Strugurasi de Sept-Oct 2011 *42*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel
Pai, lasa-ne datele si te trece Seidana.ea se ocupa de prima pagina.
Nume, data nasteri, kg, cm,scor apgar

bogdan nicolae, 16.08.2011, 3.600, 51, 9
mai trebuie ceva?

tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel

MERCI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Alayna, sa te faci bine repede ca sa iti tihneasca si tie vacanta!!

Tannoo, bine ai venit la noi! Felicitari pt Bogdanel! Am vazut ca ai semn de barbat acolo...sau gresesc? Am incerca sa citesc treaba aia cu spermie la sfarsit...n am reusit. ce inseamna mai exact. sper sa nu fiu indiscreta.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Seara buna fetelor

Seidana, Doamne ce frumos....ce se joaca Ela

alayna sa treaca


Oanaiasi, da tanno este barbat.Sie ste activ pe forum si cunoscut de fete de la topicul FIV.Noi ne cunoastem de la alt topic Oligoastenoteratozoospermie de asta sufera si sotul meu si noi am vrut sa apelam la FIV si am ramas natural.Nici acum nu-mi vine a crede.

Oligoastenoteratozoospermie, inseamna ca sunt probleme cu spermatozoizii, adica sunt ffff putini si nu se misca si sunt anormali adica au defecte de cap, gat sau coada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna seara gagici!!!

Ce faceti mai,lipsesc o saptamana si voi convertiti barbatii la "gospodinism" ?

Bun venit Tanno , ma bucur ca avem si tatici printre noi ,desi mi se pare ciudat sa ma adresez . Nu de alta,dar na ,mai vorbim si de alea gen alaptat,mastite, puseu, etc . Zi-ne mai multe despre voi,despre Bogdanel,despre mamica lui Bogdanel. Am si eu unchi si matusa,sot si sotie cu probleme de fertiliate. S-au reglat problemele ei si s-au descoperit ale lui. Nu stiu exact cum se cheama problema lui,dar stiu sigur ca sunt putini ,cu defecte la coada jumatate din aia putini, asa ca au putine sanse. Si au si 40+ amandoi. Poate au si ei anul asta noroc.

Va pup pe toate,incerc sa fac rost de pozici de pe unde mai sunt,ca sunt putine rau,de la botez si sa le pun pe grup.




Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ala, majoritatea situatiilor de boala in timpul alaptarii au si medicamente compatibile. Antibiotice compatibile cu alaptarea sunt foarte multe.
Cum spuneam Oanei , cele compatibile se sevreta in laptele matern in cantitati extrem de mici si au efecte foarte mici sau deloc asupra bebelusului alaptat. Eu am luat antibiotic 5 zile luna trecuta.
Ideea e asa: Ideal e sa nu iei medicamente... dar viata nu poate fi traita la modul ideal , asa incat facem un echilibru. Se evalueaza situatia de boala, efectul negativ ala medicamentului asupra bebelusului si efectul intreruperii alaptarii. Se trage linie si se ia hotararea.
Acum sa o luam asa:
CONTROLOC: se secreta in cantitate extrem de mica in lapte si e considerat sigur.
La 6 ore nu mai apare in laptele matern deloc. La 4 ore mai e extrem de putin.
Concluzia: e sigur


AMRIZOLE, in studiu medical facut pe bebebi sub 1 luna, 1 bebe a avut diaree( din vreo 40 cati erau in studiu) forma usoara. La restul nu au avut efecte

SMECTA se da copiilor pentru diaree, deci ce ajunge in LM ( f putin, oricum) rezolva fix problema celui anterior, in caz ca apare. In prospect scrie ca e ok in alaptare

Antinal este neresorbabil. Efectul sau este strict la nivelul lumenului intestinal. Ca urmare, preparatul nu are efecte secundare.


Pentru cresterea lactatiei: calm, odihna COPIL LA SAN NON-STOP, LICHIDE MULTE.... Poezia asta o stii deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Lali, este obisnuit cu termenii acestia .

Poate ai tu timp sa-l treci si pe el pe prima pagina.
Daca nu...Seidana sa-l treci si pe Tanno pe prima pagina cu Bogdanel.

tanno tatic de Bogdan -Nicolae, 3,600 Kg, 51 Cm, scor apgar 9 , cezariana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

eheeee si sotul meu a fost diagostificat cu aztenozoospermie, acu 6 ani, si uite avem 2 copii fara nici o inseminare, si aveam 3 daca nu pierdeam o sarcina acu 3 ani

Laptisorul de matca si polenul au facut minuni la noi.

tanno bun venit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata

mama, rach, da ce norocoasa esti fata! (Ca sa zic asa)

tannoo, nici pe voi vad ca nu v a ocolit norocul. ati reusit!!! Bravo!!!cunosc pe cineva care face de ani bun fiv uri si nimic...si am inteles ca s al naibii de scumpe.

lali, da ce faci mamica? Unde umblasi?

Ionela, ce antibiotic ai luat tu?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi


Ionela, ce antibiotic ai luat tu?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


Am luat augmentin( care a amoxacilina+ acid clavulanic). Asta poate da la copil diaree si poate avea iritatie de scutec. Daca aparea ceva in neregula l-as fi oprit ( e mai sigura amoxacilina simpla).
Am luat doze de 1gla 12 ore ( deci doza mare)
Tudor a fost ok. Am avut impresia pe final ca are crampe la burtica ( nu garantez ca era de la antibiotic). Scutecele lui isi schimbasera mirosul.
E absolut ok.
Pe prospect scrie ca nu se ia augmentin pe alaptarea. Cu toate astea, in referintele site-urilor de alaptare este considerat ok.


Sa mai spun ca am facut anestezii locale si nu am stors niciun lapte... ca nu pot... si am alaptat copilul cat inca simteam anestezia ... si cica trebuia sa fie somnoros... dar nu a fost.
Acum, la ce tine de anestezie, nu faceti ca mine. ideal e sa golesti 1 data sanii dupa anestezie.
In mod evident e Imposibil sa-i golesc eu.
Un bebe scoate 65-75% din laptele dintr-un san , o pompa scoate , in cazuri fericite, jumatate... la mine 50ml e maxim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza
cred ca i-am dat inapoi raceala ca iar tuseste si stranuta
maine chem pediatru acasa.
eu am stat numai cu masca langa ea, dar noaptea dor cu ea in camera si probabil de aia...
o sa-i dau sirop de tuse si panadol pana maine


Ionela, la mine nu se aplica ce zici acolo. poate fiindca scot cu pompa mai des decat suge ea?
eu scot 160 cu pompa din ambii si sunt sigura ca ea nu scoate atat, fiindca am facut teste o gramada.


Mergi la inceput