Strugurasi de Sept-Oct 2011 *44*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Buna seara!

May, ai grija cu lapticul praf, pana se obisnuieste fata.
Sa iti zic ce am patit noi. La inceputul lui martie am zis ia sa vad daca papa matza mea lapte praf. Tot Aptamil ii dau si eu. Si i-am facut o sticluta de 90 ml. S-a strambat big time, cred ca si-a facut o extrem de mare sila :)), cert e ca a tras cred ca o singura data din el. Dupa i-am dat 100 lapte matern, a ragait ( a mea si acuma trebuie pusa la ragait) si am pus-o la joaca. Noroc ca eram aici cu ea, ca a inceput sa dea afara si cum era pe spate nu mai putea respira ca ii tot veneau valuri de laptic in gura. Intelegi tu :(. M-am speriat ff tare. Daca nu eram langa ea, nu stiu ce se intampla.

Am lasat-o vreo cateva zile si am inceput iara cu lapte praf, dar eu pun 160 lm si 30 praf (amestecate). Treptat maresc cantitatea de lp. Nu stiu daca e bine, sa amestec, dar alta solutie nu am sa trec fata pe lp.

Mamica Antoniei (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Seara buna fetele

Mikka, si asta mic a luat ff putin in greutate in ultimele doua luni,dar a luat in lungime,deci nu prea ma stresez.

SDei, tu cum ii dai Elei citricele, adik portocal, mandarina????as vrea sa ii dau si eu lui ayan,dar nu stiu cum,ca nu vreau suc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

buna seara,

si noi suntem in plin proces de diversificare,azi pentru prima data in" viata lui" printul meu a mancat carnita de pui.
avem deja in meniu: mar cu morcov dimineata blenduiti(150 ml paharul de la avent -nu ii ajunge), alternam cu cereale cu orez topfer in care ii storc zeama de la mandarine.mancam biscuiti normali de la rostar cu mar, banana,nectarina,am mancat si ananas.cartof piure , pasat cu laptic si in el am pus azi putina carnita din pasare de tara.legumele pisate nu le-a vrut,si le-am tot incercat.am zis sa il mai las.

oricum am baiat mare.spre sfarsitul saptamanii vrea sa ii adaug branzica facuta in casa.taiata cu iaurt.mi-a aratat cumnata-mea si a fost foarte buna.

joi avem vaccinul de 6 luni,cine l-a mai facut??/
noi facem acum infarix hexa, la penta (4 luni) mi-a facut cam a 3-a zi febra 38.5.ati avut reactii adverse la asta de 6 luni??!

ca tacamul sa fie complet in aceeasi zi face si fata ROR-ul,pe care trebuia sa il faca in clasa 1.

am emotii pentru ei...

va pupam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Zubi.. eu portoocala i-o dau sub 3 forme..
1. storc sucul in piureul de mar/banana sa il lungesc
2. daca fac suc de portocala, in pasajul mic al storcatorului ramane o pulpa ff fina, pe care i-am mai dat-o amestecata cu mar , si am pus si suc de porto sa fie mai lung
3. tai o porto in jumate, evident o curat de coaja, si bine de coaja alba si i-o dau in manuta, maananca pulpa,, isi stoarce suc .. ii face hara-kiri intr-un cuvant ,e o activitate care ii place de numa ( sa nu indraznesc sa ii iau portocala, ca se supara rau), se manjeste si in urechi

tu ce ii mai dai? ceai/apa beti?

Jade .. apa ceai beti?dupa banana mi-a baut azi 50 ml ceai

Irinush.. dar cand ati inceput diversificarea de sunteti asa avansati?
noi nu am vut reactii la vaccinu de 6 luni, nici macar indispozitie.. dar nici la cel de 2 saU 4 NU AM AVUT NIMIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Ionela, sa nu ma uiti pls

Iris, si a mea aregurgitat\varsat laptic maimult decat de obicei.
vedem...

saraca e debusolata.
a adormit pt somnul de seara la 6 ora Angliei, cand ea adormea la 10 in Romania, deci 8 aici.
eu tot asteptam sa se trezeasca sa-i fac baita. ca ea e cu jumatatile de ora.
canci. doarme dusa si acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

