Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (32)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Salutare burtuici..
Am intrat sa va salut, n-am chef de nimic, Luca doarme si se simte mai bine, adica n-am mai facut febra de aseara sper sa nu mai faca..sotul e plecat din tara ajunge maine seara iar eu sunt foarte plictisita

Va doresc o duminica placuta

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Burticute, pe mine m-a luat un val de energieeeeeeeeeee!!! Ma simt super, Maya e foaaarte activa, face valuri toata ziua si mai ales seara/noaptea, m-am inselat cred cand am crezut/sperat ca va fi mai calma decat Ilinca...sau poate e faptul ca la a doua sarcina (se zice) miscarile se simt mult mai tare? Nu stiu, ideea e ca avem activitate intensa, am observat ca se intensifica daca beau mai multa apa, nu e doar o impresie, deja am facut testul de cateva ori. Asa ca, cu asa activitate interioara, era musai sa armonizez situatia si sa ma mobilizez! De fapt, adevarul e ca am vazut la TV show-ul cu familia cu 19 copii si unul pe drum, asa o atmosfera frumoasa era in casa, parca erau intr-o tabara continua..desigur ca e un show TV, sunt convinsa ca realitatea e fooooooaaaaaarteeee departe de ce se vede pe micul ecran, oricum am trait asa o "revelatie" - am zis..eu sunt intr-o stare asa, de moleseala in fiecare zi si am un singur copil...cat de greu trebuie sa-i fie femeii cu 19 si insarcinata??? Si tusti! m-am ridicat de pe pat, m-am apucat de trebaluit, gatit, jocuri cu Ilinca, mama si sotie model m-am facut! Pentru mine oricum oboseala a fost intotdeauna o chestie de atitudine, eu una nu m-am plans niciodata, am fost foarte energica si plina de viata de cand ma stiu...insa de cand am avut-o pe Ilinca lucrurile s-au schimbat si nu-mi place - nu trebuie sa fie asa! Asa ca..I'm back, gata de lupta, zambareata si voioasa - life is beautiful!

Acum sunt in pauza dintre facut oua umplute si lapte de pasare, intre timp ii mai cant si cate ceva Ilincai care se tine codita dupa mine la fiecare pas de teama sa nu plec de acasa, mai tarziu mergem sa facem cumparaturile pt saptamana ce vine, pe seara un film ceva, baita si nani, de maine intram intr-o noua saptamana - 26!

Virginia, poate ca in poza asta seaman cu Nelly , nu mi s-a mai zis pana acum!


Pupicei tuturor si capul zambaret sus!

Cori, mami de Bubulina 1+ si acum Dalia Maya ... in luna a 6a (24+) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Virgi, sa stii ca si eu ma gandeam la eventualele efecte negative ale steroizilor. Stiu ca si mie mi-au refacut analizele de sange pentru infectii ca sa vada daca pot sa-mi mai dea o doza, au iesit bine dar cum am decis sa mai asteptam cateva saptamani nasterea le mai amanam si pe alea. Toate efectele alea ... nu chiar linistitoare se regasesc doar asupra mea, ori si asupra lui? Sunt de scurta durata ori si de lunga durata? De exemplu, acum ca a trecut o luna de cand le-am facut, pot sa respir usurata ori inca sa ma mai astept la probleme?

Ylari, Tigruta, ma bucur ca sunt piticutii mai bine.

Tzuky, stai linistita ca am inteles noi ca nu ai zis-o cu rea intentie .

Noi azi am evadat vreo 3 ore, era soare si frumos si ne-am plimbat prin centru, ne-am cumparat niste cioco artizanala, niste inghe buna buna si acum motaim un pic sa ne refacem. Sunt ca un balon (la aspect si la pipait ), dar nu par sa am nicio problema ori disconfort. Simteam totusi cand mergeam in partea dreapta sus a burticii o durere intepatoare, parca urma sa-mi crape pielea ori ceva asemanator. Acum ca am trecut la orizontala suntem bine. Cu toate ca au revenit durerile de coaste si de spate de la atata zacut...

Diana 29+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna fetelor!
Diana acum ma imbrac si plec sa iau o inghetata.
In ceea ce priveste injectiile cu dexa depinde si cate ai facut. Eu am facut de 2 ori cate 3 zile acum 2 ani si anul trecut in vara aerosoli cu dexa. In general efectele secundare cu durata scurta sunt retentia de lichide, cresterea glicemiei si sangerarile. La tine dupa o luna sigur astea nu se mai manifesta, poate nici nu le-ai resimtit. E posibil sa iti influenteze un pic imunitatea pe termen mai lung avand in vedere ca esti in sarcina si e o perioada in care bebe cere mai multe resurse, dar cred ca si cu asta esti in regula dupa o luna.
Noi de maine, ca si Mammita schimbam saptamana, intram in 26, Doamne ajuta!

