Fluturasi si floricele!Felicitari, Mami_vreau!(35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_lia spune:

Scuzati repetitia nu am recit mesajul inainte de a-l trimite.
Clara, Andra ati fost curajoase cu autodiversificarea eu nu am incercat metoda si nu cred ca o voi incerca nici acum fiindca sunt terorizata de ideea ca bebe se poate ineca si eu nu pot sa fac nimic. Nici cu ideea de a sti ca nu manaca deloc nu m-am acomodat in conditiile in care pe la 7 luni nu mai vroia nimic si dupa 2 luni avea o anemie de toata frumusetea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna seara fetelor!
Ce e cu linistea asta aici?
Eu mi-am facut curaj si maine ma duc sa fac testul cu glicemia provocata si repet si sumarul de urina si anticorpii pentru toxoplasmoza. Doamne ajuta!

Elena 26+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Buna seara!

Am fost si noi astazi la control, suntem un iepuroi de 47 cm si 1950g (na, daca tat-su are 2 metri, ma cam asteptam). E tot cu capul in sus, col tare si inchis...Insa mi s-au gasit proteine in urina (+1)...Asta si cu edemele ma cam pune in pericol de pre-e, desi nu am tensiune mare. Mai vedem in 2 sapt.

O seara frumoasa!


Dana, 31+ cu Stefan
Doamne ajuta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Shosho, auzisem si eu ceva despre gelul minune care ajuta nasterea. Eu stiam ca se foloseste in timpul travaliului - la clinica la care vroiam sa nasc la Mures aveau "in program". O prietena de-a mea care a nascut acolo nu a stiut ca au si ei si-a dus cu ea, dar nu a mai apucat sa il foloseasca. Totusi, dupa ce a vorbit cu moasele si doctorii de acolo (ea e farmacista) se pare ca e scump tare dar nu are cine stie ce efect. Mai intereseaza-ne daca poti, inainte de a face investitia.

Elena, eu m-am tot gandit cateva luni (am asteptat sa termin si cartile din stoc) pana m-am decis sa iau Kindle-ul si nu imi pare rau deloc, sunt cat de multumita as putea fi. Am luat versiunea nou aparuta - cu tastatura minimala, mai usor si mai mic. Ceea ce m-a convins a fost faptul ca gasesti o gramada de carti (mii si sute de mii) gratuite si practic dupa primele 10 carti citite ti-ai scos investitia. Eu inainte sa-l cumpar comandam de pe Amazon.co.uk, in principiu folosite in stare buna (mereu erau in stare exelenta) la preturi derizorii (0,50-1£ la care se adauga cam 4£ transportul / carte, nu per colet).

Irina, filmul a fost incarcat de una din mamici pe ceva site gen transfer.ro, de unde cele care am dorit l-am descarcat. Mai mult ca sigur ca nu mai e valabil link-ul ca e prea vechi, dar una dintre noi poate sa il incarce din nou. Din pacate eu am la conexiunea de internet de aici niste restrictii si nu pot, poate reuseste altcineva daca il are si mai multe il doresc. Daca nu, cand ajung la Lisabona o sa-l pun atunci. Si, bineinteles, mai e varianta cumpararii lui .

Cori, am ras de tine cu lacrimi . Stiu ca in momentul acela erai disperata, dar modul in care ne-ai povestit e cel putin hilar. Te felicit ca ai avut atatea idei de a diversifica nu doar mancarea ci si modul de a o face s-o accepte. Trebuie sa mi le notez undeva in caz ca va fi nevoie. Dar, vazand-o pe Ilincuta care arata ca mascota de la Michelin , colacei peste colacei numai buni de pupacit, nici prin gand nu-mi trecea ca ati avut probleme cu mancatul.

Tzuki, felicitari pentru voinicel! Imi pare rau ca ai mici probleme, dar poate se infirma. Si eu am avut proteina in urina (dublu fata de limita admisa) dar cand am repetat analiza a iesit perfect. Oricum, e bine sa ai grija si sa te controlezi periodic - stiu ca ai probleme cu picioarele umflate de mult timp.

Diana 31+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

LA MULTI ANI, dragi mamicute!!! Sa aveti un 8 martie special, plin de iubire si zimbete calde!!

