La multi ani !!! Fluturasi de 2011 (132)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

picky, o sa intreb sa vad daca au astia aici, multumesc!nu imi fac mari sperantze ca au, si oricum cred ca o sa -mi ceara si reteta

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


Scuze de greseala nu se numeste daktozin ci DAKTARIN. Poti incerca sa vezi daca se gaseste in farmacie..si sigur nu-ti trebuie reteta, ca nu-mi trebuie mie aici, unde aici nu se da mai nimic fara reteta de la medic.


Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, mamici!

V-am citit, am vrut si sa raspund de cateva ori, dar oboseala asta m-a terminat! Pitica e maraita, nu stiu daca o supara caninii sau molarii, nu prea mai doarme, nu papa decat putin, tzitzi e de baza, dar vad ca totusi creste, are 9600g la 11 luni! Spune "nana" cand ii e somn si "baba" cand ii e foame!

Strumphy special pentru tine ca ne strigi la catalog si mai ales pentru piscotica scumpa foc, e dementiala!

Miki, Alehiam m-am gandit la voi cat de greu va este cu revenirea la job!
Multa putere va doresc si sa petreceti cat mai mult din timpul liber cu piticii, dar sa ne mai dati si noua de veste despre ei si despre voi!

O sa incerc sa intru mai tarziu ca pitica este gramada pe mine...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusha spune:

Nu apuc decat sa va spun ca am mai pus 4 poze cu Cristi, si fug sa-l culc ca e obosel. Nici noi nu mancam margarina si de asemeni mi se pare ca e ffff greu pe planeta asta sa mai mananci bio. E imposibil. Totul e contaminat...ca da, mananci cu un grad mai mic de chestii toxice, e adevarat. Dar bio, cu adevarat nu e nimic.



Mami fericita de Cristi!!! 09.03.2011

Orice cauza are efectul sau, orice efect are o cauza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

PICKY CA DE OBICEI FIECARE INTELEGE CE VREA
nu e acelasi lucru candidoza cu stomatita
stomatita e f nasoala
si da febra f mare in orice caz prima data cand se face
si da stiu si de riscurile algolcaminului
'dar vad si riscurile convulsiilor febrile
pe care tocmai le-a facut finuta mea
si nu e tocmai placut
deci esti liber sa alegi
ori la febra permanenta care a avut-o antonia
aceste zile
cum nu am avut niciodata
nu stiu ce altceva as fi putut face in conditiile in care in spitalele din toata romania tot algolcamin iti pun la urgente sau cat stai internat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna seara,

Am intrat cu sufletul la gura sa vad daca a postat cineva reteta cu sfecla rosie pt bebei...Roxy eu asa retinusem ca tu ai facut..off nu mai stiu cine dar era ceva cu sfecal fiarta...
Nu am nici ostropelul lui Scrish..macar mai incercam si eu ceva nou..
Nici nu stiu ce sa ii mai gatesc lui David.El seara nu mananca budinci deloc..orez cu lapte a zis pas,budinca cu mere la fel..nu stiu taieteii cu lapte cum sa ii fac..Este un simandicos!!!

Delia si David are afte des si singurul care le vindeca este albastru de metil dat pe limbuta..Acum iarasi are..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Revin cu forte noi!

Mandreeac aspiratorul meu nazal e de la Safety1st! Am vazut poze cu dolofanelul tau dulce E barbatel de-acuma, dar tot mare iubitor de tzitzi !

Miki ma bucur ca s-au acomodat copilasii cu bona si iti doresc sa iti intri cat mai repede in ritm la munca, iar acasa sa reintre totul in normal!

Roxy nu trebuie neaparat sa-si tripleze greutatea la un an toti bebelusii (desi L si-a triplat-o deja si are 11 luni); sunt doar niste repere orientative aceste valori (daca bebe a avut la nastere 4400g cum remarci si tu ar insemna sa aiba peste 13 kg la un an... ). Si Anastasia arata foarte bine, e o dulceata am vazut eu in foto!

Yasmi imi place foarte mult cum ii sta lui Lucas tuns asa chiar sunt puse trasaturile fetei in valoare; ghetutele lui rosi de la petrecere au fost super, iar tu mami esti atat de slaba si sexy!

Catank I mica si tare dulce! Am ratat pozele cu mama soacra, dar le cred pe fete pe cuvant!

