Strategii ptr un viitor sigur si imbelsugat(split)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Morala crestina spune in pr rind sa ierti si sa uiti.

Despre scuze, ff putini oameni se scuza, extrem de putini.Si oricum nu-i putem obliga s-o faca, asa ca nu e cazul sa se ridice cineva deasupra altcuiva. Daca omul nu constientizeaza greseala, degeaba il tot confrunti cu ea, risti sa-l inversunezi in rau, daca i-ai zis o data, ajunge, lasa timpul sa lucreze sau schimba abordarea, poate n-ai dojenit cu iubire.


Dar ce sint eu, mama ei? Da, ai dreptate pina la coada. Dar roag-o sa gindeasca ceea ce scrie.

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Maria, crestinismul a fost considerat secta, la inceputurile sale (vezi Wikipedia).


In Biblie ni se spune ca Iisus, in Gradina Ghetsemani, a spus: "Tata, daca se poate, sa treaca de la mine paharul acesta". Adica? Daca Iisus este totuna cu Tatal Sau, de ce i se adreseaza Tatalui Sau ca si cum acesta ar fi diferit de El? Daca Iisus este Dumnezeu intrupat, de ce a sovait in Gradina Ghetsemani? Daca Dumnezeu este atotputernic, atotstiutor, de ce anume s-a temut Iisus atunci? A spus sau nu a spus, pe cruce, "Dumnezeul Meu, pentru ce m-ai parasit?" Daca a spus, ce semnificatie au cuvintele lui?

Crestinismul este fondat pe credinta, credinta in CEVA superior omului, CEVA fara de care omul nu se poate desavarsi, pentru ca nu ii sta in putere sa se desavarseasca. O fi omul "dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu" (ce-o fi insemnand asta, nu stiu), DAR...

Iar eu, personal, nu pot nicicum, cu mintea mea, cu IQ-ul meu, daca vrei, sa inteleg cum de un Fiu poate fi atat de diferit de Tatal Sau SI TOTUSI, ei sa fie totuna. NU MERGE.

Acum, crestinismul nu se intelege, ci se simte, nu se dezbate, ci se accepta - "crede si nu cerceta". Eu NU pot. Pot sa ma raportez emotional (nu mental, da?), la Iisus, pentru ca a fost cu adevarat un Maestru prin ceea ce a facut, DAR nu si la Dumnezeul VT, cica Tatal lui Iisus.

Si, inca un lucru: ortodocsii sunt MAI CRESTINI decat catolicii si restul care cred in aceleasi simboluri.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...






Selene nu ai cum sa intelegi o fraza de la mijlocul cartii cand tu nu ai citit inceputul.
E ca si cum ai vrea sa intelegi matematica de liceu dar nu stii adunarea din clasa 1.
Nu e vorba ca nu ai IQ-ul, dar iti lipsesc cunostiintele de baza care sa te ajute sa intelegi.

Poti sa-ti explici ca in limba evreica Cuvintul Dumnezeu are forma de 3 persoane? Sau ca la un moment dat aceste 3 persoane vorbesc unul cu celalat?
cand Isus a fost botezat in Jordan, Isus e deci pe pamant, Dumnezeu vb din cer spunind ca e "fiul meu prea iubit", iar Duhul sfint(sub forma de porumbel se coboara...

astea au fost cateva exemple, dar tu treb sa incepi cu inceputul. Si acesst inceput treb sa isi aiba radacina in inima ta si in mintea ta, sa vrei sa-l cunosti pe acest Dumenzeu.

Nu te mai lua dupa fraze care acum nu le intelegi si gata sa rtagi line si sa concluzionezi ca nu intelegi si ca asta ineamna ca nu e adevarat.
Supene-i tu copilului tau care nu stiu ce varsta are dar cred ca e mic/a, despre nu stiu care lege din fizica, sa vezi daca intelege ce spui...asta inseamna ca daca el/ea nu intelege, legea nu e valabila?

eu as putea sa-ti dau explicatii la intrebarile tale, sa te fac sa intelegi, dar nu doar de asta ai nevoie... cateva raspunsuri, tu ai nevoie de credinta in inima ta si asta o poti obtine doar de la Dumenzeu si prin dorinta ta.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1



Draga Nelia,

Eu nu pun nici o eticheta parintilor. Moderatoarea Viviana o face.




Unde dai si unde crapa sau sa moara si capra vecinului, sau divide et impera...

Zau daca merita.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Viviana, gasesc foarte interesanta afirmatia ta:

"Intr-o societate civilizata niciun curent filosofic, teologic, politic, etc.. nu are dreptul sa detina monopolul. Monopolul asupra moralei."

Te-as ruga sa fii amabila si sa incerci sa imi explici cum se articuleaza acest 'concept' in realitate. Ti se pare ca in lumea in care traim (in partile 'civilizate') nu exista nici un fel de monopol 'filozofic' sau 'politic'?

Daca da, as vrea si eu sa inteleg....pt ca ma depaseste.

In lumea civilizata.....cine detine monopolul? Nimeni? Lumea civilizata e un sat fara caini?
Poti sa imi explici ce sunt acestea: umanismul, comunismul, secularismul, social-democratia, capitalismul, consumerismul, multiculturalismul ? Toate acestea nu exercita/au exercitat un 'monopol' asupra moralei? La nivel micro si macro?

Multumesc (nu sunt ironica, ci astept sincer un raspuns)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Dar nici eu nu sint mama ei

Dar despre oamenii vii, aia reali si care-s 'rai' si fac 'rele'-crime, violuri, rapiri de copii etc ce le spuneti copiilor vostri?Despre lege si inchisori si chiar pedepse cu moartea unde-or mai fi-ce zic ei? Tot la fel de terorizati sint copiii vostri si de inchisori?

Iadul poate fi inteles si explicat ca un loc unde nu esti cu Dumnezeu.Si asta si e. Nu vad de ce ar fi terorizat cineva de asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1



Draga Nelia,

Eu nu pun nici o eticheta parintilor. Moderatoarea Viviana o face.
Si moderatoarea Laura25....


Te rog sa dai exemple concrete care sa sustina afirmatiile tale de mai sus? Eu nu am citit asa ceva dar merg pe premiza ca mi-a scapat mie.
Insa daca nu le ai este extrem de posibil sa ne suparam pentru asa ceva.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Viviana, gasesc foarte interesanta afirmatia ta:

"Intr-o societate civilizata niciun curent filosofic, teologic, politic, etc.. nu are dreptul sa detina monopolul. Monopolul asupra moralei."

Te-as ruga sa fii amabila si sa incerci sa imi explici cum se articuleaza acest 'concept' in realitate. Ti se pare ca in lumea in care traim (in partile 'civilizate') nu exista nici un fel de monopol 'filozofic' sau 'politic'?

Daca da, as vrea si eu sa inteleg....pt ca ma depaseste.

In lumea civilizata.....cine detine monopolul? Nimeni? Lumea civilizata e un sat fara caini?
Poti sa imi explici ce sunt acestea: umanismul, comunismul, secularismul, social-democratia, capitalismul, consumerismul, multiculturalismul ? Toate acestea nu exercita/au exercitat un 'monopol' asupra moralei? La nivel micro si macro?

Multumesc (nu sunt ironica, ci astept sincer un raspuns)



In lumea civilizata morala/etica este o rezultanta a tuturor acestor curente.

Societatile in care doar religia sau doar politica au detinut monopolul au regresat si au nascut abuzuri. Inchizitia, comunismul, etc.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1



Draga Nelia,

Eu nu pun nici o eticheta parintilor. Moderatoarea Viviana o face.
Si moderatoarea Laura25....


Te rog sa dai exemple concrete care sa sustina afirmatiile tale de mai sus? Eu nu am citit asa ceva dar merg pe premiza ca mi-a scapat mie.
Insa daca nu le ai este extrem de posibil sa ne suparam pentru asa ceva.



Viviana spune:
"Cei care isi doresc religia in scoala sunt de mai multe categorii.
Insa cea mai des intalnita este categoria parintilor care-si doresc ora de religie crezand ca asta ii scuteste intr-un fel de a le mai face educatie morala copiilor nu pentru ca sunt credinciosi."

-Sa inteleg ca aceasta nu este o eticheta? Sau Vivi cunoaste personal toti oamenii din categoria pe care o desemneaza? Si cunoaste si motivatiile lor? Ii cunoaste pe toti si stie (deci poate afirma) ca acesti parinti vor ora de religie ca sa fie scutiti de a mai face educatie morala propriilor copii.......Mie asta mi se pare o eticheta si o jignire pentru cei a caror motivatie reala NU o cunoastem.

Laura25 spune:

"Oooo, prea-cuvioasa Maria_1 cea desteapta si de toate stiutoare. Ce descoperiri mai faci tu Maria, ce le stii tu pe toate, ce cunosti tu oamenii numai dupa 3 randuri scrise pe net. Ntz,ntz,ntz ... aproape ca un om mare."

- asta asa.....ca o tornada....ca o avalansa de 'caracterizari' pline de respect.

Am venit si cu exemplele.....ca sa nu ne suparam. Dar ma indoiesc ca nu le-ai vazut mai inainte....

'Prea-cuvioasa', 'cea desteapta aproape ca un om mare'......daca ar fi fost scrise de mine....cred ca eram certati de mult.....si eu aveam o tinichea asurzitoare legata de coada. Dar nu vreau sa comentez mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Viviana, gasesc foarte interesanta afirmatia ta:

"Intr-o societate civilizata niciun curent filosofic, teologic, politic, etc.. nu are dreptul sa detina monopolul. Monopolul asupra moralei."

Te-as ruga sa fii amabila si sa incerci sa imi explici cum se articuleaza acest 'concept' in realitate. Ti se pare ca in lumea in care traim (in partile 'civilizate') nu exista nici un fel de monopol 'filozofic' sau 'politic'?

Daca da, as vrea si eu sa inteleg....pt ca ma depaseste.

In lumea civilizata.....cine detine monopolul? Nimeni? Lumea civilizata e un sat fara caini?
Poti sa imi explici ce sunt acestea: umanismul, comunismul, secularismul, social-democratia, capitalismul, consumerismul, multiculturalismul ? Toate acestea nu exercita/au exercitat un 'monopol' asupra moralei? La nivel micro si macro?

Multumesc (nu sunt ironica, ci astept sincer un raspuns)



In lumea civilizata morala/etica este o rezultanta a tuturor acestor curente.

Societatile in care doar religia sau doar politica au detinut monopolul au regresat si au nascut abuzuri. Inchizitia, comunismul, etc.



Rezultanta.....monopol.......serios (si fara capricii, rautati sau ironii) nu inteleg. Daca esti buna sa imi explici mai mult, astept cu interes.
Eu cred ca ....filozofia nihilista este cea care are monopol in lumea contemporana civilizata. Dar se poate sa ma insel....atata vreme cat.....se pare ca e ceva mai complicat la mijloc.

Ce legatura are inchizitia sau comunismul cu societatea romaneasca contemporana?
Putem face o corelatie intre o ora de religie pe saptamana si Inchizitie?
Sau intre acel "vrei nu vrei, tot vrei ca asa vrem noi!" al comunismului si lumea actuala in care traim si ne miscam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga Maria ,sfatul meu e sa ne gindim mai bine la pilda cu fecioarele si candelele, fiecare e responsabil pt mintuirea lui, eu nici macar pt copiii mei nu pot garanta, asa ca de ce sa pierdem timpul si energia pe forum despre un asa subiect personal si care pe ceilalti nu-i intereseaza? Pina la urma au dreptate ceilalti, e personal, nu poti ajuta pe nimeni investindu-te aici, de ce sa nu cistigi timpul pt tine? Nu stim cind vine Mirele si nu gaseste ulei nici in candelele noastre si nici in ale celorlalti, nu-i mai bine sa ne vedem de candelele noastre?

Ia-o ca pe un sfat bun, plus ca e Postul mare.

Mergi la inceput