Elena 24+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Hellou!

I-am cumparat lui Babyboom patutz!
Am gasit o oferta in Auchan si l-am si trimis pe sot in inspectie.
A fost ceva gen: veni, vidi, vici! :)))))))
I-a placut si lui la fata locului si l-a si luat.

Noi am optat pt varianta pat pliant, la care vom achizitiona si o salteluta de cocos, mai tarziu cand creste bebe si coboram la nivelul inferior. Sper sa fie o alegere inspirata si bebe sa fie fericit in micul lui coltz de rai.

Patutzul arata asa: http://www.cromo.ro/copii/index.php?c=109&p=2429
Are masa de infasat, dar fara plasa de tantari.

Sunt tare happy!


Elly 30+ cu Babyboom

AMR 9+ saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:



Cori pe cat te invidiez pt disponibilitatea ta, pe atat ma bucur pt tine ca esti plina de energie si poti sa faci lucruri frumoase pt cei dragi.

O sustin pe Virgi in atentionarile pe care le-a facut vis-a-vis de Dexametazona. Este un medicament care se administreaza DOAR la recomandarea medicului, atunci cand acesta realizeaza ca posibilitatea unei nasteri premature este ff mare.

Diana ma bucur ca azi ai evadat putin, ca te-ai relaxat si ti-ai mai incarcat bateriile.
Pupicei dulci de la noi!


Elly 30+ cu Babyboom

AMR 9+ saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Elly sa folositi sanatosi si cu placere patutul. La ce pret era in Auchan?
Eu o sa primesc patutul nepotelului(clasic, din lemn), doar ca trebuie sa-i iau salteluta. Chiar azi m-am uitat de saltelute si mai peste tot se recomanda cele de cocos. Mie mi-ar fi placut una din spuma memory cu poliuretan, pentru ca sunt destul de tari cat sa tina coloana dreapta, dar stratul de memory ia forma corpului, dar una de 60x120 este in jur de 570 ron si imi este cam peste buget. www.salteleprevi.ro/produse/salteleprevi/1000/Saltea%20Copii%20Memory-Foam_4-13-4.htm" target="_blank">http://www.salteleprevi.ro/produse/salteleprevi/1000/Saltea%20Copii%20Memory-Foam_4-13-4.htm
Ieri am fost si la un producator de mobila sa vad cam cat ar costa sa-i facem mobila lui bebe si pretul a fost 1750 ron. Ne mai gandim si la asta. Sunt destul de multe de cumparat si trebuie sa le calculez cu mare atentie.

Deea 24+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Elly te-ai apucat de shopping pentru babyboom.
Gyan mananc zilnic merisoare uscate ca asta gasesc aici cu usurinta.
In legatura cu vaccinul antigripal parerile sunt impartite si in sarcina eu una nu l-as face. Cat despre antitetanos am auzit ca se face, chiar o fata de aici de la odisee spunea parca saptamana trecuta ca l-a facut. Oricum e bine sa te informezi inainte.

Elena 24+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

salutare!!
imi pare rau ca v-am facut pe majoritatea sa va aduceti aminte de amintiri neplacute cu unele asa zise prietene,....dar din pacate oameni de genul asta exista...e si mai rau si dezamagitor cand sunt si prietene apropiate sau rude...va inteleg..
binee,cu mine una nu stiu ce s-a intamplat de ceva timp...sunt mult mai deschisa spre a lega prietenii, am inceput sa am incredere in oameni....sa ma apropii mult mai usor de ei..ceea ce inainte nu exista la mine:)))..eram de o reticenta de nevazut..si daca ceva nu imi convenea la cineva sau cand imi zicea ceva..imediat i-o taiam...eram afuristita rau...


ANDRA ...acum vom avea tot o fetita...si sunt in culmea fericirii..mai ales pt asta mica,pt Asteropi...ca v-a avea cu cine sa se joace,sa isi imparta secretele ca de la fata la fata ,surioara la surioara...
ziceai ca se schimba de la luna la luna,fetele astea ale noastre:))hihih..pe si pe mine ma lasa masca in fiecare zi cu cate face,cu cate zice...sa nu mai spun ca mai face si misto de mine:))...in seara asta nu prea a avut chef sa bea lapticul de somn..si eu ii intindeam bibe ,ea nuuuu,mami,nuuuu..ii zic:de ce asteropi nu vrei?...ea :nuuu,nuuu....eu;putin, ea: ohi(nu in greaca),eu:hai ,mami,putin, ea:ntzzzz ...si dupa incepe sa rada...impreuna cu tasu normal...adica ,mami,iti spun in toate limbile pe care le stiu si tu tot nu intelegi:))))...intradevar acum e cea mai frumoasa perioada a lor,cand isi dau drumul la vorba,cand isi dau seama de sentimente si vin singurele si te iau in brate si te pupa...iar cand imi zice..mami,ubesc...ma topeste toata...ea e sensul vietii mele acum....si ea m-a facut mai buna,si nu mai sunt afurisita de care aminteam mai sus:)

