HAI puiutza, dari!!!!(70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Copilul meu a dormit in noaptea asta cel mai mult din toata existenta lui...de la 23 la 06. M-am speriat, eu ma trezisem pe la 02 sa-i dau sa pape dar n-am reusit decat sa-l schimb pt ca el dormea dus. Aseara l-am supraalimentat ca o mama nebuna ce sunt si mi-a cam dat afara, de aceea ma gandeam ca are copilul vreo suferinta. Dimineata a supt trei sferturi de ora. Credeti ca e ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Of fetelor, mie mi-a vomitat azi de doua ori in jet!!! Ce sa ma fac? Oare e din cauza ca mananca pres mult? Sau prea cu pofta? Va rog sa ma ajutati!

mamica fericita foc de Eva Georgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Anca - incearca sa n-o prea manevrezi dupa ce mananca, se mai intampla, important e sa nu fie prea des si sa ia bine in greutate.

Kraluca - incearca crema de galbenele pentru eritem fesier, tine-l de fiecare data cand e posibil in fundul gol, eventual cu un scutecel de bumbac peste el, pe care sa-l poti schimba imediat ce se uda. E folosesc la bebe crema de la weleda, cu galbenele, dar cred ca tie iti trebuie una doar de galbenele, cat mai naturala, fara prea multi aditivi.

La multe luni Matei si Natalia!

La multe luni Sven!
(scuze de intarziere)

Si eu vroiam sa spun ca apreiez efortul lui Alice de a-i felicita pe fiecare puiut in fiecare luna. Am hotarat sa fac si eu asta, de fiecare data cand intru sa scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Fetelor, prichindelul meu a facut de ieri o secretie alb-galbuie la un ochisor si tare ma streseaza. Voi ati patit asta cu bebeii? Pediatra a zis sa-i pun Netacin picaturi, marti vine sa ne vada.
Sper sa fi luat in greutate, ca eu nu i-am dat la fiecare masa completare lapte praf, am incercat sa-l las si doar cu san sa vad daca se satura si uneori se satura, alteori nu. Am inceput sa iau Galactogyl si beau si ceai pt lactatie, ca sa maresc productia. Cu pompa mi-e imposibil sa ma mulg Abia scot 2 lingurite in juma de ora, daca ma mulg cu mana sigur scot mai mult, pt ca curge, dar nu pot stoca asa.

Mami implinita de bebe Matei Gabriel

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Capediem -cam 10-15% din nou-nascuti fac conjunctivita neo-natala. Da-i Netacin cum ti-a spus dr. Daca nu trece dupa 5 zile, mai lasa-l o saptamana fara, si mergi la un laborator sa-i recolteze secretie oculara sa vezi ce infectie are si la ce antibiotic e sensibila. Nu te ingrijora, trece cu tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

olga fac un tratament acum dar nu vad nici o imbunatatire...pupa puii

puiuta mi-am micsorat doza de insulina pana cand de duminica am scos-o de tot...nu e tocmai perfacet cu glicemia dar incerc sa o tin numai din regim sa vedem ce iese...

omulet a dormit tot de la 10 pana la 5 azi si pe urma pana la 8 si 11 si de la 11 pana pe la 12 a plans intr-una de la burtica...

nu a vrut sa pape laptele de la mine il scotea afara...i-am facut lp si a bagat tot...nu pricep


bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan (19.07.2006 - 9:37) si de Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Mesaj de la Mihaela:
Off ne chinuim cu laptele. Pana azi se satura cu colostru,dar azi i-am dat completare. Mi se pare ca e perfecta.a avut doar 2600 gr, Apgar 10, dar e ff vioaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellenii spune:

Off BUlinutza cate mai ai si tu de patimit! Sper sa fie doar o chestiune de moment si sa-i revina cheful de san.

Felicitari Mihaela, Alexa, Anca_cls, Olga si toate mamicile care ati nascut intre timp.

Si eu ma confrunt cu aceleasi probleme bebelusesti - nu eructeaza, mai regurgiteaza, se frichineste, pufaie ca trenuletul, urla de foame, scoate sunete ciudate si lista poate continua.

