Nasterea la Arcadia - Iasi (34)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nico_A

Buna dimineata,
Mamici voi ati dat suzeta la bebe ? Ca bebele meu sta cu tzitzi in gura si nu suge decat atunci cand ii este foame, dar de multe ori doar sta cu ea in gurita si cand i-o scot scanceste pana i-o dat din nou.

Mami fericita cu Ioan Gabriel



Nico, e normal sa stea mult la san acum. E bine pentru amandoi. La tine se stabilizeaza lactatia in functie de cerere, uterul isi revine mai repede iar bebe e mai calm , invata sa suga , stimuleaza lactatia pentru a ajunge la o cantitate care sa-i fie suficienta.
Eu NU recomand suzeta. Daca totusi hotarasti sa o folosesti incearca sa o dai copilului dupa 6 saptamani. Astea 6 saptani sunt "de aur"pentru alaptare.... acum se pun bazele. Nu lasa nimic sa interfereze.
Tudor al meu a supt primele 5 saptamani aproape fara oprire...apoi manca la 1 ora, maxim 1 orajumatate. Acum mananca cam la 2-3 ore. Rar a depasit 3 ore intre alaptari si are aproape 4 luni.
Stai tu acolo jos cat vrea bebe... acusica se ridica el si ai sa tanjesti dupa pozitia orizontala.... mie mi-e asa de dor sa stau la orizontala.... dar cand adorm copii sunt ca gaina fara cap prin casa: putina ordine, mananc si eu, mai fac ceva de papa... mai bag un ochi pe net... si ora mea de pauza e gata... ca maxim 1 ora li se suprapun perioadele de somn.
Pe la 3 luni descopera ca lumea e interesanta ( atunci e moment critic: stimulii din jur ii zapacesc, le intrerup suptul... mai fac si o greva a suptului undeva inainte de 3 luni cand realizeaza ce interesanta e lumea... apoi sug frenetic in puseul de crestere ca na... trebuie sa creasca.... si cand nu sug vor in brate sa vada lumea...
Profita ca vrea sa stea... asta nu ai sa mai ai parte curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Citat:
citat din mesajul lui Nico_A

Buna dimineata,
Mamici voi ati dat suzeta la bebe ? Ca bebele meu sta cu tzitzi in gura si nu suge decat atunci cand ii este foame, dar de multe ori doar sta cu ea in gurita si cand i-o scot scanceste pana i-o dat din nou.

Mami fericita cu Ioan Gabriel


Multumesc . Ce ne-am face fara tine ?

Nico, e normal sa stea mult la san acum. E bine pentru amandoi. La tine se stabilizeaza lactatia in functie de cerere, uterul isi revine mai repede iar bebe e mai calm , invata sa suga , stimuleaza lactatia pentru a ajunge la o cantitate care sa-i fie suficienta.
Eu NU recomand suzeta. Daca totusi hotarasti sa o folosesti incearca sa o dai copilului dupa 6 saptamani. Astea 6 saptani sunt "de aur"pentru alaptare.... acum se pun bazele. Nu lasa nimic sa interfereze.
Tudor al meu a supt primele 5 saptamani aproape fara oprire...apoi manca la 1 ora, maxim 1 orajumatate. Acum mananca cam la 2-3 ore. Rar a depasit 3 ore intre alaptari si are aproape 4 luni.
Stai tu acolo jos cat vrea bebe... acusica se ridica el si ai sa tanjesti dupa pozitia orizontala.... mie mi-e asa de dor sa stau la orizontala.... dar cand adorm copii sunt ca gaina fara cap prin casa: putina ordine, mananc si eu, mai fac ceva de papa... mai bag un ochi pe net... si ora mea de pauza e gata... ca maxim 1 ora li se suprapun perioadele de somn.
Pe la 3 luni descopera ca lumea e interesanta ( atunci e moment critic: stimulii din jur ii zapacesc, le intrerup suptul... mai fac si o greva a suptului undeva inainte de 3 luni cand realizeaza ce interesanta e lumea... apoi sug frenetic in puseul de crestere ca na... trebuie sa creasca.... si cand nu sug vor in brate sa vada lumea...
Profita ca vrea sa stea... asta nu ai sa mai ai parte curand


Mami fericita de Mihnea si de Tudor


Mami fericita cu Ioan Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

Multumesc Ionela. Ce ne-am face fara tine ?

Mami fericita cu Ioan Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Nico, nici eu nu am dat suzeta. Am simtit ca daca i-as da suzeta parca i-as astupa gurita.
Nu i-am simtit decat de cateva ori lipsa. Am incercat de doua ori sa ii dau, mai mult de gura sotului dar a scuipato imediat.

Acum o folosim ca jucarie.
Sotul radea ca poate ii prinde gust acum si nu o mai dezvatam. Dar daca o sa vad ca o suge prea cu gust o sa o fac sa dispara. Oricum acum ii rontaie doar marginile :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Nico eu i-am dat suzeta doar de cateva ori cand era foarte obosit noaptea si nu reusea sa adoarma cu nimik altceva.Oricum nu o vrea o scuipa una-doua.
Mai nou acum a descoperit de ceva vreme manutele si degetelele sunt asa delicioase,la voi tot asa fac bebeii sug degetelele?

Scoatem si noi motatele pentri Diana si Melise
HAI DIANA!!!
HAI MELISE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Da KATY asa fac bebeii ,isi sug munutele ,degetelele ,sunt delicioase;intrebai mai demult ceva despre mustela ,eu il spal pe ANDREI si pe cap cu lotiunea curatatoare ,nu am mai luat si sampon .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia

Da KATY asa fac bebeii ,isi sug munutele ,degetelele ,sunt delicioase;intrebai mai demult ceva despre mustela ,eu il spal pe ANDREI si pe cap cu lotiunea curatatoare ,nu am mai luat si sampon .


Multumesc Iulia de raspuns.Cum mai e Andrei cu bubitele, mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

petele care le-a avut la inceput au disparut ,chestia e ca apar alte bubite dar il creia o pauzasc si eu de 2 ori pe zi si-i dau inainte ,nu mai sunt asa speriata .
Claudia m-am uitat si eu acum pe diferite scheme de diversificare ,am intrebari :ai auzit cum ca telina ar da alergii? ceapa se pune in supa de legume ? dar ardeiul gras cand se pune in supa ? STIE CINEVA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Doamne ce-am scris mai devreme ,am vrut sa zic ca il CREia o pauzaSC de 2 ori pe zi .
Vai ce m-am plictisit azi ,nu am iesit afara cu ANDREI ca a batut vantul ,sotul a fost plecat dimineata la pescuit ,a venit pe la ora 14 cam obosit si acum doarme ,si ANDREI doarme si eu ma plictisesc
Sa vedeti ce am mai patit cu ANDREI ,azi l-am sunat pe bunicul meu sa-i zic "la multi ani " ca e ziua lui ,implineste 85 de ani ,si bineinteles ca la aceasta varsta nu mai aude prea bine ,asa ca a trebuit sa ridic tonul si ANDREI a inceput sa planga .
Acum vreo 2 zile l-am lasat in patut ,i-am dat drumu la carusel ,m-am dus in camera alaturata la calculator ,la un moment dat mi se parea mie ca e cam liniste ,m-am dus sa vad ce face ,l-am gasit dezbracat de pantaloni peste care mai trasesem si o pereche de sosete ,si el a tras a tras pana le-a scos pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

da se pare ca ceva nu-i in regula ,nu-mi iese cuvantul ,un derivat de la a cremui

Mergi la inceput