Deea si eu patesc ca tine tot mai des in ultima saptamana cu L: se trezeste pe la 4-5 dimineata si nu mai vrea sa adoarma inapoi desi se vede clar ca e rupte de somn; o pun la san, o legan, intr-un final o iau in pat cu noi, dar tot nu adoarme decat tarziu, pe la 7-8 dimineata si-i mai strica somnul si lui tati ca se perpeleste prin pat, il trage de par si de urechi, ii baga manutele in nas/gura, se catara pe el deci daca ea nu doarme nu mai doarme nimeni!
Sper sa treaca repede faza asta, ca eu cand o aud ca plange, ma ridic din pat si ma uit la ceas si daca vad ca e trecut de 4 dimineata mi se ridica parul in cap si ma apuca pandaliile ca stiu ca nu mai adoarme inapoi!

Cami, Ailed sa se faca puiutii repede bine!

Spiridusha cum mai merge cu slabitul? Eu m-am plafonat la 4 kg date jos sper sa mearga mai bine ca de maine trec la partea a doua!

Madutza mi-am facut paine de secara (cu 70% faina de secara) si a iesit dementiala! Nici nu se compara cu cea cumparata, e muuult, muuult mai gustoasa si mai aromata decat aia de la Benecol (care are faina de secara doar in proportie de 37%), dar si mult mai satioasa (eu mananc doar o felie) si se face si mai repede ca painea alba ca nu trebuie framantata aproape deloc, doar o las la crescut si la cuptor cu ea!


toate mamicile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Lalely eu ii dau lui L sfecla rosie fiarta cu cartof tot fiert (le fierb impreuna, dar pun sfecla cu 10 minute mai inainte ca fierbe mai greu); le blenduiesc si amestec cu galbenus de ou si cu smantana grasa (minim 25% grasime- eu iau Napolact Prima) si iese o papica foarte gustoasa!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yvy, si mie imi place mult la gust paninea de secara, dar nu m-as apuca sa fac acasa

uitati aici ce va interesant: http://www.unicef.ro/&files/ghid-nutritie-integral.pdf

ma bag la somn
Apitu nani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Seara buna!
Fetelor, apropo de mancare. Noi avem doar o impresie ca mancam sanatos. Incercam noi, dar n-avem cum. Asa ca eu fac parte din categoria celor care daca poftesc la ceva, mananc. Noi nu cumparam margarina, dar socrii mei, da. Si uneori, daca luam micul dejun la ei, odata la nu stiu cate luni, si imi pun pe masa margarina, mananc. Si mezeluri, ca ei asta mananca. Doar n-o sa stau sa ma uit. Nu-mi displac, daca sunt acolo le mananc. Faptul ca eu nu cumpar, e altceva. Oricum le mai mannanc si in pizza si in alte chestii pe care le mai servesc din cand in cand in oras.
Asa ca eu zic ca ne stresam prea tare cu ceva ce nu merita.

Sanatos au mancat bunicii mei, care au trait toata viata in varf de munte, mancau doar de la ei din curte absolut totul, nu cumparau nimic, nimic. Si da, au trait pana la 92, respectiv 95 de ani. Bunicul, a murit in noiembrie, iar in vara respectiva a mers la coasa . Bunica, cu cateva luni inainte sa moara statea pe prispa casei si citea ziarul fara ochelari . Asta inseamna sa mananci sanatos. La noi, din pacate nu mai e posibil. Dar sigur, suntem datori sa incercam .

Ally, multam mami de urari. N-am uitat ca tu ai avut asa, un feeling, ca am eu fetita . Nu ne-am hotarat asupra numelui. eu am asa o listuta, dar astept propuneri si de la sot, care inca nu a venit cu niciuna. Probabil ca inca nu a simtit "chemarea"

Cine zicea ca-i in butoi... Delia, tu? Si inca cineva... Si eu sunt aproape intrata in el. Suntem intr-un impas financiar major. N-am mai patit asa de nu mai tin minte de cand. Am avut drumul la Iasi, o reparatie la masina, factura la gaze. Nu stiu cum ne vom descurca pana pe 15, dar incerc sa nu ma stresez prea tare, ma rog la Doamne Doamne sa ne ajute sa gasim solutia. Ma gandesc la faza aia: "lasa, bine ca suntem sanatosi, ca o scoatem noi la capat!" Sper sa fie asa.
Asa ca, Delia, hai afara din butoi!


Ma bag la somn, va pup! Noapte buna!

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 17+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Alina, asa e sa fim noi sanatosi, eu ziceam ca sunt in butoi ca nu papa Andra, dar cred ca o deranjeaza si pe ea ca si pe mine gatul, mucii etc... eu azi am mancat ceva...Si cu impasul financiar, daca ai mancare in congelator trece timpul, asa e cate o luna de te scuturi prin toate buzunarele...la noi asa a fost ianuarie

Mergi la inceput