Bobocei de Sept-Oct 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Ramona, La multi ani fericiti si plini de iubire cu sotul tau! :)
Fetelor, am o intrebare: voi va vopsiti parul in perioada asta? Am cautat astazi un sampon colorant, ca sa nu-l intoxic pe bebe cu amoniac, apa oxigenata, dar n-am gasit decat nuantatoare care, la fel, sunt pline de chimicale! Imi puteti recomanda un sampon colorant?

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaitica78 spune:

ca bine le zici corinuka


6+

Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

gaitica imi pare rau ca te simti nashpa ...pentru tensiune mica poti sa bei o cafeluta dimineata..ai inceput sa iei vitamine? sa stii ca si vitaminele cresc putin tensiunea, trebuie luate una pe zi, dimineata sau la amiaz..pentru greata v-am zis de ceaiul de ghimbir, stiu de la alte gravidute...l-ati incercat?

mihaela eu am o tona de fire albe, dar stiam ca nu-i indicat sa te vopsesti primele 3 luni...apoi am vazut ca alte gravidute (eu mai trag cu ochiul pe la alte topicuri ) se vopsesc fara probleme...cred ca e decizia fiecareia...
eu una as trece pe henna si ca e natural si ca am oaresce probleme cu capul ...pe cap, nu in cap...am citit ca amestecata cu putin otet, ulei de masline si un galbenus face minuni...doar ca n-am gasit henna blond, si-am citit ca exista..



8+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

Lalu, eu am anticorpi pt rubeola, insa, desi nu sunt sigura, cred ca rubeola e periculoasa doar in primul trimestru de sarcina, apoi nu mai e asa de grava. sper sa am dreptate. eu zic sa nu stai chiar cu sabia deasupra capului, ca nici stresul nu face bine.
cei mai multi copii nascuti dupa '84 sunt vaccinati anti-rubeola, rujeola, oreion, deci - macar teoretic- sansele sa iei boala de la categoria asta de varsta ar trebui sa fie mica. raman restul.

eu n-am anticorpi pt toxoplasmoza, si am 2 pisici. crezi ca nu le mai mangai sau le dau la straini? nici nu-mi trece prin cap, ma relaxez si sper ca n-o sa se intample.

ai mei amandoi copiii au facut varicela inainte de craciun. a adus cel mare de la gradinita. eu nu stiam daca am facut sau nu, ultima mea menstra a fost pe 8 dec, deci am stat in mare cumpana daca sa prestez pt bb3 sau sa-mi pun 2 prezervative . din maaaare fericire pt mine, eu n-am facut boala, semn ca cel mai probabil facusem in copilarie si nu-mi aduc eu aminte.

Ramona, multi ani fericiti impreuna .

Anidaz , si eu am avut o retinere sa intru, chiar ma gandeam ca nu mai vreau sa ma inscriu la inca o odisee (parca simteam ca-mi ajung 2, sub alt nick), sa trec iar prin aceleasi discutii, dileme, aceleasi temeri exprimate, ca e bb bine, ca nu e bine, ca misca, ca nu misca, ca e sus, ca e jos, cum nasc, cu anestezie sau fara, cu cezariana sau nu, alaptez sau ba, vaccinuri sau nu, ce scutece, cum si cand diversifici copilul etc, etc...sunt atatea lucruri care pot genera discutii aprinse...eu zic ca deja stiu cam tot ce tine de lucrurile astea, cel putin am pareri foarte bine infipte in creier . si pana la urma am zis sa intru totusi, e pacat sa ratez ocazia de a cunoaste persoane noi, cine stie, se pot lega prietenii foarte frumoase aici . iar daca nu, ce avem de pierdut?


bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Dau iar buzna la voi cu scopul de a o felicita si pe Ramona_bm pt inscrierea la odisee. Felicitari Ramo, sarcina usoara si bebe sanatos si la termen
Eu sper ca, in curand sa mai intru inca o data la voi pt a mai felicita pe cineva (anidaz si Ramona_bm stiu despre cine vorbesc )

Sarcini usoare si bebei sanatosi tuturor!
Pupici

Monica, fericita 36+ cu Cezar-Andrei

AMR: 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaitica78 spune:

Mihaela, Eu nu ma risc cu vopsitul desi nu prea imi place cum sta asa. Desi sunt destule produse fara amoniac, eu foloseam si inainte Casting crem gloss de la Loreal (fara amoniac), dar tot nu vreau sa risc. Am o cunostinta care are un salon organic unde foloseste numai produse naturale, special pentru gravidute si femei bolnave. Eu mi-am facut la ea acum 2 ani un permanent organic si vreau sa zic ca nu mi-a stricat parul deloc. Acum incerc sa ma decid daca sa merg la vopsit sau nu . Uite site-ul daca vrei sa te uiti http://www.salonorganic.ro/



6+

Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

Gaitica, pt tensiune incearca sa bei cat mai multa apa plata si poti bea 2 cescute de cafea slaba dimineata si dupa masa de pranz.

corinuka, sigur exista henna pt par blond, am eu in casa acum si cred ca o sa o folosesc inainte de Pasti pt ca am ft mult par alb. eu la Lucas m-am vopsit pt ca a fost nunta fratelui meu si nu puteam sa apar chiar asa horror. Lucas nu a patit nimic. intamplator, inainte sa am 2 liniute pe test, inainte de fiecare din cele 4 sarcini,m-am vopsit.
acum o sa vad cum iese cu henna asta, am primit-o cadou




Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 12+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaitica78 spune:

Multumesc pentru sugestii fetelor!
Va pup!

Citat:
citat din mesajul lui g_rainbow

Gaitica, pt tensiune incearca sa bei cat mai multa apa plata si poti bea 2 cescute de cafea slaba dimineata si dupa masa de pranz.


Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 12+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota


6+

Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Off, chiar am vazut astazi in magazinul in care am cautat sampon, henna, dar nu m-am gandit sa-mi cumpar. Voi vedea daca mai am chef astazi sa ies.
Gaitica, sa stii ca si eu am avut tensiunea putin mai mica decat de obicei, deci nu e un motiv de ingrijorare. Daca medicul nu s-a alarmat, inseamna ca nici tu n-ai de ce s-o faci. Doar ca ameteala iti creeaza un disconfort :(. Eu stiam ca sfecla rosie ajuta in cazuri de-astea...

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

pentru ingretzosate, asa ca mine: exista la plafar sau magazinele naturiste capsule cu ghimbir. eu am un tub de la sarcina trecuta, dar nu m-am incumetat sa le iau pana acum(nu stiu de ce). acum n-am mai suportat si am zis ca trec peste toate si inghit un hap dinala. ohooo, alta viata!!! ce fraiera am fost, cu solutia langa mine si eu muream pe-aici!

bb 3

Mergi la inceput