Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 38

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Aoleu, Tala, pai io mangai burtocul foarte des. Asta nu stiam cu contractiile.

Vai, J.D. , s-a spart si la tine conducta cu relaxina :( . Nici pe mine nu ma intereseaza sa dea bine copilul, sa arat ca-s eu mama buna ca stie multe copilul, e super politicos sau mai stiu eu ce. Mi s-ar parea aberant sa nu intrerupa adultii la 2 ani. Adica mi se pare normal ca-i intrerupe. Dar vreau ca in timp sa nu aiba probleme de tipul celor ce am vazut eu ca dau de furca adultilor mai tarziu. Ca daca apar alea, nu mai e fericit in viata.

Buburuza, de-asta zic si eu ca nu vad de ce as urma o anume metoda/curent/orientare, cand pot sa adun "tehnicile" (ca nu imi vine in cap alt cuvant acum) care au functionat mai bine din toate 'orientarile'.
Recunosc ca in niciun caz nu mi-as alapta copilul pana la 7 ani (sa zic asa) sau ceva de genul (cum e ideea aia cu "cat vrea el"), dar na, e optiunea mea.



33+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Multumesc Cristina (cred ca cu mine seamana fii-miu de face toate nazbatiile la gradi ca sa 'amuzeze' lumea), dar pana sa ma dezghet eu in fata unei persoane (sau grup cum suntem aici) zici ca am un bat in fund
Monna multumesc de incurajari . Am vazut o poza cu camera baiatului, a admirat-o si David
Da Dara si eu am zis 'aoleu'!!! asa ca hands off!
Cine n-a mai dat pe aici? Chito! unde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Oricum, mare dreptate ai, Tala, asa, e filtram din jur preponderent ce ne intareste convingerile pe care le avem deja si respingem ce nu bate cu ele. Uneori nici nu vedem ce nu bate cu ele. Si facem asta automat. Generalizand putin, daca cred ca lumea e rea, imi aleg sa vad, filtrez, numai ce-mi confirma convingerea asta si nu prea vad contraexemplele. Ceva de genul ca sa-mi pot spune "stiam eu ca lumea e rea". Adica asta nu ca zic eu, ci s-a descoperit ca asa functioneaza mintea omului. Adica de fapt, convingerile lui despre sine, lume si viata actioneaza ca niste filtre care nu prea il lasa sa vada decat ce le intareste pe ele.
Trebuie foarte multa munca pentru ca lucrurile sa stea altfel.



33+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Sunt multe fete care banuiesc ca citesc dar nu mai scriu pe aici! Nu stiu oare de ce s-au mai inregistrat daca nu ne impartasesc din pataniile lor...

2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; 2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit; 2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
35 Victor Gabriel

AMR 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

In filmuletele alea cu L&l ziceau ca 2 saptamani e bine sa nu tai unghiile lui bebe, ci sa le pilesti ca sa nu se zgarie, ca e nu stiu ce pielicica pe sub ele. Voi de unde ati luat pila de bebe, va rog?



33+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

amy, nu poti obliga pe nimeni sa scrie. fiecare e liber sa faca ce vrea

AMR < 2 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara eu n-am avut curajul sa pilesc pt ca sunt moi (cam cum sunt dupa baie) si nu stiu cat ar sta la asa ceva. I-am taiat unghiile in somn cam pana la un an jumatate si nu prea s-a intamplat sa se zgarie pt ca le-am taiat rotund, fara colturi. Insa eram ingrozita de procesul in sine (fiind minuscule si auzind de experiente cu infectii din cauza de taiat aiurea). La picioruse nu i le-am taiat 3 luni pt ca nu le-am vazut si cand m-am chiorat mai bine m-am si socat...erau incovoiate pe degetele - asta-i din categoria nu faceti ca mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cu unghiile de la picioare am patit si noi ca tala, le-am observat cand erau incovoiate spreinauntru, lipite dedegetele.. la maini le-am taiat si le tai si acum doar cu unghiera, cu forfecuta nu mi-a fost deloc comod. pila gasesti in seturile de manichiura ce contin unghiera, forfecuta si pila..noi am luat din carrefour.

sunt rupa de oboseala, va pup, revin maine cu forte proaspete




meg,dematei(9.02.2007) si cu 37+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Fetelor, , . unul de la mine si unul de la Finn.

Dara, eu acum sunt mai bine nitel cu durerile de simfiza. Acum 10 zile sau cam asa ceva nu puteam merge. Mi/era si frica sa ies afara cu Finn pentru ca trebuie sa mai alerg dupa el in anumite situatii.
eu tot ce vreau este ca Finn sa aiba incredere in propriile forte, sa fie empatic, fericit si sa fie prieten cu noi mai ales la adolescenta cand apar foarte multe probleme. Eu nu am avut cu cine sa vorbesc. Nimeni nu m/a intrebat cum sa simt, daca am nevoie de ceva, etc. Eu vreau ca Finn sa imi ceara ajutorul, sprijinul si sa nu se simta judecat. Acelasi lucru imi doresc si pentru fratele lui, chiar daca inca nu se stie ce fel de personalitate va avea.

Eu nu am avut manusi pentru bebe pentru ca nu mi.a placut ideea. i/am taiat unghiile cu o foarfecuta de la inceput pentru ca fiind intarziat avea niste gherute lungi si taioase. Cu pila am incercat dar nu a mers. La mothercare era un set cu forfecuta, cateva pile si o unghiera mica.



Finn Constantine 15.10.2009 si 31+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Dara si eu ca si Tala nu am avut curaj sa pilesc... sunt foarte moi!
Le-am taiat cand am ajuns acasa cu forfecuta speciala de bebe cu varfurile rotunde... am incercat sa nu le tai din carne de tot dar sa fie atat cat sa nu se zgarie, cu colturile rotunde...
oricum e ceva de munca fiind asa minuscule.

la picioare le-am taiat tarziu ca erau tare mici si au crescut greu. la degetul mic nici nu am avut ce taia pana aproape de 1 an

am avut noroc de unghii care aveau mult de crescut ca sa ajunga sa depaseasca linia degetului si sa ajunga la zgariere... de aia nici nu am avut nevoie de manusi; nu am folosit niciodata la baiat...

sa vedem acum ce manute/unghiute ascundem

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
35+ cu Mara Ioana

Mergi la inceput