Strugurasi de Sept-Oct 2011 *44*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata !!

vrea careva?


Nu stiu voi cum sunteti ,dar mie imi place teribil acest"rasfat,smechereala,santaj'emotional al micutilor nostri de care spuneti voi. Mor de dragul Teodorei cand plange prefacut numai sa ma asez langa ea si sa ii dau titi,din care suge un minut si apoi se joaca,ciupeste sfarcul,se joaca cu sanul ca si cu o punga cu apa! Sau cand plange tare si in momentul in care vine Paul si ii spune " gata Teodoa ,gata, ute pup ,gata!" se opreste si chiar rade. Acelasi efect il am si eu asupra ei,daca plange si ii spun "gata,te pupa mama !" si o iau in brate!

La fel ca si tine ,Ionela(am citit pe blog) ma doare fizic cand aud sau citesc "Acest mic terorist plange numai sa ma enerveze,cum sa planga in hohote cand e jos,si sa rada cu gura pana la urechi cand il iau in brate!? Inseamna ca nu l-a durut nimic si s-a invatat in brate! Gata,locul lui e in patut,sa se calmeze singur, cat o sa planga!! " . Si cate astfel de mame aud prin parc! Sunt care ma intreaba "Dar tu cum te descurci cu doi? E greu,nu?" .Si sa vezi fete stupefiate cand le raspund ca de fapt nu e greu,ca sunt sanatosi ,fac ce fac toti copiii de varsta lor ,eu nu lucrez ,ma conformez la programul lor de somn si veghe,si gata! Si apoi vine iuresul de intrebari : (1)dorm toata noaptea,(2)_baiatul e gelos, (3)sotul te ajuta,(4) dai si lapte praf la fata sa doarma noaptea,(5)cat a avut colici,etc? Si vad ochi de aia cand raspund : (1)nu, baiatul se mai trezeste uneori o data pentru pipi sau apa, fata de vre-o doua ori pentru supt , (2)nu e gelos, o iubeste si vrea sa faca totul impreuna cu ea, (3)ma ajuta sotul la unele treburi casnice sau sta cu copiii sa fac cate ceva prin casa dar in general ma descurc singura, (4) nu a primit lp decat in maternitate,(5) nu stiu cat a avut colici,ca nu i-am dat nimic pentru ele,in afara de niste ceai baut de mine. Si sa vezi soc si groaza, ca ce rabdare pot sa am eu sa stau dupa fundul lor toata ziua,ca ele trebuie sa isi bea cafeaua in liniste dimineata, sa doarma toata noaptea, sa stea copilul drept in fata tv-ului cat ele fac mancare ... Am mai povestit eu de cineva care ma intreba daca Paul e cuminte,am zis ca da ,si s-a crucit "cum e cuminte ma,ca a vrut in brate sa vada ce fierbe in oala, a vrut sa taie si el carne, a luat matura si matura pe jos , cand a supt fata , o vroia in brate ,asta e cuminte?" .


May , se va acomoda pitica pana la urma , tu poti doar sa nu o fortezi ci sa astepti sa isii intre in ritm.Cum a fost prima noapte? Si da,in halul ala miroase laptele praf in cutie.Nici la gust nu e atat de bun.



Zubi

Revi mai tarziu cu finalul,s-a trezit si baiatul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna dimineata

D-bunny-cred ca acum Noa vrea sa aiba si ea grija de tine
Elisa adoarme cu mine ,dar dupa o mut in patutul ei ...altfel ma trezesc la fiecare miscat de degetel.
Tineti-o tot asa!Important e ca ai gasit metoda potrivita pentru amandoua.

Irinush - bafta la vaccin!Daca faceti infanrix-ul n-ar trebui sa aveti reactii adverse,asta din cate am auzit de la mamici care au optat pentru el.


Natalia-
Iti doresc ca toate visele si dorintele sa ti se implineasca,multe urari calde de sanatate,bucurie si fericire alaturi de minunata ta familie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Fetelor eu sunt racita cobza.
Ma gandesc cu groaza sa nu se imbolnaveasca Eva.Nu stiu ce-o sa ma fac cu ea, in conditiile in care nu accepta mai nimic in gurita decat lapte. De care ceai le dati ? Din asta n-am incercat.Apa n-o accepta sub nicio forma.
Cand va aud ce bine stati la diversicare............ma apuca groaza.Parca nici lapte nu mai am, cat de curand cred c-o pacalesc cu LP amestecat cu LM.
Cum facem pe FB sa nu mai primim jocuri? Mi s-a incarcat pagina cu din astea.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Nu mai stiu cine a zis ca i-a dat mar si morcov impreuna.Cum le-ai facut? La aburi, fierte, crude?Eu nu mai stiu ce sa incerc, numai sa manance.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui camady

