Strugurasi de Sept-Oct 2011 *43*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

lena ba da, merge o rasnita de cafea, am scris mai sus ca eu din asta folosesc si merge brici

Iar am stat o bucata de noapte pe net... Ma bag si eu in barlog
Noapte bunaaaa

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Salutare!
Cu chinuiala am scos niste suc de morcov si diversificat copilu'
I-a placut, ma tinea de pahar si deschidea spriga guritza cand vedea ca vine linguritza. Am o linguritza mai plata ptr bebe, incare nu intra multlichid, asa ca nu stiu sa zic cate linguritze normale a inghitit, dar sa fi tot fost vreo 30 ml. Am papacit de la san si inainte si dupa morcov, drept urmare n-a mai mancat fata 3h1/2 si a asteptat-o pe mami de la serviciu.
Pe seara ne-am si kakacit Lena, asta-i motivul ptr care vreau suc de morcov crud. Dupa morcov crud trecem la fierturi de radacinoase, pe rand, pana ajungem sa dam piure de legume slab, adica mai apos.

Multumesc fetelor ptr lamuriri!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna dimineata...

Aseara am adormit la 20.30...m-am trezit fresh pe la doua ...asa ca am terminat de admirat toti strugurasii.Sunt asa frumosi!Sa ne traiasca si sa fie sanatosi ca de restul incercam sa ne ocupam noi.

Inutsa -daca nautul e mult mai bun decat fasolea .ar trebui sa-mi placa ...cand o sa fiu in pana de idei voi incrca si eu reteta data de Dbunny.

Oana iasi - ieri am facut prajitura,am mancat si eu ca o purcica ,foarte buna .Sunt doar un pic nedumerita in legatura branza,trebuia stoarsa ?Intre stratul de jos si cel de branza a iesit mai moale ,ca si cum nu ar fi coapta suficient,dar de copt s-a copt.

Camady- oare de ce ai lasat sa treaca ziua ta fara entuziasm?Fiecare varsta are frumusetea ei.Sta in puterea noastra sa facem ca fiecare moment din viata noastra sa fie frumos.Asa ca ,acum ca se apropie urmatoarea ta zi (a noastra) ,incearca sa recuperezi.

Jade Jador-ce bine semanati!Uite de ce vroiam si eu baiat!

Nanna Mikka -te-ai uitat bine in cutie ?Eu pe langa instructiuni am avut si o carticica cu retete.Nu e acelasi ,dar am vazut ca se practica mai nou .

Seidana-in caz ca nu ai vorbit cu Natalia ,pot sa-ti spun ca saptamana asta ea nu este la Cj.Poate ne intalnim de ziua ei,asa face ea cinste




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Creola, da, nu trebuie sa fie apoasa ca se scurge in blat. eu o congelez inainte si la decongelare i se schimb textura si nu mai lasa apa. nu stiu care e fenomenul dar n ai treaba dupa cu scursul.ma bucur ca ti a placut!

inutsa, dar cum ramane cu faptul ca cei mici au nevoie de protein animala? Cum compensezi?

Buna dimineata, ca am uitat..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata!!!

Va ofer cate o cafea mare, indulcita sau ne, cu lapte sau fara,cum vreti voi.

Am vazut ca vorbiti de retete vegetariene ,si cum eu tind tot catre asa ceva din simplul motiv ca de la carne ma cam doare stomacul ,fac colici ca si copiii mici ,cam zic pas.

Oana , nu m-am documentat foarte bine, dar din ce stiu eu nu proteinele sunt cele mai importante dn carne,ci vitamina B12 care nu prea se stie ca se gaseste si in alimente fermentate precum borsul,muraturile,drojdia de bere (acum am vazut ca si in cereale precum quinoa si amaranth). Proteinele din carne se inlocuiesc pur si simplu cu proteine vegetale :seminte,legume , soia,qinoa,amaranth,diversi germeni cum ar fi de lucerna,seminte de floarea soarelui.

Multam pentru idei de papa zilele trecute,ieri am facut fasolica , azi fac niste paste vad eu cu ce, si ciorbita de legume. Incerc sa reduc carnea,ca se consuma multa in casa la noi, si nu prea mi se pare bine. Cand eram eu mica se manca de doua ori pe saptamana carne,acum sotul mananca si de trei ori pe zi carne,si desi nu ii este foarte bine,tot nu prea vrea sa renunte la ea,macar putin.

Revin


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Mikka,te-a amuzat poza mea? Asa ma simt cand se joaca fata cu sfarcurile mele,cam la fel fac buzele...


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza...

Creola , am vb.. si mi-a zis de ce s-a schimbat planul initial..
NE incurajam sa ne vedem in 4 vineri? i-au trecut mucisorii Elisei?
Si sapt viitoare putem sa facem dezmat in 6, si da Nati de baut da..
Creola acum vad ca esti rac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna dimineata!


Mama a suferit ieri un infarct. Azi noapte a fost operata de urgenta, insa medicii sunt foarte rezervati in privinta sanselor ei, deoarece infarctul este prea mare. Cateva zile nu o sa mai fiu pe forum, pentru ca trebuie sa plecam acasa,tata este in ultimul hal...nu-l mai opreste nimeni din plans si disperare.

Cel mai greu o sa ne fie acum, cand plecam, pentru ca nu avem alt mijloc de transport, decat trenul. O sa fie un drum lung si obositor pentru Razvan, dar n-avem incotro. Ne rugam ca mama sa treaca peste acest greu si sa isi revina...

Va pup pe toate si purtati-va de grija!

May N-o sa fiu acasa sa iti urez drum bun, asa ca o fac acum ! Pupici scumpa , spor la mobilat si aranjat casuta asa cum va place si sanatate multa!

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Hayat, te imbratisez si sanatate multa mamei tale

Inutsa, merci, dar nu aveti cu ce sa ma ajutati :)

neatza tuturor

multe chestii aflu de la voi. eu nici nu stiam de BFA free, de cereale.
sunteti niste comori :D

la noi a inceput sa ninga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Hayat_Kh

Buna dimineata!


Mama a suferit ieri un infarct. Azi noapte a fost operata de urgenta, insa medicii sunt foarte rezervati in privinta sanselor ei, deoarece infarctul este prea mare. Cateva zile nu o sa mai fiu pe forum, pentru ca trebuie sa plecam acasa,tata este in ultimul hal...nu-l mai opreste nimeni din plans si disperare.

Cel mai greu o sa ne fie acum, cand plecam, pentru ca nu avem alt mijloc de transport, decat trenul. O sa fie un drum lung si obositor pentru Razvan, dar n-avem incotro. Ne rugam ca mama sa treaca peste acest greu si sa isi revina...

Va pup pe toate si purtati-va de grija!

May N-o sa fiu acasa sa iti urez drum bun, asa ca o fac acum ! Pupici scumpa , spor la mobilat si aranjat casuta asa cum va place si sanatate multa!

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor






Banuiesc ca nu ai chef sa vb la telefon.....
Doamne te rog ai grija de bunica lui Razvanel, de Razvanel si de mamica lui

Mergi la inceput