La multi ani !!! Fluturasi de 2011 (132)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Da fetelor, multumesc de sfaturi, sunt constienta de ce se spune ca ar contine margarina dar asta nu o sa ma faca sa nu o mai mananc. Daca cititi ce contine si margarina si untul, veti observa ca untul(nu vb de cel facut in casa) are mult mai multe e-uri decat margarina Becel..ca pe asta o consumam (si aici in Be is obligati sa scrie continutul adevarat al produsului cat si tabelul..pe cand in Ro pana acum vreo cateva luni nu li s-a impus acest lucru). Aici doctori nu sunt asa oripilati de margarina si nu fac asa mare tam-tam cum se face in Ro. Si pana la urma daca ne gandim la colesterol, doctori recomanda consumul de margarina in locul untului..dar asta-i alta mancare de peste.. Si acum si carnea are cate 8 feluri de medicamente, fie ca-i carne de pui, vita sau peste(pestele e cel mai toxic si in exces poate provoca decesul..stiati si asta?!), si legumele alea pe care voi le credeti ca-s bio nu-s chiar asa..si uite asa..am umple pagini intregi despre cei bun si ce nu..
Dar va multumesc pentru sfaturi si ptr grija voastra


Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Ingrediente branza topita pe care o folosesc...de apa, branza, unt, smāntāna;, zer de lapte, saruri de topire, orthophosphates de sodiu si polifosfati, acid citric, proteine din lapte, sare...apare e-uri in ea?! si va zic si denumirea si de unde o cumpar..; nu vreau sa fac reclama...sa nu se interpreteze.. lidl: maredsous, double creme.


Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

picky, ai si tu dreptate, eu nu pap margarina de exemplu pt ca fac alergie la un component, dar o mai folosesc la praji, cand e de post, sau la chestii care ies mai bine cu margarina si asa nu ma deranjeaza.Ai dreptate tot ce se cumapara are n chimicale, doar daca cresti tu in curte animale sau legume poti fi sigur, dar si pe alea tot mai dai cu ceva contra daunatorilor si ceva sa nu se maneze.stiu ca atunci cand era Maria mica pe agenda mi-a scris dr ca de la 10 luni pot sa-i dau crenvusti si branza topita . Eu zic ca conteaza si cat le dam...Voi credeti ca la gradi nu le vor da margarina sau branza topita sau alte chestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

pai si acidul citric e E-, toate substantele aproape au o prescurtare... ar tb sa numai papam nik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

aici is obligati sa scrie de ex E-354 sa E-147..nu altfel..


Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-da, ailed- si care e culmea? ca mie imi place si branza topita, si anumiti crenvusti de pui, dar ptr ca analizez mental poftele/ nu mi se par asa sanatoase..bine, eu am mai zis- excesul e baiul, ..insa incerc sa-i tin departe de cateva cat oi putea, ca doar nu o sa-i bag intr-un glob de cristal-
- piky-da, la ce ai enumerat tu, problema sunt acei fosfati, polifosfati=chimicale/ toxice..
- dc as avea sunculita din aia de care povestea roxy-ca o afuma la bordei..sigur le-as da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

catank, happy, aveti vreu site de la roximpx din targoviste? cei care fac haine de copii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

catank, happy, aveti vreu site de la roximpx din targoviste? cei care fac haine de copii?


mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Eu nu mami!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Eu nu consum margarina, ...dar mai mai sa ma convinga Nadia C in reclama cu Rama. Astazi am fost sa ma aprovizionez cu produse de post, am dat pas la margarina insa am luat rosii, castraveti, rosii,masline,ciuperci, compot de ananas.... eugenii, turta dulce, ...
Ei, sotul imi spune ca mai bine sa maninc carne de la noi ..productie proprie decat sa maninc porcariile cumparate
Mi-am facut o salata din legume va spun sincer sunt plina de blande, ...ori o fi pe sistem hamar nu am, atat in sila le-am mincat ca deja a inceput sa ma scarpin instant... Mi-am potolit greata cu o felie de paine cu zacusta productie proprie si o ceapa

Nu stiu ce ar mai fi de zis...vb mult si bine, ...oricum alimentele nu mai sunt ca cele pe care le mancau bunicii nostrii.
visssunca aia a la'Roxy e si pe masa mea linga o bucata de branza tot de casa afumata si aia...dar nu le preferPica greu la ficat...putin e ok, ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

catank, cine stie, poate de oboseal, dar la ce gust au legumele acuma, mai bine papa muraturi
eu am alta surpriza, m-am umplut de afte in gura, orice pap ma usturaaaa!
viss,la coada la supermarket n-ai auzit nik despre rezolvarea la pb asta?
roxy am salivat si eu pe poza aia

Mergi la inceput