La multi ani Andra Ioana!!!Fluturasi de 2011 (133)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

strumph, nu mai stiu ce te-am mai intrebat.... hai pune reteta, promit sa framant anul asta , chiar daca nu ma dau in vant dupa treaba asta. Vreau sa-i duc si socrului si bunicii sotului. Anul asta nu e soacra acasa si nu-i las sa pape doar din alea din comert. Socra-miu sta cu soacra-s ain casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Va dorim si noi o primavara minunata si plina de caldura atat in suflet, cat si afara!
La multi ani si sarbatoritilor de azi! Sa cresteti mari, frumosi si veseli!







Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Alina si eu i-am dat pufuleti Dariei si a facut o pasiune pentru ei. Acum cand vede punga prin casa se lasa cu plans pana ii dau. Nu cred ca sunt prea buni pt bebe. Eu am luat pufuleti obisnuiti, Gusto, cu sare. Pediatra mi-a spus ca nu ar trebui sa-i dau pufuleti, nu din cauza sarii (cu care e de acord in cantitate mica), ci din cauza calitatii malaiului. Spune ca acolo unde este malai in cantitate mare sunt si soricei. Iar pufuletii sunt un produs ieftin, deci producatorii nu investesc foarte mult in sisteme de calitate. Eu cred ca nu-i dau prea multi. O punga de 45 gr o mananca in 4-5 zile.

Mada si baba mea e in fiecare an pe 5.

Mada si Miki, ce cavaleri aveti voi! Dau ei floricele si martisoare singuri! Bravo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Roxy, nu ...nuuuuuuuuuuuuuu astept test pozitiv acum, no way!!!! dupa ce o face piscoata 2 ani asa sa raman gravi ca eu nu am nici un ajutor aici si numa eu cu barbatul sunt si cred ca mi-ar fi greu cu 2 princhindei asa mici , plus alte motive care mai am eu, dar nu pot ca sa spun asa in public glumesc, pot saspun dar nu are rost sa ma intind

Yvyana am vazut motata dulce, ai o fotomodeala, stie cum sa pozeze din poze nu pare ca ti-ar pune parul pe bigudiuri cand e maraita

Andreea intrebai ieri parca ce mai facem noi , deh... ieri am fost busy si nu am apucat sa scriu la nimeni , azi ma relaxez Piscoata e bine, nu se mai trezeste deloc noaptea, mai avea ea cate o trezire cand o deranjau dintisorii, acum cred ca are o pauza si o sa revina la obicei cand i-or iesi altii dar pana atunci dormim de seara de la 8.30 pana dimi la 7.30 -8 papa nu prea serveste ea cum vad ca scrieti ca mananca fluturasii vostri, a mea tine la silueta rau de tot nu ca maica sa fructe cam 150 gr , supica cu carnita si ou de cateva zile a inceput si ea sa pape mai mult de cateva lingurite, vreo 2 sapt mi-a scos par alb ca nu voia nimic sa nu iti spun ce combinatie Sf a mancat ieri ca nici eu nu stiu cum de a halit-o, deschidea gura si facea mniam mniam... a crezut ca nu apuc si eu ziua cand o deschide gura piscoata sa manance, dar vad ca usor se da pe brazda, da sa nu spun hop pana nu sar gardu ca nu se stie cand o apuca iar crizele si tine gura strans inchisa cu lacatel Am vazut pozicile cu Rares minunatul, a crescut mult, se schimba pe zi ce trece

Spiridusha, admirat un Cristi scump si dragalas, are o fata de fetita glumesc, e ditai barbatelul, si ii seamana lui tati , iar tu mami ai slabit, tine-o tot asa urasc urarea asta , nu stiu de ce , dar alta nu mi-a venit in minte acum

Ioana, sotul tot acasa in concediu sau de ce dai tu asa de rar pe la noi, ori ai scris si nu am apucat eu sa citesc ?

Alina06 papa mami covrig ca nu-i bai, daca poftesti , se aproba ca doar esti gravi hai ca nu mai e mult pana pe 15, iti spun eu, ca pe 15 tre sa merg la ambasada sa depun actele pentru pasaport si numa cand ma gandesc ma apuca groaza iaca ce incurajare ti-am dat si eu hai ca nu e asa rau, acusi vine 15 si iesi la shopping derochite de fetite sper ca ati avut rezultate bune de la Iasi

Catank, da ce zi ocupata ai tu azi cred ca te dai lovita sa nu ne dai tort hai ca eu astept cat de tarziu o fi, un paharel de sampanie tot merge La multi ani Ioanei si sa creasca mare sanatoasa

Cami, off micuta ce le mai trage sper sa treaca acum cu noul antibiotic si sa nu mai faceti febra

Irinuca, sanatate si sa va faceti bine repede toti 3 vorba lui Somleac, a fost si tati cu saniuta ? mi-a placut tare asta

Miki ma bucur ca ne mai scrii si petrecere frumoasa in weekend , asteptam pozici cu balerina

Somleac, voiam sa te intreb, sigur sigur nu ai platit transport ori ai prins o oferta ca, cumperi de nu stiu cat si transportu-i gratis ? ca mi se pare suspect ca DHL ul nu te-a taxat ca astia iti iau si pielea de pe tine daca ar fi posibil


Uff deja am cules piscoata de pe dincolos i am pus-o in patut ca rupea la cartile lui Nick acum protesteaza ca nu ii place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, mamici!

In primul rand:

La multi ani Miriam de Felicitas, Alexandru de Ina.Click, Sofia de MsBB!!!







La multe lunite Ioana de Catank si Simone de cris85!!!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

roxy

strumph - nope, sot la munca...noi acasa singurele...am mai sris zilele astea, ce-i drept cate putinam avut de asezat prin casa ca inainte de botez am rascolit dupa haine, am mai facut un curat, o mancare, am mai fost la soacra la o cafea si uite asa a trecut vremea si n-am mai apucat sa scriu mai mult, plus ca gogo e tot un fel de varta, doarme dimineata la 8.8:30 cate o ora si apoi de la 14-14.30 inca vreo ora, o ora jumate...in rest rupe premergatorul sau spatele meu caci vrea sa mearga tinuta de manute si atat...nu-i place nici in brate s-o tin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Alexino da unde esti, la impartit martisoare ? cum mai stati cu lucrarile la casuta? e camd preconizati ca va mutati ?

Alehiam te-ai hotart ce tort ii faci Luizei ? asteptam pozici de la mot

Ally multumim de capitolele noi pe care le executi la miezul noptii, nu ai somn? sau se trezeste Duracell si dai o raita pe forum sa vezi ce si cum ? ce mai face nazdravanu ? alearga pe afara cred acum ca s-a facut cald si frumos

Lalely tu ce mai faci in afara de alergat pe drumuri la proceduri? pe cand incepi munca? cu cine il vei lasa pe David ?

Simona mami de 3 flacai sa ai o primavara frumoasa si sa mai treci pe la noi sa ne spui de voi

Madutza , pai o reteta fixa nu am, dar fac asa un aluat de cozonac , le pun la ochi, le cam stiu de acum de atatia ani de cand tot framant ba cozonac, ba paine si altele, mie imi place sa framant la mana, la bunica mea framantam in covata de aia mare de lemn ca pe vremuri ca tare fain mai creste aluatul in aia si framantam pana mi se inroseau mainile si faceam bataturi si curgea transpiratia de pe mine deci sa ma gandesc sa iti spun cam cum as face eu acum :

1 kg faina
2 pliculete de drojdie uscata sau un cubulet drojdie proaspata
3 oua
o cana zahar
juma de lingurita sare
coaja de la o portocala si o lamaie
lapte cat cuprinde
esenta de rom/vanilie, cum preferi
ulei si unt la framantat (4-5 linguri ulei si 2-3 cubulete de unt )
miere
nuca macinata


