Sistare indemnizatie - ce e de facut

Sistare indemnizatie - ce e de facut | Autor: Ioana_Pos

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Ieri am primit 'decizia privind suspendarea acordarii indemnizatiei pentru cresterea copilului' datorita neachitarii obligatiilor legale conform OUG 124/2011. Iata ce puteti face daca sunteti in situatia mea.

Mergeti la APISMB (str. Ion Campineanu, nr. 20, et. 3, camera 2). Eu de acolo am aflat ca figurez cu restante catre stat si trebuie sa aduc 'certificat de atestare fiscala' care sa demonstreze ca NU am restante la taxe si impozite. NB: reluarea alocatiei se va relua cu luna martie, deci banii ii primesc cel mai devreme in aprilie!!!!

Mergeti la serviciul de taxe si impozite (nu finante publice!) din sectorul unde figurati ca sa luati certificatul.

Duceti certificatul inapoi la APISMB.



Mai departe o sa povestesc pentru sectorul 2. Mergeti la Taxe si Impozite din Bd Garii Obor nr. 14 si de la Consiliere Cetateni (ghiseu in dreapta) si verificati despre ce datorii este vorba si luati cererea pentru a se elibera certificatul fiscal si un timbru fiscal de 4 lei. La mine era vorba de o amenda neplatita. Multe mamici se aflau acolo pentru aceeasi situatie, deci daca aveti amenzi pe 2011 mergeti direct cu chitanta. Cu cererea si timbru si copie BI (se poate face copie langa sediu, la 10m), mergeti la celalalt sediu al Taxe si Impozite sector 2, pe acelasi trotuar, in colt catre Gara Obor (langa sediu BRD). Acolo imediat cum intrati luati bon de ordine atat pentru informatii cat si pentru consilieri - o sa aveti nevoie de ambele si sunt cam 40-50 de persoane continuu in asteptare.

Cum eu platisem online amenda, am mers la casierie si au verificat si au sters datoria. Apoi am dus cererea, timbrul si copia de BI la ghiseu cand a venit numarul meu si mi-au dat certificatul de atestare pe loc.

Sper sa va ajute!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Ioana, pe Februarie ai primit alocatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Nu. Decizia de suspendare se refera la alocatia pentru luna februarie care se vireaza/ plateste in martie. Asta este cea 'amanata' pantru aprilie. Sistarea s-a facut incepand cu 01.02.2012

Banii incasati in luna februarie sunt de fapt indemnizatie pentru ianuarie si da, pe aceia i-am primit.

Mergi la inceput