Hai izish! (72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

La multe luni pentru Patricia Maria, Alexandra, Ariana, Sofia Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Georgia Toma are 4 saptamani jumate si papa intre 40 si 140 de ml la o masa. Ziua papa si la 2 ore, noaptea face o pauza de 5 ore. A luat 550 g in prima luna (relativ la greutatea de nastere). El e relativ in grafic. Copila mare, care are 9 ani jumate, e sanatoasa tun si frumoasa pe masura a luat cate 250 g/ luna pana la 4 luni, alaptata exclusiv. Nu stiu cat manca ca nu aveam cantar sa ii fac proba. Nu accepta supliment. La 4 luni am trecut pe lp si nici la 1 an si 2 luni cand nu a mai vrut lapte nu a mancat mai mult de 80 ml la o masa.

Alice ma bucur ca sunteti bine

Lady pai abia aveti o luna si un pic, mai e pana la 3 luni. Eu n-am verificat, da' cand se trezeste il iau la pipait. As vrea sa fac prima pagina, dar nu promit ca am timp - depinde in ce toane e pruncul . Imi zici de unde sa iau un model?

Iaura sunteti bine, da?

Ellenii in prima luna trebuie sa ia minim 500 g peste greutatea de la nastere, aprox 750 g in total (adica si recuperarea a ce se pierde dupa nastere). Legat de grafic, vezi mai sus ce am scris de fiica-mea.

Gianina Toma sta si 20 de minute la un supt, dar si cate 50-60 de minute. Nu e o regula.

Raluca eu nu il las pe Toma sa chiraie. Nici mie nu mi-ar placea sa ma lase cineva singura intr-un pat in situatia in care nu pot sa ma misc de acolo, nu pot vorbi, nici cu vazutul nu stau prea stralucit....

La multe luni pentru Patricia Maria, Alexandra, Ariana, Sofia Ioana!

Mihaela ce ma bucur ca sunteti acasa si ai reinceput sa ne scrii . Te asteptam cu noutati despre micuta noastra nora

Mady si eu te cicalesc ca si Sara: nu sari nici o alaptare. Cu cat alaptezi mai mult/ mai frecvent cu atat se va produce lapte mai mult. Vezi ca a trimis Sara o carticica pe mailul comun despre mecanismele alaptarii si e chiar foarte explicita.

Cam atat deocamdata ca se trezeste piticul si isi cere drepturile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Eu sunt varza. Am luat oxacilina nu oxitocin

Anda dar voi? Ati fost la control la ochi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

hop si eu...
nu prea mai apuc sa citesc/scriu,acum ca iesim mult pe-afara...
vreau sa felicit penultimele mamici :Dari si Puiuta ,sunt speciali bebeii vostri ,unul pe 29 feb. iar celalat de martisor

Anda ma bucur mult sa te citesc ,mai ales cand sunt putin in dubii ca nu papa suficient(si vad ca nu sunt singura),dar cand imi reamintesti tu cum era cu Carina si acum cu Toma ,ma mai linistesc ...dar la noi e invers ,papa putin dar creste destul de frumos in greutate ...noi papam 6 ,f rar 7 mese pe zi de max 150ml ,de cele mai multe ori 120 si calculand(de 2 zile asta fac,adunare la lapte praf ca din san mai mut de 10-20 ml nu mai vrea,nu ca nu as avea ,iar cu pompa scot 5 gr doar)iese 750 ml ,o fi bine ,o fi rau...citind Capraru vad ca pe-acolo ar trebui...
si cred ca avem si noi colici (of la 2 luni sa apara )pt. ca la masa de lapte praf mananca jumate apoi plange de numa si abia primeste restul laptelui ,cu pedalari din picioare ,mitaliere de parturi si tot tacamul...

Bulinuta si o imbratisare si de la mine,sa treceti cu bine peste incercarile la care va tot supune cel de sus ,sa auzim de bine despre Rares .
Mihacor un si tie si bebelunului care este si el incercat saracutul ,sa va ajute DD sa fiti bine.

nu in ultimul rand multi pt. Mihaela si Irisuca mica ,bine ati ajuns acasa ,asteptam si alte impresii despre bebeluseala voastra

nu mai stim nimik despre Sophia,sper ca sunteti bine amandoi ,dati-ne un semn de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena
Anda dar voi? Ati fost la control la ochi?

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


Am fost. Nu sunt semne de retinopatie, cristalinul si corneea sunt ok. Doar nervul optic i s-a parut cam palid si ne-a chemat la control la 6 luni. Doctorita mi-a zis sa nu imi fac griji ca cel mai probabil e asa din cauza ca e micut dar mai bine sa fim siguri ca e ok.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Buna seara fetele va multumesc ca incercati sa ma ajutati si asa pot si eu sa iau cate putin din sfaturile fiecaruia.A nu se intelege gresit eu eram ok cand sedea 40de min la tutica(poate si placerea mea imensa sa o vad cum sta cu boticu la tutica)si nu prea ii dau nici eu mai des de 2 ore papa doar ff rar sa intamplat dar na asta e dumnezeu cu mila trece el si perioada asta sper.
Fetele eu am destul timp liber dar din nefericire nu stiu sa umblu in prima pagina ca zau mas baga sa dau o mana de ajutor.
POOP si o seara linistita va doresc tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

MihaelaRadu:bine ai venit acasa, acasa la noi!

Carina, nu trebuie model, o faci cum crezi tu!

Elenii, tratament cu FENOBARBITAL???.Pentru ce mamica???asta e sedativ puternic!!!Rebecca a primit la 2 luni un fenobarbital injectabil...dupa ce urlase, fara sa doarma timp de 14 ore...si nu mancase mai nimic...colicii erau de coma la noi.Dar tot nu recomand si nu-s deacord cu metoda folosita




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Ica scumpa...cand te citesc ma regasesc eu acum 3 ani...Colicii batu-i-ar vina! Eu stiti cum faceam...ca sa mai si manance...ea nu prea era nici atunci nici acum cu mancatul...alergam cu ea prin casa...la san...si din leganatul ala lua titi si se calma,incercati si voi...pupi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28

Ica scumpa...cand te citesc ma regasesc eu acum 3 ani...Colicii batu-i-ar vina! Eu stiti cum faceam...ca sa mai si manance...ea nu prea era nici atunci nici acum cu mancatul...alergam cu ea prin casa...la san...si din leganatul ala lua titi si se calma,incercati si voi...pupi!




Denisa, super mami de

Leyre Alexandra 08.11.08 & Kariss Yasmin 30.01.12
****************************************************
www.facebook.com/media/set/?set=a.366611243366596.98470.100000531695793&type=3" target="_blank">Inainte si in timpul lui Kariss!
****************************************




Marysa Hai ca esti tare !!! :)))
Fetele am cam inceput sa stranut si am nasul un pic infundat cred ca e inceput de raceala, daca alaptez pot lua in acelasi timp , fervex sau coldrex sau ce altcev de raceala as putea lua ?
va

ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

ane-marie - paracetamol si vit C.

Mergi la inceput