Va pupic cu drag,

Clara - mami lui Bryce si Kaeden -31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

ASTEROPIPAN LA MULTI ANI!!! Sa iti traiasca printesa si sa aveti o viata plina de bucurii!
LA MULTI ANI DE 8 MARTIE pentru toate mamicile dar si pentru viitoarele mamici! Sa aveti o zi insorita!

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Buna Dimineata dragi burticute,
Un 8 Martie superb va doresc, plin de fericire si multe impliniri!!
In dimineata asta dau eu fierbinte, lapticul , cerealele , fresh-ul .. fiecare dupa pofta inimii!!
Noi avem astazi programare la gineco si sunt extrem de emotionata! Nu mi-am mai vazut puiucul de o luna de zile , dar sper sa imi faca o surpriza frumoasa si sa stea la poza pt mamica lui
Joanna si Tzuky felicitari pentru minunatiile dolofane.. dar stiu ca-s dolofane bine, nu gluma!!
Revin si eu cu detalii , mai dupa-amiaza !
Pup burticutele mumoase

``````````````````````````````````````````

cu Dorian 28 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

GABIKO76

``````````````````````````````````````````

cu Dorian 28 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

La multi ani, mamicilor! Sa fiti maxim de rasfatate azi!

Mi-a placut mult de tot ce au povestit mamicile aici despre diversificare si autodiversificare. Eu recunosc ca nu am auzit de autodiversificare si imi place ca invat o multime de lucruri noi si interesante aici cu voi. Si imi place mult ca sunteti foarte deschise la tot ce e nou in ce priveste ingrijirea bebelusilor, sunteti mereu surse de inspiratie.

Raportez si eu de la controlul de ieri. M-a certat doctorita ca m-am ingrasat peste limita admisa, nici nu pot sa va spun cum m-a certat de rau. A zis ca de acum s-a terminat de tot cu dulciurile si chiar la fainoase cica ar trebui sa mai renunt, la fel la sare si alimente sarate. In rest e totul bine, dar am fost asa suparata de treaba asta cu greutatea ca nici n-am mai putut sa fiu asa atenta la ce a vazut ea acolo la ecografie. Am inteles ca e bine bebe, acum sta usor transversal(ca inca are loc sa inoate) dar cu capul inspre jos. Placenta e anterioara si sus, colul inchis, lung de 4 cm. Deci stam bine. Bebeloiu se pare ca e cu 3 zile mai mare, insa are femurul cu o saptamana mai lung. Nu ne-am lamurit ce ar insemna, probabil ca o sa aiba picioare lungi sau ca o sa fie inaltut. In orice caz mie nu mi se pare ca ar avea mare semnificatie asta. A ramas ca peste 3 saptamani sa fac analizele si sa ma prezint la control, de preferat fara alte kilograme in plus, eventual maxim 1kg in plus. Asa, ieri de suparare n-am mai mancat decat niste mere...si abia am ajuns lesinata acasa pe la 5 si m-am tot gandit ca nici asa nu merge, nu pot sa ma infometez. O sa fie cam greu sa-mi stabilesc meniul, dar macar sa renunt la dulciuri.

Vroiam sa va mai intreb daca v-ati apucat de cursuri prenatale, stiu ca era o graviduta care facea, dar nu mai stiu unde.

Elena, legat de carucior, da, stiu ca alea ce le-am gasit sunt maxim de scumpe...Am vazut matrix-ul pe care l-ai gasit tu, insa eu nu-l gasesc pe ala pe nici un site romanesc. Tu de unde intentionezi sa-l cumperi?


Andreea, 25+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Onutza am vorbit cu reprezentanta de la Medela si a spus ca acele corectoare pentru mameloane pot fi folosite incepand de la 7 luni de sarcina, tu poti cu siguranta sa le folosesti. Banuiesc ca asta e valabil si pentru corectoarele de la Avent sau de prin alte parti. Spunea ca se poarta cam 8 ore pe zi, teoretic nu trebuie sa doara, insa dau o senzatie usor ciudata, ca un vacuum. Dupa nastere zicea ca se poarta vreo 30 min inainte de fiecare alaptat.

Andreea, 25+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput