Cu Ice Age nu se face primavara!{13}

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ia sa-mi dau si eu cu pararea ca sa te confuzez de tot.

Eu nu inteleg isteria asta cu alaptatul. Nu spun ca nu este important laptele de mama, dar nici sa iti tai venele sau sa lasi copilul nemancat in dorinta de a-i da numai lapte matern. Eu as alapta si daca instinctul tau de mama spune ca coplul nu s-a saturat, da-i draga completare - ca doar nu il otravesti ...zau asa !
E imposibil ca instinctul tau de mama sa te insele si pana la urma laptele praf este foarte bun.
Eu am alaptat exclusiv fix 3 luni, a 4 a luna combinat si cu asta basta - nu am avut mult lapte si din cauza serviciului l-am pierdut in a 4 a luna ... si ce daca. Dupa militantele alaptarii, este teribil de putin ...ei bine, sincer, copiii mei nu au avut nici o problema, au crescut in limite normale, s-au imbolnavit in limite normale si nu sunt cu nimic mai speciali decat aia alaptati timp de 1 an de zile san exclusiv. Am citit pe acolo tot felul de sfaturi, ce sa mananci, ce sa bei, ce sa te fortezi sa faci ca sa produci mai mult lapte - nu spun sa nu faci, dar in limite normale., in zona ta de confort - nu iti vine sa mananci "nu stiu ce" - nu manca, nu te forta ... ideea este ca laptele matern este bun si de preferat dar si laptele praf NU este rau, nu dauneaza ...este asa cum ii spune numele, o completare, o solutie acolo unde alaptarea este insuficienta sau inexistenta.

O sa fie alte motive de stres din viata ta cu 2 copii de acum inainte - de ce sa faci dintr-o problema atat de minora un capat de tara ?

P.S. La mine in zona nu sunt tornade - alea sunt mai la sud.
P.P.S. Julia - felicitari pentru bebe - o harababura draguta trebuie sa fie la tine in casa - cu 4 copiii cred ca nici nu mai ai nevoie de playdates.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

lady, subscriu la ce spune buflea. ea e fata desteapta. la fel am facut si eu, nu m-am cramponat. la baiat nu am reusit sa alaptez decat cateva saptamani. iar la fata am mers in paralel cu alaptare si lapte praf chiar de cand am nascut-o. eu te sfatuiesc sa faci cum simti.

vorbiti de eclere? la mine nu va ganditi deloc? ca balesc aici pe tastatura. au nemtii prajituri foarte bune, dar cateodata ma apuca poftele romanesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

lady, subscriu la ce spune buflea. ea e fata desteapta. la fel am facut si eu, nu m-am cramponat. la baiat nu am reusit sa alaptez decat cateva saptamani. iar la fata am mers in paralel cu alaptare si lapte praf chiar de cand am nascut-o. eu te sfatuiesc sa faci cum simti.

Si nu-i asa ca au crescut foarte minunati ?
In plus, mi-am dat seama - pentru ca am alaptat doar 3 luni versus 12, am sanii cu 9 luni mai tzepeni decat "alaptatoarele" de cariera - asa ca, m-am scos . E drept ca 3 luni de alaptat * 2 copii veniti unul dupa altul, mi le-au lungit pana la talie, dar macar nu matur cu ele pe jos ... am zis .

Hai ca mai am putin si incep sa scot pe tapet efectele negative ale alaptatului la mame si nicidecum la bebei - Eh ! Ia sa facem un sondaj - pana unde atarna ale voastre ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ia sa facem un sondaj - pana unde atarna ale voastre ?


.....pana sa-mi fac fular cu ele, mai am




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

buflea, esti de coma. ale mele inca nu atarna, na ce sa fac acuma?
da, normal ca au crescut frumosi si grasi si voiosi si cum vreti voi. ai mei sunt cei mai cei....de pe planeta. vorbi cioara din mine.

a facut fiica'mea muffine, da gandul meu e tot la eclerele romanesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Eu m-am scos :D Inotul e solutia minune. Cand eram mica nu intelegeam de ce bunica trebuie sa si le ridice sa isi lege sortul pe sub ele....

Nu-i problema, am aflat dupa al doilea. Eu care invidiez un grapefruit ca-i mult mai mare le aveam cat 2 mingi oficiale FIFA... si de-acolo a avut ce se lungi :D

Nu vreau a spune ca 2 ani de zile dupa aia eu inca nu ma desparteam de sutien never never never ever decat daca eram absolut singura. Exceptie doctorul.


So, bune si rele....





Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Ia sa facem un sondaj - pana unde atarna ale voastre ?

.....pana sa-mi fac fular cu ele, mai am

Pai daca te mai stresezi atat cu alaptatul asta, cred ca faci de-o esarfa ..innodata . Spune tu, nu-i mai frumos cu colier, la baza gatului ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

Eu m-am scos :D Inotul e solutia minune.

Zau ? Ia baga matale detalii, ce stil ma rog frumos ? Sa nu-mi spui pluta pe spate ca trebuie sa le scot din apa si ma fac de ras la bazin
Citat:
citat din mesajul lui Aqai
Nu vreau a spune ca 2 ani de zile dupa aia eu inca nu ma desparteam de sutien never never never ever decat daca eram absolut singura. Exceptie doctorul.

Cum adica 2 ani ? Ca eu si acum sunt atasata de sutien si nu de oricare - push-up style . Si nu vad asa in viitor vreo despartire intre noi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Nu trebe sa le scoti ca iti plutesc ele in lateral

2 ani adica nici la...culcare nu imi scoteam sutienul.

Iara stil, eu ma facut cel mai mult bras, dar cred ca si crawl ajuta. Da sincer si dl sot a remarcat improvementul :)






Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mai ziceti, ca ma faceti sa ma simt dama bine.

Am o durere de cap ingrozitoare.

Duminica am fost la socrii, la ziua lui. I-am dus cadou o mancare preferata. A cazut in extaz si de atunci imi tot multumeste.

Luni mi-am scos un molar de minte dupa o noapte nedormita cu dureri cumplite. Inca mai am mici dureri si nu pot deschide gura.

Marti am fost la doctorul cela, ortopedul. Tot asa s-a purtat da' eu m-am tinut batoasa - m-am uitat eu mai bine la el...

Fata e tot bolnava da' nu s-a rubeolizat.

Asta-i raportul meu.
Uf, ce-as vrea sa fiu mai vesela!

Ps. MAi tineti minte, anul trecut, cand Mihaelka se caznea sa renunte la fumat? Si eu i-am dat sfaturi in sensul asta. Ei bine nu stiu daca a reusit pana la urma, insa tot dandu-i sfaturi m-am apucat eu de fumat.

Pfui, m-am lasat (din nou) de 2 saptamani si tare mi-ar placea sa-mi sufle Mianna niste fum ceva.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput