme prost, suge in nestire, abia astept sa iasa si celalalt.

Legat de good parenting , cam asta am invatat si noi la curs. Iar legat de plans m'au apucat niste nervi azi in farmacie unde eram cu Zoe si ii cumparam o suzy sa roaza ca poate se mai calma din urlete, m'au apucat nervii ca incepusera farmacistele si o tanti, ca de ce plinge, dar ce are febra, i'a pus mana pe frunte a leganat carutul, nu stiu dar mi se pare asa o agresiune, o intruziune atat de brutala in intimitatea copilului de nu spun. S'au schimbat vremurile, cind era Sofi bebelus tin minte ca un singur batranel a intrat gramada peste ea in landou sa o mangaie, la Zoica insa toata lumea e gramada pe ea. Nici nu'mi place si nici nu ma ajuta. Atata a urlat azi, ca s'a trezit din somn in parc ca in cele din urma am ajuns iar sa o alaptez pe banca in frig, ca doar asa se linisteste. M'a enervat si carutul ca i l'am ridicat si e ciudat cind o lasi la orizontala sta cu picioarele ridicate. Ma lasa nervii uneori. Acu' ii roade mana lu' ta'su. Sofia doarme slava Domnului. Singura in pat, in 5 minute, dupa ce ne'am chinut cu cosleeping cred ca mai bine de un an si jumatate. Eu nu pot dormi cu ele in pat drept care dorm pe o canapea extensibila la Sofia in camera, Zoe doarme cu ta'su, deci noi avem un pseudocosleeping. Eu am niste pareri mai reci despre alaptat/cosleeping and co. cred ca nu trebuie sa dai in dambla doar spre binele copilului ca in cele din urma te lasa puterile/nervii si o iei razna si e mult mai rau pentru toata lumea. Probabil ca daca nu esti foarte drastic in nici o parere si accepti nevoile tuturor inclusiv ale tale ca fiind echivalente, atunci nu te lovesti si de partea negativa a fenomenelor fata de care eu imi exprim raceala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Mai voiam sa spun ceva, tin minte ca acum vreo doi ani si ceva la o sedinta de psihoterapie cind mi'a spus terapeutul ca nu trebuie sa ma sacrific mi s'a parut asa o inselatorie, un fel de parinte ciuntit cel ce nu se sacrifica, insa mare dreptate a avut. Omul e asa un mecanism transparent, daca il privezi de anumite elemente, natural, organic dezvolta negativitati care te duc departe de ceea ce voiai sa faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna seara fetelor!

Eu am fost destul de prinsa zilele astea dar recuperez eu

Am luat carucior usor este peg perego pliko mini
Duminica ne-am intalnit cu fetele si a fost super! Acum ca a venit vremea buna ne putem vedea si in parc
Am fost la control la medicover avem 7,7 kg si 68 cm. Urmeaza sa vergem si la vaccin sapt viitoare probabil.
Dani mai are din cand in cand bubite pe fata mai ales si ii trec destul de repede nu stiu ce sa mai zic, doctorita a zis ca nu e nimic grav si sa il dau in continuare cu Trixera si cu apa termala.
Am primit scaun de masa, e Brevi si e super ok! Acum putem incepe diversificarea Ma gandesc sa incep si eu saptamana asta.

May, super ca ati ajuns acasa

Jade

Mariana de ce vrei sa lungesti cu apa pireul ce morcovi?

Merg la somnic, va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Oooka pt dintzoc

nu stiu daca sa sun la indemnizatie sau nu pt ca:
-tanti de la protectie sociala mi-a zis din start ca dureaza 3 luni
- am o prietena care a depus in noiembrie si inca nimik

mai atept putin

Mai nu va suparati de fac greseli, insa ma termina laptopu asta, si dupa ce reusesc sa scriu o fraza in 15 min, ma bucur ca pot da send..sare cursoru, se sterg panduri, scriu peste si printre, se insereaza emoticoane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Pinky ma gandeam sa-l fac mai lichid ca sa-l inghita mai usor. Pana acum el a primit doar laptic asa ca am sa fac o trecere lenta catre alimente cu alte consistente.

Mergi la inceput