Strugurasi de Sept-Oct 2011 *43*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Dbunny, iar eu
Ciupercile le tii doar 3 minute?
Eu am pleurotus proaspete :D




3 min in ulei f cald+ inca 5 min cu restul...fiind taiate fasii subiri sefac bine...is cu fata in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

nanna ma refer la toate cerealele pt bebelusi, eu o sa iau cerealele de la magazinele naturiste [gen ovaz, mei, gris de grau spelta etc], o sa le rasnesc si apoi o sa le fierb in apa, asa o sa i le dau lui Theo. Nu o sa iau cereale de bebe. Cel putin asta intentionez. Si ca sa ma tin de cuvant, imi fac aprovizionarea cu cereale sapt viitoare .
Ai citit cartea Elenei Pridie? Sunt atatea informatii, eu eram total paralela recunosc, am inceput sa aplic cate ceva si nu ma mai simt asa balonata. Si, daca inainte cu chiu cu vai incropeam meniuri fara proteina animala de 2 ori/sapt miercuri si vineri cand postim, acum mi se pare chiar usor!

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Dbunny, mersic mult ;)

Inutsa, vreau si eu cartea. Sa imi spui ce fel de rasnita ai... vreau si eu sa imi cumpar, tot pentru cereale, asa am de gand sa fac si eu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Inutsa - am inteles! Nu, nu am citit cartea, o sa caut acum date despre. Eu am renuntat la carne, nu intotalitate inca, mananc ocazional si deja ma simt mult mai bine, atat fizic cat si psihic .
Lena - sunt rasnite de multe feluri, si pe site-ul Ligiei am vazut, insa nici eu nu ma pricep.
Cerealele trebuie cumva preparate inainte pentru a nu le face mai mult rau la stomacel. Probabil prin fierbere, cum zice si Inutsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

si pe mine ma intereseaza cartea

si eu vreau sa fac la fel cu cerealele, eu am rasnita la robot.mei am cumparat deja, tr sa mai citesc sa vad ce mai iau.cand e bine de introdus cerealele? ca stiu ca la inceputul diversificarii nu sunt tocmai ok...

cerealele cu gluten se introduc dupa 9-10 luni sau dupa un an?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Cerealele normale , eu stiu, ca dupa rasnitare, se pregatesc cam ca si o mamaliga (grisul), nu se consuma crude.. vorbesc de cerealele normale

Introducerea cerealelor in diversificare e controversata: la europeni se incepe cu legumele, la americani cu cerealele..deci pe cine crezi, asa e bine..

Introducerea glutenului: am citit diferite variante, in unele parti zice ca e bine sa le introduci cand inca alaptam, dupa 6 luni, in altele abia dupa 1 an..
Eu sa aleg sa nu ii mai dau deocamdata (desi mama mi-a distrus azi intentia dandu-i 1/2 bisc hipp-i-am si papat eu ).. de fapt cred ca nu ii voi mai da cereale pana undeva catre 8 luni, si atunci voi incerca sa ii fac biscuiti in casa din cereale gen plafar...

E f ciudat: noi mancam, para, portocala pruna, piersica.. caca f tare, desi nu bilute de c onstipatie (mai repede migi d pingpong).. desi altii au diaree de la asa ceva..
Dar na nici eu nu reactionez la fructe, indiferent de care sunt, si mai mult FE(care constipa de regula) imi produce diaree

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci fetele.
intr-adevar m-am luptat cu impachetatul. azi am trimis cateva pachete in Anglia. mai am asa cate ceva de pus prin geamantane.
ma mai lupt inca cu tusea, chiar daca iau antibiotic de duminica. am baut si ceai de ceapa si degeaba.
am fost cu Beatrice la pediatru si a zis ca nu-i pneumonie, ci traheito - brosolica sau ceva de genul ca nu am reteta la indemana si i-a dat alt tratament. tot tuseste. nu rau dar asa ocazional noaptea si dimineata mai ales.
joi trebuia sa facem vaccinul de 6 luni, ca-l faceam inainte sa plecam, dar spunem pas.

in rest ma acup cu cautatul de mobila pe net si plus altele ca e casa nemobilata si fara nimic, nici furculite n-avem :D
si cand ma gandesc ca avem apartamentul in bucuresti cu de toate mor :D cat am strans la ele, acum o iau de la capat :D
deh... daca ne-a trebuit emigrare :))

mai avem putin si suntem toti trei

hayat, n-am reusit inca sa ajung la BCR. fac tot posibilul sa ajung pana plec.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Cartea Elenei Pridie "Copilul vegetarian" am luat-o de www.jovis.ro/Cartea-Copilul-vegetarian-Elena-Pridie-280.htm" target="_blank">aici . Nu am gasit-o in nici o librarie, magazin. Dar mai e si www.scribd.com/doc/49054911/Copilul-vegetarian-Alimentatia-vegetariana-Perspectiva-optima-pentru-sanatatea-copiilor-Elena-Pridie-Editura-Advent-2007-prima-editie" target="_blank">varianta e-book, pt cei doritori. Eu fac parte din vechea generatie, careia ii place sa scrataie paginile unei carti intre degete asa ca am cumparat-o. Nu suntem vegetarieni si nici copiii nu sunt, dar unele imbunatatiri in alimentatie nu strica. Si, la cat am citit despre problemele respiratorii [care par sa se fi dus, slava Domnului] ale Biei, si acum cu cancerul surorii, cred ca alimentatia corecta e cheia sanatatii. Incerc sa ne reeducam gusturile, am vazut ca nu e chiar asa greu.
In cartea asta sunt si retete pt bebelusi si sunt chiar simple. Desi am fata de 2 ani si ceva, nu prea mai tin minte mare lucru, asa ca e binevenita cartea.
Eu rasnita am una simpla electrica, de cafea, no name, si face treaba f buna. Daca vreti rasnite speciale pt cereale uitati www.kingstore.ro/moara-de-cereale/" target="_blank">aici. Nu sunt ieftine, dar e o investitie buna pt sanatate. Mie imi face cu ochiul aparatul de facut lapte de soia de la ei, dar cum nu stim unde o sa fim maine, nu fac cumparaturi din astea serioase
Cerealele se fierb pt 20 min cat sa iasa ca o mamaliguta si se servesc cu piureuri de fructe.

nanna asa m-am simtit si eu dupa ce am renuntat la lactate. Cand am fost pusa in fata faptului ca trebuia sa nu mai consum deloc, mi-a cazut cerul in cap, credeam k o sa fie tare nasol. Dar s-a dovedit a fi exact invers, bine, asta dupa o perioada de acomodare cu ideea si de documentare. Pt mine urmatorul hop e sa consum cat mai putina carne.

mikka inca mai citesc si eu, dar parca la o luna dupa introducerea fructelor se pot introduce cerealele, fara gluten initial. Acum am mai citit si linkurile date de Ionela si nu mai stiu ce sa zic... Inca mai citesc

may ai nevoie de ajutor? Daca tot stam la ore din astea pe net, clar avem timp . Ha-ha, acelasi gand si eu despre emigrare, cu luatul de la zero, iar aici am de toate

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Mai multe www.cristelageorgescu.ro/despre-diversificare-iii-cerealele/07/2011/" target="_blank">despre cereale.

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Inutsa mersic de linkuri... da o rasnita simpla de cafea nu merge? :d

Mergi la inceput