Gravidute cu tromobofilie -cap 14-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Balanta, eu am luat la inceputul sarcinii si a trebuit sa platesc tot ce a fost peste 330 roni, pe atunci nu se gasea si nu au avut pe stoc 30 de bucati. De ce nu incerci la sensiblu-ul din Sinaia, eu de acolo mi-am luat dupa aceea luna de luna, imi aduceau tot timpul si nici nu am platit nimic, sunt f dragute fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

felicitari musette-
balanta -eu mereu am platit diferenta-dar eu am fraxiparina

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+15 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina21 spune:

Fetelor sunt un pic out of topic...dar eu nu scriu in alta parte...scuze...va intreb pe voi...mi-a venit rezultatul HCG masurat al interval de 72 de ore...vineri era 354, azi e 1485...nu a crescut cam mult? Poate insemna ceva rau?

_
FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit
3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s

Tratament pregatitor recomandat: Thrombo Ass de 100 mg - 1/zi, Magne B6 3/zi, Femibion 1 - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, Ulei de peste cu vitamina D - 1/zi, Metformin - 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Irina, eu am masurat la 48 ore si nu se dubla, crestea de vreo 4 ori, dar asa e la inceput. Suspiciunea e ca poate fi mola hidatoforma, dar nu a fost, deci stai linistita. In plus, din cate stiu, in prima zi din intervalul de 2 la cat trebuie sa analizezei, creste mai mult, nu creste uniform in cele 48 ore. Uite, am avut asa:
28.11 = 11
30.11 = 52
05.12 = 763
12.12 = 7996

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina21 spune:

Me alex mersi pt raspuns...m-am linsitit...ma voi bucura ca a crescut...deci sarcina evolueaza!

_
FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit
3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s

Tratament pregatitor recomandat: Thrombo Ass de 100 mg - 1/zi, Magne B6 3/zi, Femibion 1 - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, Ulei de peste cu vitamina D - 1/zi, Metformin - 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

fete dragi, piticoata lui Toni a implinit azi 2 luni si are mai mult de 1800 gr. Fix astazi au mutat-o din terapie intensiva in salonul de prematuri, Toni era ffff fericita! deja e hranita cu biberon de 4 ori pe zi, are o evolutie buna si deja Toni numara zilele pana cand o duce acasa ( nu stie exact cand, trebuie sa treaca piscoata de 2 kg si abia atunci se stabileste exact)

si ea si eu va imbratisam si va dorim tuturor toate cele bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Felicitari, Musette!!! Stai foarte bine!

Balanta, eu la Sensiblu platesc ceva gen 33 lei la 30 seringi. Mi-am imaginat ca e adaosul lor fata de pretul de referinta. La orice Sensiblu am fost, tot atat am platit.

Cybele, vai cat ma bucur! Mult noroc sa ia repede in greutate si sa poata pleca fetele acasa. Vai cat au tras! Cele mai mari luptatoare! La multi ani!

Danezza, cum e cu bebica? :)




33+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Dara, mai ai o luna . Tic tac, tic tac cum te simti? Ai emotii sau esti nerabdatoare?



MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000 (seara) + 5 Fragmin 2500/saptamana (dimineata - luni, miercuri, joi, vineri, duminica),
3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, Aspenter
in 26+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Musette, teoretic de azi in 5 saptamani facem cezariana daca ajungem pana acolo. Macar la 37 sa ajung, daca nu. Mi-e frica de momentul ala si de primele zile de dupa, dar abia astept sa ma intalnesc cu bebica, ma tot intreb cum arata. Bine, nu e zi sa nu zic 'aoleu, doar sa fie sanatoasa'. Cred ca daca o sa acumulez suficiente dureri (acumulez dureri de ligamente sub burta, care s-au inmuiat brusc la un val hormonal, disfunctie de simfiza pubiana (SPD) si mai nou sindrom de tunel carpian si tarsian (de tarsian azi am aflat ca exista, dupa o noapte de dureri), probabil o sa uit de teama de nastere. :P



33+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Felicitari, Musette, uite asa, incet-incet, pas cu pas, ajungi la termen!
Dara, ce putin mai ai! Lasa, ca trec si durerile astea si vine bebitza.
Cybele, felicitari pentru piscoata lui Toni! In curand vor fi acasa!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput