Gravidute cu tromobofilie -cap 14-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

da
cate kg ai? mie 0.2 mi se pare apa de ploaie

Citat:
citat din mesajul lui irina21

Tocmai am primit mail de la dna Uscatescu...voi incepe in seara asta Clexane de 0,2 pt inceput si discutam in continuare in functie de rezultatul beta HCG pe care il fac maine...sa vad cum a evoluat fata de vineri cand valoarea era de 354.
Eu am in casa Clexane de 0,4 ....Cum procedez? Scot jumatate din seringa si injectez restul?_
FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit
3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s

Tratament pregatitor recomandat: Thrombo Ass de 100 mg - 1/zi, Magne B6 3/zi, Femibion 1 - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, Ulei de peste cu vitamina D - 1/zi, Metformin - 1/zi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina21 spune:

danezza Si mie mi se pare cam putin...eu am cca. 62 kg...dar dumneaei a zis ca :"ar trebui sa incepem usor usor LMWH ", "sa incepem de azi cu 0.2 mini doze "...banuiesc ca mi-l introduce treptat....

_
FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit
3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s

Tratament pregatitor recomandat: Thrombo Ass de 100 mg - 1/zi, Magne B6 3/zi, Femibion 1 - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, Ulei de peste cu vitamina D - 1/zi, Metformin - 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

nu tebuie sa faci ce spun eu dar eu as merge pe 0.4, mai ales a inteleg ca ti-a mai fost prescris 0.4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Smaddy spune:

Buna

Am DPN pe 6 aprilie 2012 sunt la a doua sarcina, prima sarcina mai 2010 am avut sindrom hellp, acum sunt pacienta lui Uscateasca de la 8-9 saptamani, tratament iau asa.... Acid folic, centrum materna, magne b6/ 3/zi, utrogestan 200/1/zi, fier, vitamina C, nos-pa de 80/3/zi si injectiike cu innohep in fiecare seara 4500 ui si de trei ori pe saptamana dimineata 1/2 de fiola, de mutatii nu stiu pentru ca nu am facut teste genetice sa vad mutatia, fac analizele pe care mi le propune Uscateasca...o sa le studiez si o sa va spun daca a scris ceva de mutatie. Faptul ca nu am facut analize complexe sa stiu exact mutatia mea nu inseamna ca nu am trombofilie...altfel nu as fii pe innohep si in atentia d-nei doctor.



+ 34 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Irina, si eu stiu ca e apa de ploaie Clexane 0.2, am mai auzit cazuri in care a recomandat initial de 0.2, apoi 0.2 combinat cu 0.4, si apoi 0.4. Nu vad de ce sa o iei treptat. Ai putea sa faci 2 zile 0.2 si sa treci la 0.4. Asa as face eu. Daca vrei sa injectezi 0.2, esti atenta sa ai bula de aer sus la piston, elimini 0.2, si injectezi restul astfel incat sa bagi la final bula, ea ajuta sa se imprastie bine medicamentul si sa nu sangerezi.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Buna fetelor,
Vin cu vesti bune de la eco. Baietelul meu are avans o saptamana intreaga si 1090g. IR-urile au scazut toate sub 0,60. Cerebrala medie (care era cea mai crescuta) a scazut in sfasit de la 0,66 la 0,60. Lichidul e normal, palcenta e gradul 2. Ce sa zic: traiasca Aspenterul (pe care l-am introdus zilnic de 10 zile) cat timp ma mai pot bucura de el. Am inteles ca dupa 28-30s trebuie scos... Si traiasca si Distonocalmul care mi-a asigurat de o saptamana si ceva peste 6 ore de somn legate pe noapte.
irina, nu ma bag si nu vreau sa te inspaimant. Eu am inceput cu anticoagulant 2500 UI (e un pic mai mult decat Clexane 0,2) si aveam 49-50kg. Am inceput de la 3 saptamani si cateva zile de la prima zi a ultimei menstre. Eu am ovulasem pe ambele ovare, am avut doi corpi galbeni etc. (a fost o ovulatie monitorizata si provocata cu brev actid in ziua 13 - un folicul de 24 mm si unul de 26 mm). La 4 saptamani au inceput durerile ca la menstra si apoi o hemoragie cu maroneli si cheaguri (eco nu facusem inca... nu s-ar fi vazut mare lucru). Mi-au marit doza la 5000 UI si am repetat beta HCG-ul. Acesta crestea, deci am presupus ca l-am salvat pe bebe.
La 7s s-a vazut clar la eco ca salvasem unul (care avea activitate cardiaca) si mai era un sculet langa, care cu timpul s-a eliminat. Stiu ca ar fi post probabil sa il pierd din N motive. Eu insa am convigerea si sentimentul ca doza prea mica a fost de vina.
Eu asta cu doza in functie de kg n-o mai cred oricum. Cred ca in mod normal trebuie luate in considerare: kg, mutatii (tip si numar), antecedente (avorturi si alte complicatii) si istoric familial. In post operator in chirurgie, da, iei in considerare doar kg, pentru ca prescri tratament pentru maximum o luna-doua si miza e sa nu faca trombi si accidente vasculare pacientul. In cazul nostru discutia este de mult mai mare finete, referitoare la mentinerea unei sarcini timp de 9 luni...



MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000 (seara) + 5 Fragmin 2500/saptamana (dimineata - luni, miercuri, joi, vineri, duminica),
3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, Aspenter
in 26+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina21 spune:

Uffffff...fetelor deja mai am un pic si intru in panica...Voi cum credeti ac trebuie sa procedez? sa fac 0,4 de capul meu? Sa-i trimit mail diseara dnei U mail diseara valoarea BHCG si printre altele sa-i subliniez si faptul ca am 62 kg? Ce ziceti? Oricum eu zilele astea ajung si la hematologul din oras pt ca voi avea nevoie de compensate , analize etc..vad ce mai zice si el, desi nu are f mare exeprienta.
Problema e ca eu in mod natural am si o usoara trombocitopenie, valoare e cca 135, si dupa ce incep Clexanul s-ar putea sa mai scada si astea...

Cand credeti ac ar trebui sa merg sa fac Anti FXA?

_
FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit
3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s

Tratament pregatitor recomandat: Thrombo Ass de 100 mg - 1/zi, Magne B6 3/zi, Femibion 1 - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, Ulei de peste cu vitamina D - 1/zi, Metformin - 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Irina, din moment ce ti s-a recomandat deja Clexane 0.4, de ce sa nu incepi direct? Stiu ca antiFXA poti face la 10 zile de injectii (adica in ziua 11), la 4 ore dupa ultima injectie.
Musette, felicitari pentru vestile bune!!! Iar ai avut dreptate.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Felicitari Musette!
Irina, eu as merge pe 0.4. si mie imi daduse 0.4 si am facut 0.5 - 0.6 toata sarcina si a fost bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Fetelor gravide/lauze, spuneti-mi va rog, de la Helpnet cand ati luat Clexane, a trebuit sa platiti ceva?

Mergi la inceput