Diversificarea... Cand? Cum?

Diversificarea... Cand? Cum? | Autor: BlackCat4evR

Link direct la acest mesaj

Bebe implineste 4 luni. Pana acum a fost simplu, lapte de tzitzi, de la tzitzi. De-acum ne punem problema diversificarii. Parerile sunt foarte impartite, asa ca m-am gandit sa va intreb si pe voi.
Cand ati inceput? Cu ce? Cu legume, sau fructe, natur sau fierte, sau poate cu cereale de bebelusi?
Help!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loredana_M spune:

Buna!
Dar de ce vrei sa incepi diversificarea la 4 luni? Mai ales ca alaptezi, trebuie sa incepi de la 6 luni. Tubul digestiv al lui bebe nu e pregatit pentru alimente.
Uite ce am mai citit si eu:
http://gabi-o.blogspot.com/2010/10/diversificarea-este-procesul-de.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Nu vreau sa incep, ci imi pun problema. Nu vreau sa ma trezesc la 6 luni ca nu stiu ce si cum, ca nu m-am hotarat cu ce sa incep si cum sa fac. Pentru ca am gasit muuulte opinii, am vrut sa am timp sa ma pregatesc.
Multumesc pentru link.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_M spune:

Da, ai dreptate, trebuie adunata info inca de pe acum.
http://www.qbebe.ro/bebelusul/alimentatie/diversificarea_alimentatiei%3A_cele_mai_importante_reguli


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

eu am inceput pe la 5 luni jumatate sa ii dau 1-2 marusi de cereale seara in biberonul cu lapte, apoi la 6 luni am inceput cu supa crema, la 2 zile ii bagam cate o leguma noua, prima oara morcov,apoi cartof dulce, dovlecel, pastarnac, patrunjel,spanac etc.tot la 6 luni am inceput si cu fructele :dovlecel placintar, mar, para, gutuie coapte, avocado, mango, banana.( nu i le dadeam pe toate o data combinam cate 2 3 :) carnica,ou, branza calcica i-am dat de la 7 luni jumatate, de la 9 luni carne de vita,restul legumelor telina,sfecla etc, mamaliguta, gris cu lapte si to t felul de amestecuri :) acum asteptam sa mai treaca timpul sa vedem ce mai introducem... bafta la diversificare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinanecolau spune:

eu am inceput de la 6 luni cu sucul de fructe,mar,morcov,apoi supa crema din legume,incepi cu o lingurita,doua,apoi cresti cantitatea,fructe pasate,si la fel ca lucille de pe la 7 luni si jumate,carnita de pui,ou numai galbenusul,branzica,iaurt simplu sau cu fructe,eu cereale nu i-am dat pt ca fetita mea e un pic mai plinuta,mai intreaba si dr de familie,cu siguranta iti va da sfaturi bune in leg cu diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

n-ar trebui sa te consulti cu pediatrul pe tema asta? Si apoi, pe langa sa culegi informatii din alte surse. Insa cred ca parerea unui medic e mai avizata in acest sens.

******
in al 9-lea cer ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Ba da, ba da! Dar nu am mai avut rabdare, avem programare vineri, si am vrut sa ma duc cu ceva teme facute!

Multumesc pentru toate informatiile!

Mergi la inceput