Ma chinui si eu cu alaptatul si ma rog la Dumnezeu sa-mi dea putere sa nu abandonez, ca tare greu e... ma dor sfarcurile - am si rani vechi si noi - ea prinde bine acum dar dureaza tare mult alaptatul si cojile se inmoaie si se rup, dupa care se formeaza altele si o luam de la capat.
Sta la masa cate 40 - 45 de minute.... E mult dar simt ca daca nu o las cat vrea jnu se satura. A luat destul de putin in greutate. De la 2570 cat avea la iesirea din maternitate avem la 4 saptamani 3300 cu tot cu haine (care sunt cel putin 150 g).

vedem ce o sa zica dr.

va pup!

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jonesy spune:

Bine v-am regasit! Felicitari mamicilor si tin pumnii celor care urmeaza....

Nu am intrat de mult.... am lucrat mult pana in ultima clipa, m-am deplasat mult si mai ales am avut de furca in a convinge doctorii sa accepte cezariana la cerere.
Ultimele saptamani au fost obositoare, seara nu puteam decat sa ma asez in pat si sa citesc o carte pana adormeam.

Dupa lupte seculare am reusit sa-i conving ca pentru mine e mai bine asa si luni, 20 februarie, s-a nascut fetita mea de 3,900 kg si 52 de cm. A fost o mare surpriza si pentru medic sa vada o fetita atat de mare. Este un ghem cuminte si umflatel, care mananca cu mare pofta.
Primele zile au fost grele pentru alaptat, ea pierdea in greutate intr-un ritm alarmant, dar personalul din spital a fost fabulos, m-au incurajat, m-au invatat si m-au sustinut formidabil. Din ziua a 4-a a inceput sa urce in greutate si toti am fost fericiti... urma sa ii dea cu biberonul daca mai scadea o zi, iar eu nu voiam.

Va pup. De acum .... pentru mine timpul se prezinta ca o mare vacanta Asa ca sper sa revin mai des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Jonesy, in primul rand sa iti traiasca fetita. In rest cunosc... nu stiu daca si cat ai citit din uma, baietelul meu a avut 4kg la nastere (natural). Daca ar fi fost primul copil as fi facut cu nervii vazand panica asistentelor de la pediatrie legata de scaderea lui in greutate. In primele 3 zile a scazut 360g, dupa care in a patra a pus 60 la loc, deci am iesit din spital la exact 4 zile de la nastere cu 3700. Bineinteles ca eu eram de vina, ba ca nu l-am adus la completare, ba ca nu i-am dat destul sanul. Fiecare tura de asistente cu alta parere. Noroc cu doctorita pediatra, care acorda credit mamelor care mai au copii si care vazand cresterea din a patra zi si rezultatul bun la bilirubina ne-a lasat acasa fara ezitare.
Eu, panicara de regula, de data asta nu m-am recunoscut, atata timp cat puiul meu era vesel, roz la piele si vioi, absolut nimic din atitudinea lor mai putin optimista nu m-a afectat negativ.

Mihaela, un copil mai micut nu e deloc o problema, atata timp cat e sanatos ca fetita ta, tocmai ce spuneam, astia mai mari in opinia lor se adapteaza mai greu. Mult succes cu alaptatul, nu te lasa!

Ileana, la noi la fel daca mananca bine doarme mai mult, totusi n-am inregistrat inca performanta de a dormi legat 7 ore! Dimpotriva, azi noapte m-a trezit din ora in ora pana la 4 si apoi a adormit doar la 6. Horror. Nu a plans, doar ca insistentele mele de a-l adormi s-au lovit de refuzul lui categoric mainifestat printr-un carait ca de gaina .
Acum am fost o ora afara si de cand ne-am intors nu s-a trezit desi l-am "manevrat" destul de dur scotandu-i salopeta, caciula, etc. Doarme "ca orbetele", vorba sotului meu. A mancat ultima data acum 3 ore si nu da semne ca s-ar trezi...

Iarasi am uitat ce voiam sa mai scriu

Dari, puiutza, nimic, nimic?

Mergi la inceput