Nasterea la Arcadia - Iasi (34)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

dam se pare ca am fost moderata ca iesea alt cuvant ,mai obscen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

referitor la suzeta eu i-am dat-o de la bun inceput. Nu a confundat niciodata sanul de unde venea papa cu suzeta, ii placea sa aiba ceva in gura.si nici nu am avut probleme de alaptat. dar ghinionul a fost ca la 7 luni suzeta s-a ros de la atata folosit si alta nu a mai vrut..cel mai greu imi e noaptea, ca se scoala f dess si daca nu ii bag tatza in gura nu se linisteste..eu sunt ca un zombilici..dar deja incep sa ma obisnuiesc. Asa ca eu sunt pro suzeta, sa nu ma bateti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Hello!!

Mada si eu sunt pe post de suzeta , la mine nu a functionat suzeta niciodata noaptea, acuma functioneaza pe post de ros capetele si recunosc ca atunci cand iesim afara i-o infing in gurita sa nu mai planga la imbracat, asta daca am noroc .
Iulia, eu il creia o pauzasc de 2 ori /zi pe bb D si sunt multumita, petele aproape au disparut, chiar si iritatia de la gat a disparut, eu am luat gel dus normal ca nu aveau pe stoc cel care il vroiam si am luat si samponel. Imi plac toate si mi-e ciuda ca am fost incapatanata si nu am mers de la inceput pe aceasta gama.
Despre diversificare stii cum o sa fac, exact ca la bubite, o sa las sa vine de la sine, prea multe info deodata si ma bulversez
Telina, ceapa si ardelul gras o sa fie mai tarziu introduse, intai morcovul, apoi albituri ,pastarnac, patrunjel, apoi dovlecel si de aici in colo iti spun cand ajung
Daca tot suntem la acest capitol, care morcov are tendinta de constipare, cel crud sau cel fiert ??
Declar un bb super marait, asa rar mai scot un hohot de ras de la el ,sa iasa si celalat dintoc poate isi mai revine.
Mi-a zis o mamica sa-i dau Chamomila, e homeopat, cica e foarte OK, dar am cautat in 5 farmacii si nu am gasit.
Fug la bucatarie ca mi se arde tarta,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

ionela multumesc
nici l anoi suzeta nu a avut nici un succes si nici nu mi-am dorit, mereu a fost o jucarie ca oricare alta, nici nu stie sa o tina in gurita, mereu a fost asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

buna...legat de suzeta: eu mi-as fi dorit sa o primeasca dar nu a vrut-o sub nici o forma iar acum se joaca cu ele si atat.
Madline voiam sa te intreb.tu parca alaptezi doar la un san ,asa-i?adik la celalalt san nu se formeaza laptic sau se face doar putin?Te intreb pt ca mie mi s-a deschis iar rana pe care mi-o facuse Claudia cand m-a muscat.pt aproape o saptamana imi trecuse, se prinsese si nici nu mai durea..dar de cateva zile s-a deschis si ma doare tare.e cat o gamalie de chibrit si pare mai profunda decat la inceput.deja ma feresc sa-i dau din sanul asta...doar cand e plin iar daca se intampla sa fie noaptea imi sare tot somnul.mi-e teama sa nu se termine lapticul la pompita2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Iulia, ii era cald baiatului ;))

Claudia, incearca Sf lazar de vizavi de hala. Poti sa suni mai intai. Stiu ca ei au mai multe homeopate

Oiyoy, sper sa treaca repede


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oiyoy

buna...legat de suzeta: eu mi-as fi dorit sa o primeasca dar nu a vrut-o sub nici o forma iar acum se joaca cu ele si atat.
Madline voiam sa te intreb.tu parca alaptezi doar la un san ,asa-i?adik la celalalt san nu se formeaza laptic sau se face doar putin?Te intreb pt ca mie mi s-a deschis iar rana pe care mi-o facuse Claudia cand m-a muscat.pt aproape o saptamana imi trecuse, se prinsese si nici nu mai durea..dar de cateva zile s-a deschis si ma doare tare.e cat o gamalie de chibrit si pare mai profunda decat la inceput.deja ma feresc sa-i dau din sanul asta...doar cand e plin iar daca se intampla sa fie noaptea imi sare tot somnul.mi-e teama sa nu se termine lapticul la pompita2

www.facebook.com/media/set/?set=a.216246255109770.54840.100001731918897&type=1&l=2e8787e5b1" target="_blank">Poze Claudia


Oiyoy, poti 2-3 zile sa alaptezi cu celalat san, pana se vindeca rana. Cand suge fata mea si simt ca vien laptele, el vine si in celalalt san, dar f putin, atat cat suge ea, pt ca s-a facut un echilibru cerere-oferta. La mine la inceput ambii sani au fost al fel de mari, dar eu preferam sa tin fata la sanul stang, imi era mai comod, si aici a fost greseala mea, pt ca in timp s-a facut mamelonul mai bine, si apoi pe masura ce ea tot sugea din el venea si mai mult laptic. 80-90 % din laptic ea il bea din sanul stang, si sanul drept i-l mai pun asa e joaca..cred ca au fost si vreo 2-3 zile cand nu a supt deloc din el, dar mereu a fot lapte in el. Si apoi gandeste-te ca mai tarziu cand vor suge copiii mai rar, la 2-3 zile, poate si mai rar, tot va fi laptic in ei, deci fii linistita ca nu seaca "Pompita"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui oiyoy

buna...legat de suzeta: eu mi-as fi dorit sa o primeasca dar nu a vrut-o sub nici o forma iar acum se joaca cu ele si atat.
Madline voiam sa te intreb.tu parca alaptezi doar la un san ,asa-i?adik la celalalt san nu se formeaza laptic sau se face doar putin?Te intreb pt ca mie mi s-a deschis iar rana pe care mi-o facuse Claudia cand m-a muscat.pt aproape o saptamana imi trecuse, se prinsese si nici nu mai durea..dar de cateva zile s-a deschis si ma doare tare.e cat o gamalie de chibrit si pare mai profunda decat la inceput.deja ma feresc sa-i dau din sanul asta...doar cand e plin iar daca se intampla sa fie noaptea imi sare tot somnul.mi-e teama sa nu se termine lapticul la pompita2

www.facebook.com/media/set/?set=a.216246255109770.54840.100001731918897&type=1&l=2e8787e5b1" target="_blank">Poze Claudia
`

Draga mea, am sa fac o nefacuta. Stiti deja ca eu NU recomand medicamente niciodata. Acum voi face o exceptie... de la mama la mama... ca jur ca simteam ca fac pe mine cand sugea bebe din sanul ranit. Mie , o mamica de 3 copii alaptati , medic, mi-a recomandat asa: " Incearca unguent cu Tobrex (dinala de ochisori) intins acolo peste bubita, dupa alaptat de 3 ori pe zi si inainte de supt speli usor cu apa. Dupa fiecare supt pune unguent cu lanolina pura . Asta nu trebuie spalat de pe san. Garantat in 3 zile maxim esti ca noua."
Nu uita sa speli tobrexul ca e antibiotic. Poti da cu lanolina dupa ce ai spalat tobrexul , inainte de a alata.
La mine a functionat perfect. Si la acea mamica si inca la 2

Uff! jur ca ma simt cumva de parca mi-as fi incalcat etica... dar cand stiu ce tare doare si ce repede mi-a trecut asa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

Multumesc mult Ionela.Am sa incerc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

aaaa.am uitat...se pare ca avem Claudie la puseu de 41 saptamani.Bbaby girl e maraici, noaptea cand se trezeste nu vrea sa adoarma mangaiata sau leganata ci doar la tzitzi, adoarme greu desi se vede ca e obosita, si marea noutate:devine irascibila si ne'cearta' cand nu-i convine ceva....mergem la somnik deocamdata...continuam mai tarziu

Mergi la inceput