primul buletin, un ajutor va rog

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da, am inteles din prima Dana, intrebam cum ai facut mai departe, atat. Nu te luam la rost . Hai ca bag un ochi si la legislative, nu am vazut subiectul. Ca aici suntem off topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Dar n-am simtzit ca m-ai luat la rost!Ca te intrebam daca simtzeam!

Scriind imi aminteam ca am discutat cu cineva si spunea ca daca vor te pun s aplatesti retroactiv si taxa la gunoi,ca nu potzi face dovada ca n-ai trait in Romania!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nah, nu gasesc subiectul. Ma poti ajuta cu un link?

Dar ma gandeam...daca eu duc acte de aici ca am muncit, ca am locuit aici, ca am avut contract de munca...astea nu pot fi dovezi? Numai acel pasaport cu domiciliul in strainatate e valabil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Dana, prietena mea s-a intors in RO dupa 8 ani de DE si nu a pus-o nimeni sa plateasca din urma asigurare medicala si nici aici nu a muncit vreodata. Acum, are bine merci asigurare romaneasca. Pasaportul era ca si al meu.
Sa faci dovada ca ai locuit ani de zile in alt aparte, e simplu: daca pleci definitiv oricum itzi faci Abmeldung la Bürgeramt si cu foaia aia pe care scrie printre altele ziua de cind tu traiesti in DE, dovedesti autoritatilor ca nu ai fost in tara. Eu cind i-am facut Biancai passul acum 3 ani, sau cind mi-am facut eu CI-ulam spus ca nu locuiesc in RO si nu a fost nici o pb- In plus, eu am fost si la casa de pensii acum citiva ani, mi-am luat de acolo dovada pt perioada lucrata in RO. La primaria unde m-am casatorit am cerut dovada ca am nu mai sunt casatorita (in baza hot. def. de divort) si au scris pe hartie ca se elibereaza in vederea unei eventuale casatorii in Germania.

Ei, pina una alta, noi tot aici suntem Asigurarea aia obligatorie in RO nu e mult (lunar vorbesc) si nu cred sa te puna sa platesti din urma pe zeci de ani....poate pe ultimi 5 maxim...ar fi vb de citeva sute de euro.......nici nu-mi bat capul acum cu asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu v-am spus din ce stiu eu(documentat,nu pe baza vecinei de la coltz)si ce informatzii mi s-au dat mie cind am facut tipul asta de pasaport!

Mai departe n-are rost sa insist,daca voi asa consideratzi ca e corect...e decizia voastra si eu nu pot decit s-o respect!Cum am spus fiecare face cum vrea!Atita timp cit legea nu e clara si precisa...normal ca exista zeci de interpretari!

Andreia,nu stiu daca e chiar citeva sute de euro asigurarea medicala,cert e ca nu tzi se acorda gratuit???? fara s aplatesti dinn urma!Si eu ma indoiesc ca actul medical in Romania e chiar ieftin...sa ne permitem sa-l platim din mina d efiecare data!

Mihaela,nu-mi amintesc subiectul,dar trimite-i lui Rufus un pm eventual,pentru ca stiu sigur ca el intreba de asigurarea medicala,plata din urma,pentru a putea beneficia de asigurare medicala!

PS Andreia ce tzi-ai luat de la casa de pensii din Ro si pentru ce tzi-a trebuit aici?Eu am primit de la Renteversicherung un plic cu 50000000 de formulare de completat,mi-am facut un termin la Verbandsgemeinde si mi.-au spus ca cartea de munca din Ro este suficienta!Ma rog pe linga restul documentelor(certificate de nastere,al meu,a lui Andrei,diplome,act d edivortz,de castaorie)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Dana, pai ce nu e corect? Ca doar stam legal in tarile astea si platim toate darile in tara in care stam. De ce ar trebui oare sa imi fac pass cu domiciliul in strainatate?! Cind am rezidenta permanenta.
Apoi, cu intorsul in tara, si eu itzi zic ff sigur ca prietena mea nu a platit nimic din urma dupa 8 ani de RO. E avocat si sigur stie legile

Eu am fost acum 3-4 ani nici nu mai stiu la casa de pensii si mi-au dat scos din calculator si in baza cartei de munca, perioada in care am lucrat in RO. In calculator nu aveau decat din 2000 incoace, de aceea au avut nevoie si de cartea de munca pt perioada lucrata inainte de 2000. Eu m-am dus eu de la mine putere si le-am cerut astfel de dovada la vremea aia.
Eu nu am primit nimic de la casa de pensii de aici, dar am mai auzit pe la Viata in Germania fete care au primit recent un astfel de plic. Ziceau parca,cum ca Renteversicherung-ul de aici ia leg cu aia din RO...dar dureaza, evident......Nu mai retin cine a scris, dar e parca la capitolul anterior celui la care discutam acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Dana, pai ce nu e corect? Ca doar stam legal in tarile astea si platim toate darile in tara in care stam. De ce ar trebui oare sa imi fac pass cu domiciliul in strainatate?! Cind am rezidenta permanenta.
Apoi, cu intorsul in tara, si eu itzi zic ff sigur ca prietena mea nu a platit nimic din urma dupa 8 ani de RO. E avocat si sigur stie legile


Andreia




Pai in cazul asta chiar nu mai am ce sa spun!Oi fi fost eu cea mai fraiera romanca care-au prostit-o astia sa-si faca tipul asta d epasaport!

Eu am cartea de munca din Ro,mi-au spus sa vin cu ea!
Gata am plecat!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

Mi-a venit si mie plicul cu o gramada de hartii care trebuiesc completate pt pensie. Asta a fost in urma cu 2 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Acum 4 ani, cand mi-a expirat pasaportul romanesc, am fost la consulat sa-mi fac acolo altu. Consula m-a intrebat de CI, m-am codit sa-i spun ca am, ca stiam si eu povestile alea despre domiciul in strainatate. Ei, consula de atunci, o simpatica peste masura, mi-a explicat, ca de cand e Romania in UE, pentru UE nu se mai ia CI, si nu are sens sa-ti faci pasaport cu domiciliu in strainatate, ca putem avea mai multe domicilii si bla, bla.
Si voila, mi-am facut pasaportul cu adresa parintilor mei din ro.
Ca o paranteza, sunt cetateam francez de mai multi ani.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Eu cu CI-ul din RO ma legitimez aici ori de cite ori mi se cere un act de identitate (pasaportul nu-l port cu mine toata ziua).

Am incercat dimineata sa gasesc o info referitoare la ce zicea Dana(cum ca daca te repatriezi si ai avut doar rezidenta permanenta in tara respectiva, va trebui sa platesti din urma asig.medicale statului roman, si n-am gasit inca nimic. Nu prea vad logica pt ce ai plati, nu vreau nici sa creada Dana ca o fac "mincinoasa", dar chiar eram curioasa in baza carei legi ar trebui platite aceste asigurari) (nu ca as avea vreun gind de repariere prea curind)

Mergi la inceput