Bobocei de Sept-Oct 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

pentru frumoasele urari
Eu o tin intr-un bocet de cateva ore, m-am uitat pe albumele cu poze, am ascultat muzica noastra preferata si am plans in hohote, mi-am speriat o pritena pentru ca nu am putut vb.la telefon pt.ca plageam, a crezut ca sunt la spital, ca s-a intamplat ceva rau cu bb... cred ca malanocolismul exagerat mi se trage de la sarcina

Noapte buna cu liniste si sanatate !



Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Ramona,nu ti-e usor ori insarcinata ori nu in momente de astea,stiu din experienta proprie si nu o sa mai repetam asta nicodata.Pentru cat timp e plecat sotul tau ca n-am retinut?

Si multumesc fetelor pentru ca v-ati etalat simtirile,credeam ca sunt singura care simte ca nu poate scrie,dar deja e mai bine,promit solemn sa fiu prezenta de acum,

9+

BB Zepa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Ramona la multi ani impreuna cu sanatate si fericire!Stiu ca e greu...macar ai baietelul si bebele din burtica sa mai aline ...

Fetelro eu am stari de somnolenta pe zi f accentuate...or fi de la sarcina oare?Pe sarcina trecuta nu am avut asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Am o stare de somn, cand ma asez in pat nu adorm, ma foiesc intr-una, seara ma culc de la 23 - 4 dimi.apoi o scald intr-un semi-somn... ma simpt obosita dar sper sa imi revin in partea a doua a sarcinii

anidaz - sotul vine in iulie si pleaca cu 2-3 sapt.inainte sa nasc , asta-i rotatia, nu poate zice PAS ca nu-l mai cheama inapoi la munca... m-oi descurca eu ca sunt fata mare



Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Salutare fetelor :)

Din experienta proprie stiu ca la inceput e mai greutz cu odiseea :) Dar Corinuka a zis bine - se pot lega niste prietenii frumoase. Eu la odiseea de Robert le-am cunoscut pe cele mai bune prietene pe care le am si acum, si e vorba de prietenii reale. Am avut noroc acolo ca erau fete mai multe din Belgia si Olanda, asa ca ne vizitam si acum, chiar maine ma duc la una dintre ele , ne ajutam enorm, ba chiar am reusit sa imi aduc pe langa mine pe una dintre fetele de acolo, pe atunci in RO, acum belgianca Robert e inconjurat de copii de varsta lui, romani, cunoscuti pe forum. Si sa nu le uit pe fetele pe care nu prea le pot cunoaste real, caci sunt in RO, sau in Canada sau in State - insa ma leaga multe lucruri de ele...

Pe langa discutiile cu scutece etc noi ne-am obisnuit sa ne impartasim mult mai multe ganduri si probleme si chiar sunt chestii pe care nu le-am discutat cu anturajul meu intim, ci cu fetele pe forum. Drept este ca dupa aproape 4 ani de odisee am ramas cateva "veterane" online - putine dar bune IN rest le am pe prietenele mele reale.

Fetelor, cu tensionul am avut si eu probleme, tot in saptamana 6+ si 7 Cred ca astea sunt cele mai grele, si la Robert mi-a fost extrem de rau atunci... Eu acum mi-am revenit, sunt optimista si vesela din nou

Noapte buna, fug sa culc cupilul mare

Simona, mami de Robert si nu numai... S-a dat comanda si de un carucior ROZ (9+)

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Irene_ spune:

Seara buna fetelor si sa aveti un week-end placut si linistit!
Trebuie sa recunosc ca si eu am o problema cu scrisul, mai ales ca in timpul zilei nu pot intra sa va citesc si sa scriu din cauza ca la serviciu ne cam monitorizeaza calculatoarele iar seara imi e destul de greu sa recuperez tot ce s-a scris peste zi, mai ales ca sunteti foarte harnicute si se umplu cateva pagini bune zilnic.
Asa ca nu prea reusesc sa tin minte toate evenimentele si toate problemele care s-au pus in discutie ca sa ma implic mai mult cu sfaturi sau sa impartasesc din experienta mea (nu prea vasta, de altfel, pentru ca sunt printre cele cu sarcina cea mai recenta din cate am observat).
Ramona: La multi ani fericiti, sa va bucurati de copii si de momentele pe care reusiti sa le petreceti impreuna!
Referitor la problema vopsitului, eu am folosit in ultima vreme, mai ales ca eram in incercari de a obtine o sarcina, Perfect Mousse de la Schwarzkopf, care nu contine amoniac. Cea de la L'Oreal, din cate stiu eu, are amoniac, dar intr-un procent foarte mic. Sper sa nu ma insel, dar imi amintesc ca am vrut sa o incerc, dar am renuntat cand am remarcat ca are amoniac.
Eu stau cu sufletul la gura pana la prima ecografie si nu prea mai am rabdare. Voi inainte de prima eco ati mers sa va faceti controlul clasic la ginecolog si sa va spuna atat cat isi poate da seama in felul asta ca sunteti ok?
Azi am experimentat si eu niste ameteli groaznice, dar cred ca sunt din cauza ca am luat la pranz utrogestanul pe gura si am inteles ca are efecte de genul asta.
M-au mai lasat putin durerile asemanatoare celor menstruale, dar am inceput sa simt si tot felul de intepaturi si junghiuri in dreptul ovarelor si in partea de jos. Oare s-or fi pozitionat bebeii prea jos si din cauza asta am astfel de dureri?
Ma trezesc si cel putin o data pe noapte ca sa merg la toaleta, dar in timpul zilei nu mi se intampla mai des decat de obicei. Si am mai remarcat ca mi se face foame mult mai repede si ca ma roade rau stomacul daca nu mananc atunci.
Ah, uitam sa spun ca am "donat" si eu ieri vreo 9 eprubete de sange si vreo 6 mil. Mi-am facut profilul TORCH si profilul de trombofilie, plus analizele uzuale. Bine macar pe cele uzuale nu a trebuit sa le platesc.
Cam atat despre mine.
Sper sa reusim impreuna sa ne bucuram de momentele unice prin care trecem acum si sa trecem cu bine peste toate grijile si problemele care ne framanta! Sa ramana doar la stadiul de griji si sa zambim mai tarziu cand o sa ne aducem aminte cate probleme ne-am facut fara rost!
Noapte buna burtici!