Deci sa incepem cu inceputul, inmoi drojdia intr-o cana, pui o lingurita zahar si juma de sare si laptic caldut si mesteci si apoi o lasi sa creasca in cana pana se umple cana. faina cu zaharul, aromele si ouale le pui intr-un lighenas si pui drojida cand e gata crescuta, apoi incepi a framanta cu o mana, pui lapte incet sa vezi cat cuprinde, cand s-a inchegat mai tare , pui uleiul si untul si framanti bine bine pana incepe sa creasca in mainile tale, cam o ora se zice ca e timpul necesar de framantat, dar eu il framant cam 20-30 min ca nu mai am rabdare sa stau cu orele Dupa ce creste iei aluatul, il faci sul pe masa si tai bucatele egalem apoi inca in jumate sa ai 2 bucatele ca sa poti invarti la sfintisori. deci invarti 2 bucati lungi si apoi le impletesti in 2 si ii pui in tava in forma de 8, asta cred ca stii cand ii dai la cuptor bati un ou si ii ungi iar cand ii scoti, ii dai prin miere si apoi nuca macinata Ai grija ca toate ingredientele sa nu fie reci de la frigider ca nu faci nici o afacere, nu creste aluatul... bunica mea e scoate pe toate de cu seara si pe lasa pe masa in bucatarie sa fie la temp camerei out, unt, ulei , tot tot.... Aluatul vezi s anu iasa prea moale ca nu poti invarti cununita , trebuie sa fie putin vartos ca daca e moale nici nu poti lucra cu aluatul plus ca atunci cand creste in cuptor se labarteaza rau si ies urati

Cam atata, nu mai stiu ce sa spun, daca ai intrebari, le astept si raspund cu drag

fug ca a cazut piscoata din pat si trebuie cocolita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Lalely eu ti-am scris in capitolul trecut cum ii dau piticei sfecla rosie.

Cami, Picky, Irinuca insanatosire grabnica puiutilor!

Strumphy nu pare, asa-i?

Madutza vezi ca pana la urma nu scapi de framantat?

Miki ma bucur ca, in ciuda lipsei de timp, ne dai de veste despre voi (imi lipseau postarile tale)


Nu in ultimul rand urez tuturor mamicilor La multi ani de Martisor!!! (vine acusi 8 Martie - prima zi a femeii pentru multe dintre noi in care suntem si mame




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Irinuca cred ca poti folosi si Vibrocil ca decongestionant nazal daca nu poate dormi noaptea sau nu mananca din cauza nasului infundat (la noi a mers OK, puneam cate 1-2 picaturi in fiecare nara seara, ca altfel nu putea adormi, uneori mai puneam si ziua cand nu putea manca de muci, dar nu mai mult de 5 zile).





PS: l-am incercat si eu pe nasul meu cand am fost racita cobza si foarte infundata de nu puteam adormi si-mi desfunda nasul instant, intra aer pana in creier cand respiram , dar nu dureaza mult senzatia (deci de baza vor fi tot serul fiziologic si aspirarea mucozitatilor, dar ca ultima solutie eu zic sa pui si Vibrocil dupa ce aspiri bine daca zici ca nu doarme din cauza mucilor)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Heeeelppp!
Daria tocmai a gustat din detergentul de spalat vase pt masina de spalat. Eram la masina si bagam vasele si ea langa mine. Nu stiu cum a reusit sa deschida sertarasul pt cubul de detergent si cand mi-am lasat ochii in jos la ea sa vad ce face, era cu cubul in gura. Am spalat-o repede in gura cu apa rece. Nu cred ca a inghitit (poate o granula- doua) ca i-am scos cubul aproape intreg din gura.
Ce sa-i dau acum? Stiam ca lapte nu e indicat. Sau e ?

Mergi la inceput