Clubul "babelor" FIV-oase 17

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

extrem de bine merge treaba samira.
nimic nu a ramas pe marginile cuvei. deocamdata inca framanta dar coca pare buna.

de ce nu te-ai inscris si tu la concursul ala la care participa qiao?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sabinutzo...toti cunoscutii si membrii familiei ma intreaba de ce nu-mi fac blog de bucatareala.
imi place sa bucataresc...imi si iese treaba asta insa nu sunt constanta.
de ziua mea sau a Samiroiului abia asteapta musafirii sa vada ce mai fac bun.
am perioade cand am chef si disponibilitate si atunci fac...dar am perioade cand n-am chef/timp si atunci nu pun mana sau mancam din oras....deci nu as avea constanta.
de asta nu particip la concursuri sau fac blog de bucatareala.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

bravo bravo
pai atunci, cand iti faci timp si chef, sa-mi dai te rog si reteta de ciorba cu perisoare. visez sa fac asa ceva de secole. si una de peste daca faci.
mie nu-mi prea place sa fac retete de pe net decat de pe gustos.ro. am luat teapa la inceputurile bucatarelilor mele cu retete de pe bloguri.
poate ai timp in seara asta de aia cu perisoare. vin parintii mei duminica si-i dau "pe spate" daca-mi iese asa ceva fara s-o sun pe mama din 2 in 2 minute:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

de la ora 16 pana acum ati scris deja 4 pagini
vorbaretelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

tannoo important e ca-ti place sa ne citesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

da, sunt la curent cu "barfele" voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tannoo25

da, sunt la curent cu "barfele" voastre

Tannoo, hai baga tu o reteta de ciorba de perisoare,ca tot esti la curent cu ce se intimpla pe aici

daniela,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

tannoo,hai...recunoaste ca-ti suntem dragi...de aia nici nu te poti dezlipi de noi
te asteptam la taclale.

sabinutz,ai ciorba de perisoare pe PM.
de peste nu prestez ca nu ne place.

daniela,am primit azi un aviz de la posta cu o recomandata.
cred ca de la tine este.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela74

Citat:
citat din mesajul lui tannoo25

da, sunt la curent cu "barfele" voastre

Tannoo, hai baga tu o reteta de ciorba de perisoare,ca tot esti la curent cu ce se intimpla pe aici

daniela,


da',ce, crezi ca nu stiu sa gatesc?!

2 l de apa,
1 l de bors,
zarzavat de supa (un morcov, un patrunjel si o ceapa),
verdeata,
3 rosii,
1galbenus,
2 linguri de smintina,
500 de g carne cu os,
o felie de piine,
2 linguri de orez,
1 ceapa,
1 ou,
sare,
piper.

Se pune la fiert intr-o oala cu apa, un morcov, un patrunjel si o ceapa, toate taiate marunt si osul care ramine de la carne. Se lasa sa fiarba bine.

Se toarna borsul fiert separat si strecurat. Se adauga verdeata taiata fin, rosiile, carora li s-au scos semintele, si sare. Se lasa sa dea citeva clocote.

Se face o tocatura de carne, cu miezul de la o felie de piine muiat si stros bine. Se adauga orezul, ceapa tocata fin, un ou, sare, piper.

Se fac perisoare mici cu mina uda si se pun la fiert in ciorba. Inainte de a se servi, se scoate osul din ciorba si se drege cu un galbenus batut cu smintina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Daca vreti, va spun si eu cum fac ciorba de perisoare. O precizare: eu o fac cu carne macinata de piept de pui sau curcan, dar se poate si cu carne macinata de porc. Eu cumpar bucata intreaga si o macin acasa la robot.


Deci, folosesc: 3-4 morcovi, 1/2 telina (bucata potrivita, nu din aia uriasa), 2 pastarnaci, 2 patrunjei, 1 ceapa intreaga pe care o crestez. Razuiesc un pic de morcov si un pic de telina, restul tai rondele si cuburi. Calesc morcovul razuit pana iese culoarea si adaug pe urma ceapa si restul radacinoaselor plus un pic de sare. Adaug apa fierbinte cat sa depaseasca de vreo patru degete zarzavaturile. Dupa ce sunt pe jumatate fierte, formez perisoarele si le pun in ciorba. Desigur, daca se cere, mai adaug apa fierbinte. Scot ceapa intreaga cand e prea fiarta. Las sa fiarba pana sunt perisoarele fierte, potrivesc daca este cazul cu sare, iau de pe foc si adaug frunze tocate de patrunjel si leustean. Dupa ce se raceste un pic, adaug suc de lamaie proaspat stors cat mi se pare ca trebuie ca sa fie acrisoara.


Perisoarele le fac asa: app. 400-500 gr. carne tocata, frunze de patrunjel, 2 felii medii de paine alba inmuiata in apa si stoarsa bine, 1 ceapa taiata marunt, 2-3 linguri orez spalat bine, 1 ou ca sa le lege, sare si un pic de piper.

Mergi la inceput