Hai izish! (73)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ica7

Lalilutza si mie mi s-a intamplat saptamana trecuta.
Sambata am mers la cumparaturi cu bebe. Cand am ajuns in parcare l-am mutat din scoica in marsupiu si am plecat spre magazin fara sa vad ca pe jos era gheata. La primul pas pe care l-am facut am cazut si m-am intins pe jos. Noroc ca am cazut pe o parte si pe bebe nu l-am atins deloc, dar am tras o sperietura de nu va puteti imagina. Bebe dormea si nici nu s-a trezit, asa ca nu a realizat ce s-a intamplat. M-am ales cu o ditamai vanataia pe sold, cu dureri de genunchi pt ca i-am fortat si multe mustrari de constiinta.
Aveti grija cand folositi marsupi pt ca nu vezi f bine in fata-adica pe unde calci.
Alina - sara e o scumpa
Mihaela- inca n-am apucat sa citesc povestea, dar sper s-o fac cat mai curand. Cat despre Iris este adevarat ca realitatea bate toate cursurile si cartile?
Matza si eu am iesit din casa prima data dupa 2 saptamani. Eram teleghidata...
Noi... Tot cu colicii...sper sa se termine la 3 luni...
Fetele cu copilasii cu hernie ombilicala mergeti la chirurg pediatru sa le prinda buricutul? Eu tot incerc sa fac cum scria pe blogul ala, dar nu prea imi reuseste si d-aia ma gandeam ca as merge la un chirurg...asa ca daca cunoasteti unul bun va rog sa-mi recomandati.

Mami de strumf Robert Stefan ( 31.12.2011)

Ica, viata bate filmul si copilul cartea

Iris (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Anda, torticolisul lui T se maqnifesta prin dormitul pe o singura parte si capul pe spate, in extensie.
Astazi l-am inscris la medic de familie si am avut surpriza sa aflu ca fiul meu are 59 cm si 4700 gr.... Toate bune si frumoase cu el, dar a facut hernie ombilicala.... M-a pus dr sa-i prind pliurile pielii de pe langa buric si sa le lipesc cu leucoplast dupa ce imping buricul inauntru.
Ica, apdateaza-ma si pe mine legat de asta. Despre ce blog vorbeai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

s-a confruntat cineva cu o problema dupa cezariana,respectiv
"granulomul de fir" ?

ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Tot am vrut sa scriu astazi dar nicicum nu am reusit, Vladut a fost un pic agitat dupa amiaza, de fapt eu l-am agitat ca iar au inceput sa mi se infunde niste canale si l-am tot stresat sa suga. Nu stui cum naiba mi se pot infunda canalele astea cand eu mulg din 3 in 3 ore chiar daca suge el si inclusiv noaptea.

Lali, urmareste copilasul si daca nu are schimbari in comportament eu zic sa nu-i faci nicio radiografie, eventual poti discuta si cu medicul de familie sau pediatru.

Adc, ati iesit deja la mall? si pe mine ma bate sotul la cap sa mergem la cumparaturi la auchan dar parca mi-e frica sa-l duc in aglomeratia aia asa micut si cu atatia virusi ca vad ca cicula o groaza de viroze.


Silvi, si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine nu stiu daca te ajuta dar iti spun cum procedez eu: ziua il pun la san, intai mulg si apoi il pun pe el (asta daca ne sincronizam), daca vad ca nu se satura ii dau din laptele muls, iar seara dupa baita, la ultima masa pe la 10-11 ii dau portie intreaga din biberon chiar daca suge de la san chiar daca nu, am observat in ultima perioada e foarte agitat la ultima masa daca nu se satura, e drept ca de o saptamana si-a scos masa de noapte, pana la 6 dimineata nu mai mananca. Din 3 in 3 ore eu mulg cu popma, oricum pompa nu scoate tot din san si cu cat scoti mai mult lapte cu atat produci mai mult. In felul asta sunt si eu cat de cat odihnita, ia si el in greutate si mananca si lapte de mama. Trebuie numai sa ai grija ca si copilul sa fie nemancat bine cand il pui la san.


Dari, ma bucur ca sunteti mai bine, ai gasit oxitocina?

Bulinutza, ce faceti voi? cum mai sunteti?

Intrebare: miere putem consuma daca alaptam? Am vazut ca pareri sunt multe pro si multe contra

Se vede ca azi am fost ocupata ca m-am lungit cat o zi de post.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Am uitat ce era mai important, vesti despre pitica lui Toni:

"am venit sa va spun ca piticoata lui Toni a trecut de 2 kg, are 2100 si deja doctorita se gandeste cand sa externeze fetele- cel mai probabil saptamana viitoare!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Cati o colega de serviciu face patchwork cat sta cu bebe in CIC. I-a terminat paturica lui Toma si abia astept sa o primesc. Vezi aici ce face ea: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2085790507712.2099281.1333645510&type=3

Si eu dorm cu Toma in pat, dar e la mijloc intre mine si tati, deci n-are pe unde sa cada.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

ileana asta e blogul:


http://injoaca.wordpress.com/2010/08/07/tratarea-nechirurgicala-a-herniei-ombilicale-la-bebelu%C8%99i/

desi e ff bine explicat si e clar ca la acest moment asta e singura solutie, eu nu reusesc sa prind buricutul. ba e bebe agitat, ba e burtica umflata...nu-mi iese, dar nu ma las...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Anca pupici Sarucai!

Ica, Lili sfat...cumparati plasture de matase ca este antialergic si nu afecteaza piele bb, eu il las maxim 2 zile apoi pauza 1 zi si dau cu crema... este atat de simplu de pus...il pun in 5 sec maxim, in video e f complicat, nu trebuie sa tii atat apasat pe buric...incearca sa il pui in timpul zilei nu seara la baita cand e bb agitat.
Apesi cu aratatorul pe buric si cu degetul mare si mijlociu acoperi cu pielea din jur si faci ca o gropita verticala iar cu cealalta mana lipesti plasturele de jos in sus fiind atenta sa nu se desfaca.
Daca ai gresit da cu putin ulei de bb si lasa locul sa isi revina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

ica radu spataru de la marie curie(budimex) mi-a facut bine bebelusul luni ma duc cu el la control daca vrei iti dau nr de telefon.


suziq eu am consumat miere in ceai nu stiam ca n-ar fi buna


sa va spun ce facui am iesit cu bebe la rstaurant acum am venit ,bine asta e deja a 3a oara dar acum amstat mai mult si l-am si alaptat aco;o.

am fost si la pediatra si la fel lam alaptat acolo,si o data la mall.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Neata!
Un weekend frumos sa aveti!

La multe lunite : Sara, Patricia Maria, Alexandra, Mihai, Rafael Ioan, Adela Alexandra, Cristian, Ariana, Sofia Ioana, Natalia Ioana, Alexandru, Andrei Bogdan, Bianca Maria, Catinca Stefania, Eduard, Filip Andrei!!

Mergi la inceput