Jocul cu carti 4

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

M-am uitat acum prin carti: Heavy Weather - Nori grei deasupra Castelului Blandings. Cand alearga toti dupa manuscrisul lui Gally.

Si Wooster imi place la nebunie.

Ce bine ca nu sunt singura amatoare de PG. Chiar ma simteam ciudat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

On topic: autorul, acum in varsta, povesteste cum pe la 4-5 ani a fost parat de o fetita ca 'a incercat sa isi puna lobinetul lui in culisorul meu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

off topic: mie mi-a fost foarte greu sa citesc woodehouse in engleza... am abandonat la jumatatea primei carti. sunt curioasa cum merge la tine.
on topic n-am idee...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Neagu Djuvara - "Amintiri si povesti mai deocheate" (povestirea cu pricina se chema, parca, "La Mamaia-sat in 1922")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Glimmer, da . Mi s-a parut geniala fetita.

Cora - am eu o propensiune pentru umor 'de limba engleza' al unor nenei decedati mai de multisor: O. Henry, Jerome K Jerome si P.G. Wodehouse si ii citesc cu toate 'fitele' lor lingvistice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Pe mine m-a distrat ca si in 1922 baieteii/copilasii stiau astfel de chestii, cand inca nu ne "invadasera" mijloacele de informare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Glimmer, ma gandesc ca si pe vremea aia vedeau catei/ vaci/ oi/ cocosi etc 'prestand' si de acolo ideea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Un detectiv particular are de investigat trei cazuri diferite invaluite in mister, evenimente tragice petrecute cu multi ani in urma. Este contactat de rudele victimelor, doua surori ale unei fetite disparute, un tata al unei tinere ucise si matusa unei fete care a fugit din casa bunicilor ei.

Ps: mai, cica asa "auzise" el ca fac "oamenii mari". Deci nu e de la catei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Suna a Hercule Poirot detectivul tau... Da' sincera sa fiu chiar combinatia asta nu am citit-o.

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!





>>>Continuare

Mergi la inceput