Nu mai stiu cine a zis ca i-a dat mar si morcov impreuna.Cum le-ai facut? La aburi, fierte, crude?Eu nu mai stiu ce sa incerc, numai sa manance.

mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003

camady's baby



Vecina mea i-a dat baiatului morcovul si marul crude, blenduite.Ii plac si acum in amestecul asta,la aproape 2 ani . Noi am avut ceva probleme cu marul crud, nu i-am dat lui Paul decat copt sau aburit pana a inceput sa muste singur din mar. Acum i-am dat separate marul si morcovul . Ieri i-am dat morcov + dovlecel,fierte in aburi, si se bateau turcii la gura ei. Dupa 50 ml i-am luat castronelul,si a inceput sa planga. M-a supt cu ciuda apoi. Fetita mea l-a facut fericit pe tac-su acum ,a spus "tata" de mai multe ori,fiind in brate la el. E topit. Am filmat-o mai devreme spunand si mama. Asa de pe o zi pe alta sa spuna asa multe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata si de la noi!
lali felicitari pentru vorbareata!
ups, s-a trezit Stefan.
revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

s-a trezit, dar ma ignora ca e momentul de kk.
may sa va acomodati cat mai repede!
eu cand fierb biberoanele, ca sa nu ramana albe de la calcar pun in apa un strop de otet.
am schimbat tetinele, pentru 6 luni. sunt imenseeeeeeeeee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neatza fetele

Lali, ce dulce, cred ca a fost un moment....vreau si eu filmuletul, visez sa il aud pe ayu ca zice tata mama...

Sei, pai noi papam asa acum: dimineata lapte, 150 ml...nu mai pot sa ii cresc doza de lapte de vreo 2-3 luni, nu stiu ce sa ma fac cu el...urmatoarea masa e de fructe: 1 banana ntreaga blenduita cu un biscuite, un mar vu biscuite, para cu biscuite. fructe, atat. de asta as vrea sa incerc si cu mandarine ceva. apoi, la urm masa, ii dau cu o juma de ora mai devreme legumele, adik, am inceput cu morcov, telina, pastarnac blenduite, apoi i-am adaugat si cartof, 1 lingurita de ulei, si o ceapa, pe care o soct apoi. si piure de cartofi cu un pic de dovlecel, piureul facut cu laptele lui praf,fara zeama din cartof. si apoi completare lapte, apoi inca doua mese de lapte. peste vreo doua spat asa, ii inlocuiesc a doau masa cu legume. peste o sapt, ii adaug si carnita, zice ca e bien adaugata carnita dupa 2-3 sapt de legume. APoi, dupa ce ii inlocuiesc si a doua masa, o sa incep pt inca o luna, sa ii dau branzica de casa, iaurtel, cereale...pana cand, peste o luna de d'astea la atreia masa, o sa ii inlocuiesc inca o masa. si gata, raman apoi normal la 8 luni, cu 2 mese de laptic, seara si dim, si intre ele, cele 3: fructe, legume si iaurtel, branzica, cereale, ou probabil....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

neata !

seidana ceai tot nu vrea nici o picatura
apa a inceput sa bea dar numai cu lingurita , bea cateva lingurite pe zi , nu cine stie ce
el din biberon/canita nu consuma nici un lichid in afara de lapte
sucul de portocale tot cu lingurita il bea

bunny multam pt link
of , ca tare frumosi sunt , dar ma indoiesc ca l ar incapea , am mai incercat ceva in genul
ce nr poarta....pai nu stiu , daca nu i intra nimic , nici nr 20 nu i intra
nu ca are talpa lunga ci ca il are prea gros
cred ca ceva mai decupat i ar trebui...

camady si eu i am dat mar cu morcov
facute la abur

irinush ce avansati sunteti la papica
imi spui si mie te rog frumos care este programul vostru de papa intr o zi ?
meniul cu cantitati si ore aproximative ?

nanna , kora , pinky ???


_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

aaa, ceai nu i-am data pana acum, nu stiu daxca ar trebui???? ii dau apa, bea din canita, dar nu e gradata si nu as putea spune cata, ii dau eu asa din cand in cadn , in special dupa mesele de fructe si legume,dar si intre ele.

Mergi la inceput