Fluturasi si floricele!Felicitari, Mami_vreau!(35)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

La multi ani dragi mamici!!!!
Un 8 martie deosebit sa aveti!!!!



La multi ani Gabiko..sa ai o zi frumoasa!!!!

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

La multi ani mamicilor!!!!!!!
Andreea multumesc am sa vad un pic mai incolo ca acuma incerc alta metoda si vad ca a da roade

Oana cu Bebe Tudor 30 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Astero, sa-ti traiasca printesa, sa fie sanatoasa, sa va aduca numai bucurii!!!Am emotii cand ma gandesc ca si Amana va face 2 ani luna asta!
Gabiko, la multi ani cu sanatate, nastere usoara sa ai!

Fetelor, un 8 martie frumos si calduros sa aveti!


-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 11 luni) si viitoare mami de baietel Victor 27s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Buna fetelor

Va urez si eu La Multi Ani!!!, sa fie o zi perfecta, si sa aveti bebei sanatosi si voinici. Revin si eu dupa o lunga pauza, caci catelul nostru a fost bolnavior, asa ca timpul nostru si asa limitat i l-am dedicat cu vizite la veterinar si alte cele. Acuma e spre bine, inca face tratament dar speram ca in cateva saptamani sa isi revina complet.

Ziua de ieri ne-a readus cu picioarele pe pamant sau mai bine zis ne-a mutat gandurile inspre bebele nostru, caci am fost la eco de trimestrul 3. Am fost atat de entuziasmati sa il vedem din nou, iarasi cu limba pe afara (ca si la eco de acum cateva saptamani) si cu mainile in cap (singura poza mai reusita cu fatuza este cu mana pe jumatate de fata ). Oricum ne-am mai linistit, bebe este cu capul in jos, placenta s-a mai ridicat, suficient cat sa il lase pe bb sa stea cu capul pe col, este mai mititel cu vre-o doua saptamani (ar trebui sa fie aproape 32 de saptamani, dar el e cam de aproape 30), dar diferenta nu s-a marit de la ultima morfologica asa ca doar e el mai micut, nu are intarziere de crestere. In rest, toate masuratorile au fost ok, asa ca putem spune ca intram pe ultima suta de metrii.

Acuma ne pregatim sa mergem la doctorita noastra si sa discutam despre nastere. Ceea ce vrem sa discutam nu este neaparat un plan de nastere, pentru ca, desi Filantropia se lauda ca e un spital foarte mother&child friendly au inca regulile lor bine stabilite, dar care se pare ca pot fi folosite in interesul mamei (la cerere ).
Sa va spun intai ca pe mine nu m-a ingrozit niciodata nasterea naturala (poate sunt eu mai nebuna sau mai inconstienta), mi se pare ceva natural si sunt convinsa ca atunci voi sti ce sa fac; nici macar povestile de groaza ale mamicilor cu experiente neplacute nu au reusit sa ma ingrozeasca. Cu toate astea, pana sa incep sa fiu in problema, nu mi se pareau atat de esentiale primele zile din viata copilului meu, si importanta ca nasterea sa fie intr-adevar o experienta frumoasa si nu un rau necesar. Pana acuma ziceam, ca asta e, pot sa stau intr-un salon cu multe mamici 3 zile, sa suport niste asistente tafnoase si sa las copilul la nou nascuti pe perioada spitalizarii ca doar n-o fi foc, o sa ii fiu mama multa vreme dupa aceea. Totusi, tot citind (v-am mai zis eu ca in mine nu prea s-au trezit sentimentele materne asa ca inca sunt la capitolul informare), am inteles ca experienta nasterii este esentiala pentru legatura dintre mama si copil, pentru echilibrul psihic si emotional al amandorura iar confortul psihic al mamei e foarte important (fie ca naste natural sau cezariana). Asa ca desi cred ca va trebui sa fac compromisuri legate de asistentele tafnoase , vreau sa discut cu doctorita cateva lucruri din rutina lor: adica perioada travaliului - la ce moment din travaliu considera ea ca ar fi bine sa vin la spital - daca colul va fi inca lung, nu vad de ce as veni la spital sa stau 10 ore pana la dilatatie 4, legat de asistenta la nastere (daca pot face in vre-un fel ca sotul sa fie cu mine), legat de obiectele pe care le pot aduce cu mine (inclusiv perne care sa imi permita sa nu stau la orizontala), despre epiziotomie (daca pot cere sa nu imi faca), daca pot alege sa nu intre toti studentii si rezidentii prin sala de travaliu cat sunt eu acolo (Filantropia e spital universitar asa ca se pare ca vin multi invatacei prin salile de travaliu), daca pot alege sa nu fiu legata la un aparat doppler pe perioada travaliului si cat de des ar fi monitorizat bebele in acest caz. Nu cred ca pot avea pretentia sa nasc intr-o pozitie mai stiu eu cum - n-o vad pe doctorita mea stand pe jos ca sa prinda copilul , asa ca macar sa stiu ca se poate macar sa stau pe un plan inclinat, si ca pana la expulzie am posibilitatea sa ma misc cat de cat prin sala de travaliu fara sa fiu legata la aparate. Apoi vreau sa discut cu ea despre perioada de lauzie, daca imi pot lua rezerva privata (exista cateva la ei si sunt destul de scumpe dar acum sunt in panta asta in care vreau rezerva privata) si mai ales daca pot tine copilul cu mine. Probabil ca cele care deja ati trecut prin experienta asta o sa ziceti ca multe sunt fantasme, si ca nu o sa ma pot gandi la astea in momentele acelea, pentru ca oricum vor fi multe chestii neprevazute, dar vreau sa cred ca totusi sunt niste chestii elementare. Cat despre neprevazute (despre necesitate de cezariana, sau alte proceduri de urgenta), am incredere in ea ca mi le va recomanda cand intr-adevar va fi nevoie de ele.
Deocamdata atat, va mai scriu mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Fetelor, care aveti Cora in oras, mergeti acolo pentru ca dau niste cadouri foarte frumoase, va trebuie card cora, dar se face pe loc.
Pachetul poate contine:
- Pachet Nivea Baby (Sapun 100g + Servetele umede + brosura educativa)
- Igienol 330ml
- Autocolant bebe la bord
- Bavetica Happy
- Lingurita Happy
- Paturici Happy
- Servetele umede
- Scutece Premium Care
- Flyere educationale Pampers
- Sampon Johnson’s baby Gold
- Set Dalin (sampon fara lacrimi + sampon Hair & Body + crema cu oxid de zinc)
- Sticker Baby on board
- Tampoane de san
- Set tacamuri bebe
- Manusi bebe / bavete
- revista SUPERBEBE
Nota: continutul poate sa difere de la un set la altul.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 11 luni) si viitoare mami de baietel Victor 27s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Andra C in ce fel se dau cadourile astea? Sunt cu ocazia zilei de azi? Oferte sau cum?

