Copilasi iubiti de sept-oct (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cameluska spune:

Buna fetelor,

Nu am citit de cateva zile, intre timp am avut si o sarbatorita, La multi ani Doina .

Eu sunt o mamica privilegiata, Ioana doarme fara sa se trezesca, pana la 8:30-9. Foarte rar se trezeste la 6-7, bea laptic si mai doarme pana la 9-10, dar se intampla poate o data pe luna.

Referitor la Da si Nu, acum vreo 3 luni spunea doar NU la orice intrebare, acum raspunde corect la intrebati cu DA sau Nu.

Pt biberonul de dimineata, tati ne-a cumparat o priza cu telecomanda. Seara pun bibe cu cantitatea de apa dorita in incalzitorul de lapte, dimineata cand se trezeste Ioana, dau drumul de la telecomanda (din pat) aparatului. De cele mai multe ori atipim amandoua pana se incalzeste apa si nu mai auzim piuitul aparatului, dar pt ca tata se pregateste de plecare tocmai atunci, scoate el biberonul, pune LP si ni-l aduce la pat. .



Mamica fericita de Ioana Adelina [10.09.2010]

Petrecere 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameluska spune:

tot eu .

Din timpul sarcinii sotul mi-a montat intrerupator cu telecomanda (aici se potriveste orice telecomanda) ca sa nu ma mai ridic din pat fiind mult mai greu cand burtica deja era mai mare.
Noroc cu tehnologiile astea moderne, ca fac viata mai usoara .

Va doresc un weekend placut si cu somn cat mai linistit noaptea.

Mamica fericita de Ioana Adelina [10.09.2010]

Petrecere 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Buna de dimineata!

Nu am mai plans asa tare asta noapte, dar am scancit la greu.
Oricum cred ca maine ne mutam la noi acasa, banuim ca a trecut iarna cea geroasa. Am un frigider tare destept, care la 1 grad in mediul ambiental s-a decongelat de tot.
Mai nou strumful meu intinde funduletul la cerere, mai ales cand vreau sa-i dau una, usoara bineinteles.
a, si sa nu uit.....Cafeluta este servita, doamnele mele.Poate azi imi reuseste "vraja aromata" si ne mai viziteaza mamici care ne-au uitat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna dimineata.
ANCA, spun prezent la cafea!
Eu am avut parte de o seara si o noapte minunata: aseara copilul meu s-a jucat foarte mult, ne-a facut sa radem pana ne-au dat lacrimile (tragea de bretelutele de la bustiera mea si se amuza cand auzea cum ,,plesneste'' pe pielea mea, eu am rabdat cu putere deoarece ma amuza rasul lui zglobiu si colorat) am alergat unii dupa altii prin camera cica sa ne prindem (si spatiu e mic, nu vreti sa stiti de cate ori ne-am calcat pe picioare), am jucat fotbal apoi am ras la ,,romanii talentati'' de pe protv, si apoi somn fara trezire pana la 6 jumate dimineata cand V a papat lapticul (la tzitzi inca) si iar somn pana la 7 jumate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Neatza!

Sunt si eu prezenta la cafea desi trage M de mine

Ar fi frumos sa intre mai multe mamici pe aici... ca am ramas un grup mic, mic.

O zi buna!

Mami lui Matei Mihai 26.10.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Fac si eu o strigare: Eveline( te-ai suparat pe noi???), Mari_paun( ai reusit sa-l intarci??), Donna79( ce mai face cocoselul???), SummerTime, Simona24, Idalis, Fistiq, LoraG,Tutz,Oramona,
Poate imi reuseste "vraja aromata" si ne saluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Neatzaaa!! Miroase a cafea pana la Timisoara
Maia nu vrea sa vorbeasca cu toate ca vorbim cu ea non-stop....pur si simplu nu vrea sa zica nimic . Intelege cand o chem ...vine...sau daca-i zic ca nu-i voie..intelege...dar nu vrea sa vorbeasca.
Cu papica tot blenduita.....cred ca noi suntem cele mai codase la capitolul papa si vorbit Toate la timpul lor.......
As vrea s-o dau la cresa poate cu alti copii se invata mai repede cu papatul si cu vorbitul.....
La noi noptile sunt horror ....azi noapte iar am stat planton
si... tragic..de o luna merg la sala si nu se vede nik
Hai ca m-am plans destul ...