May, vezi totusi sa nu fie probleme cu LP .
E posibil sa fi regurgitat fiindaca a mancat mai mult decat ii trebuie ( tu sii , eu acum doar speculez pe tema cat a mancat). Daca nu e asta+ problemele de scaun... poate ar trebui fie sa schimbi laptele fie sa--i dai LP mai putin...
Acum, daca tu atat lapte matern ai.... nu prea ai de unde sa-i dai mai mult si deci nici sa-i dai mai putin LP
E bine ca ii dai mereu intai LM. Noaptea inteleg ca o alaptezi. Asta e important.
Cum povestesti de cantitati e destul de ok... ( spun destul de ok pt ca ar fi fost mai ok sa fie mereu mai mult LM, dar daca nu e nu e...)
Urmareste atenta asta cu scaunele si cu regurgitatul...

Daca esti sigura ca nu e de la LP si vrei sa faci treptat trecerea spre LP... noteaza-ti cam cat mananca ca o masa si scade treptat LM la fiecare masa... crescand LP tot treptat. Iti recomand sa inlocuiesti intai mesele de ziua, cele la care tu nu ai sa fii acasa . Cele de noaptea abia mai apoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci frumos Ionela. da, noaptea o alaptez si incerc sa tin asta cat mai mult.
acum juma de ora s-a trezit sa pape. ea incepe brusc sa planga. tre imediat sa-i bag tzizti in gurita. nush ce o sa ma fac cand ajungem la biberon noaptea...
a papat,dar nu f mult.
cred ca-i f obosita, atatea informatii noi pt ea, am scos-o si pe afara un pic, ca s-a facut frumos dupa masa si o fi alt aer.
vedem ce-o mai fi.
tre sa o inscriu rapid la un dr de fam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

May eu zic ca i-ai dat f mult lp fiind prima zi. Noi 6 sapt am facut trecerea, prima luna a primit doar noaptea cate 9o ml lp, apoi incet incet am ajuns la 2 bibe pe zi, apoi 3...pana am ajuns la doar un bibe de lm.

a mea a facut azi 4 caca, si nu moi, normale dau vina pe cartof, iar cartoful!

Vad ca o pasioneaza si apa, ma bate gandul sa-i cumpar canita cu maner deja

mai sunt bebelusi carora NU le place cu mami in pat¿ si de 3 zile o pun treaza in patutul ei si adoarme singura(de 2-3 sapt m-a capiat cu plimbatul cu carutul prin casam incercat adormit pe brate, si urlete oricum cate 3o-4o min) ca pana la urma sa-i placa sa adoarma singurica

jade pt copilasi putin mai mari(pe la 9 luni cred ca au nevoie de talva putin mai dura) vei gasi si papucasi mai lati, insa fac pariu ca-s mai scumpi si mai greu de gasit. ce nr poarta T¿ caut ceva linkuri...

camady sa-ti fie de bine petrecareala cu striperii macar tu mai faci dastea eu nici cu sotul nu mai stripuiesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

jade dŽastia deschisi tare insa cu scotch: http://www.pediped.com/Products/Originals-br-Adrian---Chocolate-Brown940.aspx



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Noi inca ne acomodam la programul de serviciu. La inceput manca fata LP, acum o asteapta pe mami asta e motivul ptr care ne-am diversificat la 5 luni 1/2.
Manaca noaptea in disperare LM, ii da tati piure pe la 10-11, vine mami acasa pe la 12 si papacim LM, apoi facem scandal toata dupa-amiaza plange cand vede biberonul. Ieri i-a dat sotzul ceai, ca nu se mai intelegea cu ea. Eu vin acasa cam la patru ore dupa masa de pranz, o pauza cam lunga.

Noi ne-am diversificat cu suc de morcov, acum piure lung de pastarnac. A incercat careva piure de pastarnac fiert la abur, amestecat cu suc de morcov crud? Dar bostan ati fiert la abur? Cum a fost primit? Eu i-am dat ieri sa molfaie o tulpina de telina, ca m-a vazut pe mine mancand, stiti de contraindicatii?

Buna ideea cu amestecat LM si LP. Am la congelator si poate mananca. Nu ma stressez foarte mult, ca vad ca s-a lungit. Mergem sapt viitoare la doctorita, ca implinim 6 luni .

Multi pupici de la noi strugurasilor si struguraselor la multi ani si de ziua femeilor! Sa o transformam in luna femeilor



Mergi la inceput