_
in asteptarea primei ecografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Seara buna!

Am intrat si eu cu un rezumat despre noi, la 8 sapt facusem o eco generala si bb parea de numai 7 sapt, m-am ingrijorat putin, am primit recomandare de la hematolog sa incep tratamentul cu Clexane iar azi am facut o noua eco. Am 9 sapt si 3 zile, bebe pare de 9 sapt si o zi, deci suntem binisor. L-am vazut miscandu-si mugurii manutelor si picioruselor si m-am indragostit
In rest... ma ucide greata, pic de somn iar Tudor e foarte solicitant... abia astept sa treaca primul trimestru si sa-mi revina energia (sunt optimista )

As mai vrea s-o felicit pe Ramona_bm... sarcina usoara! am fost colege la prima odisee si chiar daca nu prea ne-am intersectat acolo, m-am bucurat tare mult sa te intalnesc aici

..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010) si 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Neata burtici mai mari sau mai mici!
Irene sunt normale intepaturile creste uterul si din cauza asta le simti mai ales ca nu e doar unul acolo,deci relax,iar ametelile pot fi de la sarcina nu neaparat de la utrogestan,eu doar oral il iau fiindca medicul meu zice ca se asimileaza mai bine asa.
Mie nu mi-a facut control pe masa,pana dupa 12 saptamani nu bazaie nimic pe acolo cu mana ,doar eco endovaginal si sonda o introduce foarte putin sa nu atinga colul.
Eu la medicul asta merg de peste 5-6 ani si nu l-as schimba pentru nimic in lume,este si om nu numai doctor,ma lamureste in orice situatie si explica tot ce face si de ce face asa,indiferent cata lume asteapta afara,cand e o pacienta inauntru doar ea conteaza chiar daca se decaleaza programarile si cu jumatate de ora.Am noroc ca pe langa clinica privata ,are nasteri si in matern si asa ca voi naste tot cu el.
Insa stiu cazuri cand sarcina este urmarita de doi medici,unul care stie tot istoricul si altul cu care se naste ,va trebui mers alternativ la ambii daca e nevoie de doi,adica la cel cu care veti naste ,doar cand va cheama ,iar pe celalalt sa stiti ca-l puteti aborda oricand aveti nvoie.Asa a fost la noi pana cand a inceput si medicul meu sa aiba nasteri in matern,el supraveghea sarcina si un altul opera sau asista la nastere .


9+

BB Zepa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Donna bine ca recuperat !Vei face clexane toata sarcina asa-i?
Eu va admir pe cele care sunteti la bb2 sau bb3 ,e nevoie de multa energie ,iar dupa cum vad eu ca sta treaba la mine ,numai energiga nu-s,asa ca felicitari pentru super-mame!!!

9+

BB Zepa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Neata burticime! haideti la cafelute sau ceaiuri, dupa plac

Anidaz, da, presupun ca voi face in continuare Clexane, la Tudor am facut abia din sapt 28. Asta sa fie cea mai mare problema . Cat despre curaj... eu sunt de-a binele inconstienta , stiu ca va fi greu cu doi copii de varste apropiate, dar cred cu tarie ca in cativa ani voi fi tare fericita ca am facut efortul asta. Si in definitiv, copii am vrut de cand m-am casatorit, dar n-au venit, acum ca vin nu pot sa fiu decat bucuroasa, nu? Noi avem si doua perechi de bunici pensionari, nu-s in cea mai buna forma dar sunt dispusi sa ne ajute cum pot.

O zi buna tuturor!

..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010) si 8+


Mergi la inceput