Strugurasi de Sept-Oct 2011 *42*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

May
ospamox e ok. e amoxicilina + benzonat de sodiu
tusin , nu s-au facut studii indelungate pe el dar, pentru ca se poate administra si copiilor de o luna( numai recomandat de medic) , iar in lapte poate ajunge f putin se considera ca se poate administra in siguranta.
eurespal, stim deja ca e unul din medicamentele cel mai des primite de copii. Deci si asta e sigur in alaptare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci frumos
am luat.
sper sa ma lase raceala asta ca sa nu i-o tot dau ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Ziua buna, fetelor

Tanoo, bine ai venit si felicitari ptr Bogdanel

Sei, am vazut filmuletele cu Elena. e o scumpete de fetita

Dbunny, sunt invidioasa ca e asa cald la voi!!!! Azi e si pe la Bucuresti soare, dar ca si temperatura sunt vreo 6-7 grade.

Alayna, imi pare rau ca ai racit. Important e ca Noura e sanatoasa, ca noi adultii suportam mai bine o raceala

Of, May, imi pare rau ca iar s-a imbolnavit Bea - un martisor asa frumos ca ea Insanatosire grabnica!

Camady, si Dimitris se cam sperie. Cu mixerul s-a obisnuit, nu mai plange, dar se incrunta si se uita la mine foarte atent parca nestiind daca sa mai planga ori ba. Si se mai sperie si plange cand il gadila tati pe Ianni, ca are senzatia ca ii face ceva rau, mai ales ca Ianni rade a tipete Din ce imi aduc aminte de la Ianni, bebelusii au perioade cand incep sa se sperie cam de la orice.
Imi pare rau ca nu accepta diversificarea. Poate nu e ea pregatita inca ptr asta. Citeam intr-o carte chiar ieri, ca daca nu e pregatit copilul nu e bine sa insistam, ci sa il lasam 2-3 zile, apoi sa incercam iar. Pana acum Dimitris primeste ce ii dau, sper sa fie in continuare asa, ca imi ajunge unul (Iannis!) care e mofturos la mancare.

Nu mai tin minte, dar parca zicea cineva ca a luat robotul acela de la Avent -steamer si blender. Cum este? isi merita banii? ca ma gandesc sa cumpar si eu ca daca o sa tot fiu in deplasari cu asta mic sa nu car dupa mine steamer-ul mare si blender-ul.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Jade, multumesc ptr raspunsul ref la baby expo acum am realizat ca am uitat sa-ti multumesc


le: mai e un targ ptr copii in perioada 29martie-1aprilie la Romaero Baneasa - Baby Boom Show


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Apropo de targuri, nu mai stiu cine a dat link cu retete de pe site-ul Ligiei Pop, insa am vazut ca pe 25 martie e un targ organizat de ea la RinGrand hotel Bucuresti - Targul Raw Generation


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ionela, ce stii despre tratamentul local cu antibiotic? Eu fac cu ciprofloxacina care e in categoria L3...si am oarece retinere...sa imi fac griji?
Cred ca trec de maine pe gentamicina local. asta e L2. Oare in ce masura trece in lapte la tratamentul local?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui camady

Fetelor ai vostri copii se sperie??????
Eva se sperie daca: tusesc, stranut, de persoane straine care vin la noi acasa, de robot cand ii fac mancarica. Pune o buza, apoi plange fara aer cu lacrimi de crocodil.
Azi i-am dat cateva lingurite de suc de morcov .Bineinteles ca nu vrea.Ce m-oi face cu ea?

mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003

camady's baby



Citat din cartea lui Francoise Dolto
"Trăim într-o societate în care sîntem înconjurati si uneori chiar agresati de sunete si zgomote… În
acest sens, multi părinti tineri vă întreabă: cum pot fi obisnuiti sugarii cu zgomotele, cum să li se prezinte
sunetele pe care le descoperă aproape în fiecare clipă, în fiecare zi, si care deseori îi sperie pentru că nu
pot să le identifice?
Trebuie spus că, în casă, copilului îi este frică de zgomotele aspiratorului, ale aparatelor electrice
zgomotoase, ale apei de la W.C. Singurul mijloc de a preveni sau vindeca aceste angoase este să iei copilul
în braţte si să-i explici: „stii, zgomotul care nu-si place vine de la aspirator, de la bazinul de apă al W.C.-
ului etc.“, spunîndu-i exact numele. „Hai, să vezi.“
Chiar dacă copilul nu are decît cîteva săptămîni?
Bineînteles, chiar la opt, la cincisprezece zile! Mama trebuie să-l pună să asculte toate zgomotele
familiare tinîndu-l în brate. În felul acesta zgomotele fac parte dintr-un fel de „mămosire“ linistitoare."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Camady, nu am raspuns la intrebare... Da, Maia se sperie. Cateodata se sperie la un sunet, cateodata nu, la acelasi sunet. eu fac asa cum recomanda Dolto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi
tannoo, nici pe voi vad ca nu v a ocolit norocul. ati reusit!!! Bravo!!!cunosc pe cineva care face de ani bun fiv uri si nimic...si am inteles ca s al naibii de scumpe.

la unguri sunt mai ieftine ca la noi
si profesionalismul e altul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny
tanno bun venit!

Mergi la inceput