Ana de Maia Elena(24.09.2010)
Poze

Cum s-a nascut Maia - www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

Buna dimineata!

Anca, multumim pentru cafea. Eu nu prea beau (sunt fan ceai), dar din cand in cand mi se face pofta. pentru Ionut, sa treaca odata perioada asta cu caninii.

Mari, Vladutul jucaus.

Cami, eu de cand am inceput sa-i dau lapte praf, nu i l-am incalzit niciodata. I l-am dat tot timpul la temperatura camerei. asa ca pun apa in biberon si laptele in cutiute de-alea speciale pentru voiaj si dimineata il prepar si gata. Bine, la noi nici nu mai conteaza. Inainte adormea frumos la loc dupa ce bea laptele, dar acum, de cand a inceput cresa si trebuie sa se scoale oricum, nu se mai culca la loc nici in week-end.

Just me, felicitari Darei pentru papat neblenduit! Primul pas a fost facut, mult succes in continuare.

Referitor la da si nu, Alexandru da din cap, in general corect. De zis zice "da", dar nu tot timpul. "Nu" nu zice deloc.

Altfel, noi am avut iar niste zile grele. Saptamana asta era saptamana de imbolnavit, ca doar trebuie mentinut ritmul: una da, una nu. Iarasi febra... Doctora a zis ca are iar urechiusa inflamata, nu tare, dar cum se tot repeta, a hotarat sa-i dea antibiotic. Problema a fost ca eu aveam mult de lucru si chiar daca mi-a dat adeverinta pentru concediu medical, a trebuit sa ma duc la munca... asa ca l-am tarat si pe el dupa mine, cateva ore timp de doua zile... a fost crunt... mititelul s-a comportat destul de bine, dar pana la un punct... apoi mi-a facut dezastru... a dat jos tot de pe birou, s-a scris peste tot cu carioci... in fine, ce puteam sa-i cer? Cat poate sa reziste un copil intr-un birou? La sfarsitul zilei am cazut amandoi lati. Nu m-am mai simtit atat de obosita de nu stiu cand. Oricum, mi-am facut cat de cat treaba. Ieri am avut prima experienta cu bona. As fi apelat si zilele anterioare, dar cum este vorba de una din educatoarele de la cresa, programul nu i-a permis. Dar ieri dupa-amiaza a venit. Ce emotii am avut! Dar Alexandru s-a comportat exemplar! A fost un pic derutat la inceput, a plans un pic si zicea "mama", "mama" prin casa, dar dupa i-a zis ca "vine mama" a inceput sa rada si s-au jucat, s-au plimbat, eu l-am gasit pregatit de culcare si in forma maxima.

Cam atat despre noi. Sper sa mai ia o pauza cu imbolnavirile ca nu mai pot.

A! Si avem poze noi la semnatura. Va pup. Un week-end frumos.

Doina, cu o destul de mare intarziere, La multi ani!, sa fii fericita, sa va bucurati toti trei unul de altul!



Adriana, mama lui Alexandru

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

cameluska, hadrianae, multumesc pentru urari

Mami lui Matei Mihai 26.10.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameluska spune:

Buna fetelor,

hadriane, ce tobosar frumos ai tu acolo, si ce zambaret .

just_me, bravo pt domnisoara D, s-o tina tot asa cu bucatelele.

ana, primul pas l-ai fac, ai inceput sa mergi la sala, tine-te de ea si sigur vor aparea si rezultatele.
Nici mama/tata/papa/caca nu zice? chiar nimic? Isi va da ea drumul si at nu vei mai resusi s-o opresti .
Si Ioana va merge la cresa 4 ore pe zi (probbail prin iulie)ca sa socializeze, poate va incepe sa pape mai bine, sa-si mai faca imunitate.
De vorbit vorbeste intr-una. Chiar luna trecuta am facut o lista (pt amintire)cu cate cuvinte spune si am adunat 40, dar a inceput sa repete imediat ce aude ceva nou, deci acum stie mult mai multe, bine multe sunt cuvinte pe limba ei dar care traduse inseamna ceva din limba nostra.

Mamica fericita de Ioana Adelina [10.09.2010]

Petrecere 1 anisor

Mergi la inceput