Mersi!

Corina 28+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

LA MULTI ANI MAMICI SI VIITOARE MAMICI!Sa aveti un 8 martie plin de bucurii!
LA MULTI ANI GABIKO,sa ai parte numai de bucurii!
LA MULTI ANI si ptr.micuta ASTERO!
ENONA spuneai ca nu iti e teama de nasterea naturalanici mie nu imi e Eu am avut o experienta frumoasa la prima nastere si as vrea si acum sa nast tot natural.Mie imi e teama de cezariana
Ma duc sa modelez coca ptr.macinici ,ma ajuta si Alex sa vedem cum va arata bucataria apoi

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Cuchilici,
Sunt niste cadouri , oferite tuturor femeilor insarcinate sau cu bebei de maxim 3 luni ! Ele sunt oferite in limita stocului disponibil.. deci nu numai astazi!
Eu mi-am primit cadoul azi si pot sa iti spun ca este unul destul de consistent cu o gramada de lucrusoare interesante!
Ce-i primit, e bun primit

``````````````````````````````````````````

cu Dorian 28 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cuchilici

Andra C in ce fel se dau cadourile astea? Sunt cu ocazia zilei de azi? Oferte sau cum?

Mersi!

Corina 28+ cu Vlad Alexandru


Nu stiu de ce, cica ei dau in fiecare an, tine chestia asta pana pe 19 martie, dar in limita stocului disponibil. Sunt foarte dragute toate si mi se pare foarte frumos din partea lor. Sunt gen mostre, dar maricele, de exemplu samponul johnsons este de 100 ml si sunt 2 bucati. Si sunt si 2-3 bavetele, manusi, lingurite...Pupici!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 11 luni) si viitoare mami de baietel Victor 27s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

buna, burtici!!!
La Multi Ani de 8 martie tuturor!!

Asteropi
Gabiko


Andreea, cum sa mananci numai mere toata ziua???? Da-o incolo de treaba, esti insarcinata, nu iti permiti sa tii regim acum...eventual renunta la paine, fainoase si dulciuri, sucuri carbogazoase...dar nu la mancare!! Lasa ca tot tu dai kg jos, nu medicul tau

Va doresc o zi minunata tuturor!!
Plec, sa-i dau cadoul mamei mele de 8 martie, pupici

Irina 31+ cu Kinder surprise
AMR 9 saptamani!!

Mergi la inceput