ALMA ,intentia mea nu a fost sa ma ascunde de nimeni,de aceea nu am avut nici o retinere sa scriu aici..mai ales ca eram si very happy...plus ca dupa cum am spus unele dintre ele stiau,le spusesem,pt ca intrebasera...iar la rstul fetelor din grup,vroiam sa le spun ,in urm perioada,doar ca asteptam mom potrivit si o poza de la eco sa o pot pune pe fb....in fine,inchei aici povestea
ce tare imi place semnatura ta si cum vb de fetele tale,...ma bucur tare ca esti mai pozitiva si increzatoare

DEEA stai s avezi ce dureri am eu..merg ca o rata..de acum:((..dureri de care amintea si YLIARI,oasele dintre picioare,ligamentele....s=a intors piticuta cu capul in jos si apasa in bazin,e normal....dar e grav:))),ca mai am alte aprox 3 luni in fata de suportat aceste dureri...dar asta e,suportam,pt mica printesa..

MMAMITA cred ca e adevarat ce se zice ,ca la a 2a sarcina,simti mai bine,mai intens miscarile lui bebe...si la noi e la fel...zburda asta mica de ma leagana toata si imi zvacneste burta de zici ca e pe arcuri...aseara isi bagase si un picior in burtica mea,s-a simtit atat de bine,iar manutele nu au stare deloc,le simt mereu jos,in dreptul ovarelor..

ELENA ah,ca daca nu ar fi fost o ora asta,zau ca m-as fi imbrcat si eu si as fi dat fuguta la inghetata...Diana,mare pofta ne-ai facut:)))....in gen nu sunt asa mare fan inghetata,dar in sarcina asta am fost..am lasat-o mai moale cu prajiturile de la cofetarie si am dat iama in dieta cu inghetata:)))

ELLYSHOR sa foloseasca sanatos Babyboom noul lui patut care il asteapta...imi plac tare mult culorile

CEA MAI FERICITA MAMICA DE PRINTESA DULCE, ASTEROPI IOANNA
8 MARTIE 2010 a venit pe lume minunea mea!!!!!!!!



http://www.flickr.com/photos/asteropipan/

ALINA 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

noi azi am fost la petrecere..la ziua nasicii mici a fetitei mele..a implinit 5 anisori si a fost superba..imbracata in printesa...draga de ea...noi am facut azi ,pe miau-miau:)))...am costumat pitica in pisica si era asa de mandra..avea pe cap bentita cu urechi de miau-miau..era asa incantata si a avut asa grija de bentita ei..cum ii aluneca sau i-o deranja vreun copil,punea manuta singurica si o aranja,iubita lu mama...a fost o petrecere superba,cu muzica pt copii si o animatoare care ii dansa....a fost in culmea fericirii,gaza mea mica....
aveam nevoie..pt ca zilele astea m-am stresat asa tare..in privinta analizelor ei de sange...tocmaia ce aflasem acum vreo 2 sapt ca are putin colesterolul marit(208)...si pe langa asta mai erau si alti indici putin mariti...dr pediatru si microbiologul care ne-a dat rezulattele au zis sa nu ne nelinistim ca e normal pt copii sa fie in limite mai mari....dar m-am apucat alaltaieri seara sa citesc pe net de fosfataza alcalina care o are 510 iar limita e 340 parca pt copii 1-12ani si 400 si ceva pt nou-nascuti,plus transaminalele marite,plus colesterolul....si m-a luat frica sa nu cumva sa avem probleme cu ficatul..pt ca semne de rahitism nu are,iar calciu e ok....in fine,peste 3 luni ii fac iar analizele ,mai discutam si cu alti dr si pediatri si sper din suflet sa ma fi stresat degeaba si sa fie totul ok cu ea...de aia n-am mai intrat ca nu am fost intr-o staare prea buna ...

pupici...

CEA MAI FERICITA MAMICA DE PRINTESA DULCE, ASTEROPI IOANNA
8 MARTIE 2010 a venit pe lume minunea mea!!!!!!!!



http://www.flickr.com/photos/asteropipan/

ALINA 27+

Mergi la inceput