Si azi citim. 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Eu am recitit jurnalul Annei Frank si m-am intristat teribil. Atatea sperante, iluzii, vieti, distruse intr-un fel absurd si ingrozitor. Ma tot gandesc la tatal ei, singurul supravietuitor din grupul lor de "clandestini" (au fost opt in total), ce o fi simtit citind jurnalul fetei... :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

am parcurs primele 6 cluburi ale cititoarlor : o incantare tot acel schimb de impresii si recomandari;gusturi,pareri,zone de interes...
mi-a atras atentia - Isaac Bashevis Singer : ati citit ? v-a placut ?
saga de familie "Conacul ' + "Urmasii " m-ar tenta,are cineva vreun verdict ?
dar Ana Gavalda ?tot nu sunt edificata,voua cum vi s-a parut ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Eu am citit doar Impreuna de Anna Gavalda si mi-a placut. O lectura usoara, fluida, greu de lasat din mana. Am citit-o intr-o vacanta si mi s-a parut o alegere inspirata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Galisia, Anna Gavalda scrie bine si cartile sunt usor de citit, personajele simpatice, dar nu e "mare literatura". In ciuda simpatiei pentru personaje, descrierilor foarte aproape de realitate (AG e de virsta noastra) nu poti sa nu vezi un schematism si niste simplificari.
Am citit in vacanta din februarie o carte de A.G. pentru copii "35 kilo d'espoir". Draguta.

Lecturi in curs :
- o culegere de nuvele de suspens editata de Mary Higging Clark, plina de nuvele ciudate cu tineri sau copii in personaj principal. O placere. Formatul de nuvela mie imi convine foarte mult seara inainte de culcare.
- Hanna Krall "Regele de inima", o carte emotionanta despre o tinara din ghetoul din Varsovia care scapa de ghetou si face tot ce poate sa-si scoata sotul din lagarul de la Auschwitz si care ajunge ea insasi in acest lagar. Mai am o treime de carte de citit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

rrox si mik - multumesc foarte mult de raspunsuri
ma numar printre cei care se pot bucura de orice carte scrisa bine,fara a fi musai mare literatura; exista atatea bijuterii care nu ridica pretentii sa schimbe fata lumii ,dar care sunt carti autentice ( au feeling,naturalete,intelegeti...)
ceea ce ma oripileaza este senzatia de "contrafacut",atrificial,fals
asa ca voi incerca AG,uneori chiar vrei ceva "soft".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Aceleasi pareri despre Ana Gavalda le am si eu, o citesc cu mare placere. Totusi, galisia, pentru ca spuneai de senzatia de autenticitate: primul meu contact cu ea n-a fost prea bland. Incepusem cu Cea care alina, unde primele vreo 200 de pagini esti in creierii unui barbat obosit de viata iar scriitura e in mod evident ne-masculina. Apoi isi regaseste tonul just.

Acum sunt la Pestera lui Saramago. Stiu, am lacune mari, dar ma tratez. Imi place Saramago enorm! - Toate numele a fost declansatorul.

cu tura curenta de Citim impreuna, iar ma vad nevoita sa dau o spargere pe elefant, si n-o sa lipseasca inca o AnnaG, inca un Saramago si ... inca un Amos Oz .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Eu tocmai am primit cadou "Pestera" de Saramago si dupa Persepolis probabil ca va fi randul ei. Ador acest scriitor! Cea mai inteligenta carte pe care am citit-o a fost "Evanghelia dupa Iisus". De curand am terminat "Eseu despre orbire", o carte pe care o recomand cu drag.

Vad ca Ana Galvalda este foarte apreciata si sunt usor confuza. Eu am citit doar o singura carte, "Impreuna", in maxim 3 ore si am avut senzatia clara ca e o carte usurica, de citit pe plaja... sau mai bine nu ca-i deprimanta. De citit la baie, na. Am sa recitesc, se poate sa-mi fi scapat ceva .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

maria_alexia,lacune mari am si eu dar cartile la care n-am ajuns inca sunt pentru mine promisiunea unor ...desfatari viitoare.
important e simtul de orientare si selectia.
in plus ,nu pot citi prea repede,nu vreau sa incurgitez in forta nimic,oricat ar fi de pasionant.
am nevoie de un anume ritm si o anume stare pentru lectura( confortul fizic si psihic fac parte din placerea cititului)
si (inca) nu sunt o citittoare destul de sofisticata;dar inaintez !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Carmina ce chestie... mie mi s-a parut optimista Impreuna Si da, am citit-o nu chiar pe plaja, ci in pauza de pranz, intre plaja de dimineata si cea de dupa-amiaza




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Carmina ce chestie... mie mi s-a parut optimista Impreuna Si da, am citit-o nu chiar pe plaja, ci in pauza de pranz, intre plaja de dimineata si cea de dupa-amiaza



, optimista, zici? Depinde in ce colt al camerei stai. Eu una as zice pass la optimismul asta. Mi s-a parut mai degraba resemnare... fuse si se duse dar ia uite ce frumoasa este totusi viata!!! De la mine de aici seamana a resemnare, eu fiind o optimista desavarsita . Cred, de fapt am certitutinea, ca "neplacerea" asta s-a datorat si faptului ca inaintea ei citisem "Zilele regasirii mele" de Elena Ferrante, pe care o si recomand impreuna cu vreo 4 stele. Puse impreuna, una langa alta, una dupa alta, a Gavaldei pierde detasat. Nu are zvac, nu stiu, ceva nu m-a prins.

In alta ordine de idei, in ultimele 3 zile m-am delectat cu fetele din Iran. "Persepolis" si "Sangele florilor" in ordinea asta. Tocmai am terminat de citit pe ultima si ma simt...Doamne, cum ma simt?! este atat de frumoasa si atat de delicata aceasta poveste incat ii multumesc din suflet celei care a pomenit de ea, aka Laura .
Nu mai ia somnul, as fi vrut sa mai citesc inca sute de pagini. Am citit si partea cu Multumiri si Explicatii suplimentare, doar doar sa nu o las din mana. Am lasat si copiii nemancati, neschimbati, si rufele in masina de spalata, de ieri dupa amiaza pana acum o ora, nu am dormit decat vreo cateva ore, m-am culcat si m-am trezit cu gandul la ea. Este o Poveste Frumoasa si frumos scrisa!!!
Dupa ce imi voi reveni din acesta dulce stare am sa scriu mai multe...desi ce naiba sa spun eu despre o poveste!
Am intrat doar sa o recomand si eu la randul meu pentru ca merita citita!
Noapte buna!

Mergi la inceput