Strategii ....(split stiinta - descoperiri)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BUFLEA pentru studii clinice nici nu cred ca trebuie,intereseaza-te.Cred ca tot ce are nevoie e sa aiba unde sta si ce manca si cine-l transporta la clinici! Companiile farmaceutice ce au studii clinice nu platesc nimic "cobailor" , dar le mai deconteaza transportul de exemplu.Mie GSK mi-a decontat transportul si chiar niste chitante cu traduceri! Teoretic primesc pacienti de oriunde,dar acum normal ca n-or deconta transport Romania-Sua tot la 2-3 saptamani ... dar altceva e sa locuiasca la tine de exemplu.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Prezenta oncogenelor, cel putin la cancerul de san, le afli prin analize genetice. Am scris unui raspuns pentru Michelle, sunt genele BRCA1 si BRCA2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Gena BRAF o fi tot oncogena ? Si mie ca sa pot lua medicamentul, mi s-a facut o analiza genetica a probelor,ca sa se vada daca am mutatia..
Trebuie sa caut sa vad exact. Mutatia asta exista nu doar la 70% din melanoame ci si in nevi,adica in alunitele benigne din ce am citit.Mutatia exista si la cancerul de colon de exemplu,dar acolo-s implicate mult mai multe gene dereglate.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

http://www.biooncology.com/research-education/braf/metastatic-melanoma/melanoma-development/index.html

"RAF V600 muta#355;ie a fost identificat în leziunile precanceroase, sugerând implicarea în transformarea de melanocite. Unii nevi care con#355;in aceast#259; muta#355;ie poate duce la melanom, dar trebuie remarcat faptul c#259; nu toate nevi cu aceasta mutatie sunt precanceroase. În plus, în timp ce mutatia BRAF V600 contribuie la evolutia de melanom, studii care au identificat mutatii in alte proteine #8203;#8203;celulare, de asemenea, joac#259; un rol în acest tip de cancer.

Prezenta de mutatii care activeaza BRAF a fost identificat în pân#259; la 82% din benigne nevi. Unii experti au sugerat ca mutatii BRAF în benigne, nevi pot servi ca markeri de sensibilitate melanom la un individ. "


Adica mutatia BRAF exista la 70% din melanoame si .... la 82% din alunitele ... benigne.
Si asa scrie "oncogena BRAF" ,deci e oncogena.Ca si alta Mek,pentru care mai exista un inhibitor Mek in studii clinice,tot pentru melanom.
Dar daca exista mutatia si la alunitele benigne in asa proportie mare ... ce sa mai intelegem d-aci?
Io ma dau batuta




MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Monica, asa e. Gena aceea exista si în Nevi pentru ca Nevi se transforma in melanom. Faptul ca exista gena mutanta, inseamna ca exista riscul ca la un moment dat så dezvolti melanom. Nu ar fi rau daca ai face si fetei tale analizele astea.
Edit. Copiilor tai .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Monica, asa e. Gena aceea exista si în Nevi pentru ca Nevi se transforma in melanom. Faptul ca exista gena mutanta, inseamna ca exista riscul ca la un moment dat så dezvolti melanom. Nu ar fi rau daca ai face si fetei tale analizele astea.


Mai am si un baiat .
Stai ca nu merge asa, "ezista" mai muuuulte probleme:
- analizele astea genetice se fac pe proba de tumoare,deci cum sa ii fac analiza la o adica - sa ii scot toate alunitele sa le trimit la analize?
- alta problema: melanomul apare si direct pe piele fara sa existe inainte nevi - ca sa nu mai vorbesc ca exista cum am mai scris melanom ocular si al mucoaselor

Si daca in 82% dintre alunitele benigne (ale tuturor) au mutatia aia,inseamna ca la melanom sunt implicate nu doar gena BRAF ci si alte mutatii la alte gene si cam asa si e,se potriveste cu ce am mai citit,ca au mai gasit si altele.
Iar la alte cancere e si mai imbarligata treaba,va ziceam ca am citit ca-s muult mai multe tipuri de mutatii,prea complicat pentru neuronii mei la ora asta Chiar ca ar fi bun un oncolog prin zona sa ne mai lumineze,dar de fapt la capitolul asta cu genetica ... nici pe-un oncolog nu-l vad prea in tema .



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am corectat cu baiatul :-) . Cred ca o alunita är fi suficient. Dar mai departe e complicat pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Am corectat cu baiatul :-) . Cred ca o alunita är fi suficient. Dar mai departe e complicat pentru mine.

Nu-i suficient o alunita ca si daca iti duci tu ,Xio,Q,sau Z la analiza cate o alunita exista toate sansele ca la toti patru sa existe mutatia asta (82% e proportie mare doar) ... si asta nu inseamna defel ca alunitele respective se vor si transforma in melanom vreodata ! De aia e complicat de inteles si nu doar pentru tine .
Noroc ca exista destui cercetatori care sa isi bata capul cu asa ceva ... ne-am bagat si noi ca musca-n zer in ce nu ne pricepem . Las' ca poate stie Xio ceva mai multe si ne zice ...

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Am citit de BRCA alea ca la ele exista teste genetice de sange,e mai simplu de aflat.Dar ce folos? Ca apar doar la 10-15% din cele cu cancer de san/ovarian ,la cele ce-l mostenesc si asta isi pot da seama bine mersi seama fara niciun test,doar stind ca au avut asa ceva si bunica/mama matusa ... La restul ... "soarta" , vorba unei prietene de pe DC

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

http://www.sciencedaily.com/news/health_medicine/cancer/
"Oamenii de stiinta identifica mai mult de 500 de gene care pot cauza cancer pancreatic"
In ritmul asta e clar ca pe-asta nu l-or rezolva in graba prin tratamente genetice ...

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput