Strugurasi de Sept-Oct2011 *40*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

gata , a papat

da fetelor , avem dinte , multumim
nu stiu cum , ca aseara nu avea nimic
bine , el avea gingia inflamata de muult timp
i a iesit jos , in stanga dar il astept si pe cel din dreapta cat de curand
si i a iesit muult , adica nu e doar un coltisor ci tot dintele
si azi noapte a dormit lemn


_


de T 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

gata , a papat

da fetelor , avem dinte , multumim
nu stiu cum , ca aseara nu avea nimic
bine , el avea gingia inflamata de muult timp
i a iesit jos , in stanga dar il astept si pe cel din dreapta cat de curand
si i a iesit muult , adica nu e doar un coltisor ci tot dintele
si azi noapte a dormit lemn


_


de T 5+





Ce tare !!!
Uite ce baietel cuminte si puternic ai !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

avem dinteeee

_


de T 5+






YUHUUUUUUUUUUUUUUUUUuuu!!!!!!!!
Dragul de el! Ce de avenimente se intampla in viata lui in ultimul timp!

La noi dintii sunt nehotarati rau! De vreo luna si ceva se vad prin gingie, insa nu au reusit sa o invinga....si balutze si ros la greu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Lena, am uitat sa iti multumesc pt raspuns:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

la multe multe lunite sarbatoritilor!! juma de an deja! maaaama ce mari sunteti

Citat:
citat din mesajul lui stefy13
Eu sunt racita cobza, si se pare ca ma prinde si o depresie. Ma simt urata, grasa, cu un cur cat o balena, nu imi mai vin nici o pereche de pantaloni de inainte de sarcina, mai am 4 kg de dat jos si nu reusesc neam sa dau macar 100g, parul imi sta in cap de parca as avea tone de ulei in cap, azi ma spal, maine e la fel. Nu mai am chef de facut mancare, nici curatenie, nimic .... ce ma fac eu???.

Bebe e mai bine, a scapat de mucisori, mai tuseste din cand in cand insa nu asa rau. E slabut 6,6 kg insa e lungut aproape 70cm, chiuie si tipa toata ziua, cearta leutzul, se rostogoleste mereu pe toate partile, tot ce prinde in manuta duce la gurita .... insa nu vrea sa pape. Nu stie sa inghita .... asa ca noi mai amanam diversificarea.

As vrea sa-i fac un program ...ca nu reusim sa-l culcam mai devreme de ora 23 deloc, ca apoi sa doarma pana la 11 ziua cu 2 mese in intervalul asta. Adoarme pe la 21 doar pt 10 minute si apoi nu mai vrea deloc sa doarma .... tipa si rade de trezeste tot blocul. Voi le-ati facut program bebeilor?

Mami fericita de bebe M.


da-o-n bata de curatenie! jumuleste copilul si bucurati-va de el, ca timpul trece, nu se mai intoarce si-o sa-ti fie dor de miroul de bebe mic in casa.

si mie mi se unge parul mult mai rau, isi va revenii, mai nou ma spal cu johnson baby, cica-i bun pt caderea parului(singura explicatie logica e ca fiind un sampon mai putin agresiv nu-mi mai cade atata la dezcalcit macar)

program ciuciu! as vrea eu...

natalia ce ciuda mi-e pe voi cu muntele vostru(macar ca eu n-am schiat in viata mea, dar tare bine tre sa fie la aer curat). sanatate la piticute

lali amuzanta tare poza, asa o sa aratam peste cat ani¿ 5 ¿

camady felicitari matusica!

jade nu-i drept dom´le, noi ne chinuim de vre-o saptamana si nici urma de dinte, si la voi iese fara cantec¿ eu vreau dovada!! baga camera in gura copilului daca vrei sa te credem poate proasta dispozitie de zilele trecute n-a fost de la vaccin, ci de la dinte, oricum felicitari, oameni mari cu dinti in gura

mikka e ok sa nu scoti masa de lapte pana la 8 luni, e bine sa tatonezi terenul incet incet, mai greu e daca ai o haplea care o sa se arunce pe lingurita si-o sa planga ca mai vrea, a mea asa face cu lingurita de la picaturile cu vit D

racheel mie mi-a spus pediatrul sa-i bag masa de fructe dupamasa, pe la 5...

bai ce ciuda mi-e pe voi cu manduca, mei taiuri si alte cele...eu nu-mi permit sa dau 1OO€, si nici nu stiu sa cos



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Dbunny, poate coase Lali si il baga la vanzare in dulapiorul strugurasilor ;)

Azi am vazut o mama cu bebe in port bebe. Capul bebelui era sub sanii ei :(((
Ma gandesc la bebe si apoi si la spatele ei... k asta nu avea centura pe talie :(

Vroiam sa zic ceva dar am uitat... o sa revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna ziulica!

La multi ani! tuturor sarbatoritilor din ultima saptamana. Asa cum zicea si Lali , nici eu nu prea reusesc sa felicit in fiecare luna pe fiecare. Acum imi indrept cele mai frumoare ganduri si urari de bine bebe-ilor care implinesc 6 luni. Nici nu-mi vine sa cred cum au zburat lunile.

Jade ce frumossss...Asa peste noapte...

Bunny mie mi-a zis pediatra ca niciodata sa nu ii dau fructe dupa ora 17, mai ales daca introduc ceva nou. Pentru ca seara se amplifica simptomele alergice, daca e sa fie alergic si ca e bine sa fie date pana la ora 14, sa fie timp de actionare prompta in caz de ceva....

Fetele care ati inceput diversificarea!! Voi cand dati masa de piure? Inainte sau dupa laptic?

Nu mai stiu , cred ca Pinky ne ura succes cu diversificarea. Multumim, insa intentionam sa incepem de maine(da stiu, dar acum zic serios ) cu supa crema de morcov+telina+patrunjel si ceapa(pe care o aruncam dupa ce s-a fiert).O sa continuam cu asta vreo 3-4 zile si apoi, treptat o sa ii ingros tot mai tare "supa" , pana ajunge piure.Pe urma, o sa mai introducem cate o leguma noua si o sa mai vedem pe parcurs. De inlocuit o masa de lapte, nici eu nu o sa o inlocuiesc pana cand nu imi da de inteles copilasul ca nu o mai vrea.Sper ca asta va fi cat mai tarziu.

Stefi cred ca toate am trecut sau trecem prin momente descrise de tine. Am si eu crize de-astea existentiale destul de des....si am si motiv: STATUL PERMANENT IN CASA!!!! .Asta ma enerveaza tare rau, ca sunt limitata in miscare din cauza vremii, a zapezilor, a izolarii de oameni.Sotul ajunge cand e deja intuneric si frig acasa, unde sa mai iesi? Iar in week-end mereu are alte planificari si uite asa trec zilele. Alaltaieri cand am mers cu Razvan la medic, ne uitam si eu si copilul ca salbaticii la lume, la copaci, la masini. , ca nu mai iesisem de mult din casa...so, imagine!! In ce priveste aspectul fizic..io zic ca cel mai fain ii sa acoperi oglinzile si sa lasi parul in voia lui, ca o sa isi revina curand...sa spui ca fiecare sunculita in plus remarcata , este inca un cumul de inteligenta(vorba lui Lali)...si capul sus. Cu asa copii(cum avem noi) , viata e frumoasa!!!!!!!!

Inutsa , ufff saracutii copilasi. Sper sa treaca repede raceala si sa nu dea in ceva mai rau. Pupici tuturor. BTW: a ajuns!

Hellena , maiii..dar voi nu mai terminati cu racelile si temperaturile mari??? UFUFUFUFUF! Doamne ajuta sa va insanatositi repede si sa va revedem printre noi. si tie si lui piticel .

Oana trebuie sa o intreb pe Lali legat de bazar, pentru ca sincer, habar n-am. Tu scumpa, sunt toate noi, lucrurile, incat nici nu stiu ce preturi sa le atasez. Ma poti ajuta? Cumva? Please?

Sei , iubita, nu e nici o graba. Tre sa te sun zilele astea....am o vorba sa-ti mai spun... si si frumusica de Elena. Eh, vezi ca nu numai eu iti spun ca ai slabit??? Numa` tu te vezi inca grasana....

Natalia acum incep sa cred ca va era multttt mai bine la munte pe partie....ce rau imi pare ca au racit printesinele toate. Purtati-va de grija si sa auzim cat mai repede ca ati scapat de mucisori & co.

Kora tu stii ca eu sunt prima cand e vorba de intalneli. Mai ales ca stau atat de mult in casa. Pe cand tu, Nanna, Pinky sunteti mai mereu duse pe undeva. I envy you, girl!! Ce mai face Dimitris? Ce frumos ca ati trecut deja si pe branzica.

Inutsa , parca tu ziceai ca Bia e alergica la lactate. Asa a fost de mica? Cum a fost cu diversificarea la ea? Ce schema ai avut, excluzand lactatele?

Racheel , pana imi aduc aminte ce vroiam iti spun , te. M-am lovit ieri cu capul in coltul usii de la dulapul de bucatarie. Mi-am facut ditamai cucuiul. Asa ca , cer clementa..

May , pai te-am facut sa te uiti dupa cai verzi....de-aia ceream iertare. Ca iti trimisesem un printscreen ce-l aveam deja in calculator si nu verificasem live....si tu saraca cautai ce iti aratm eu... Oricum, you rock! Acum dupa ce ai zis ca si "cea mai cu tignal" fetita a odiseei a stat cuminte in marsupiu la plimbare, mai ca imi vine sa incerc si eu din nou sa-l pun pe Razvan in el si sa iesim putin. Cand am fost la medic , Dan l-a dus in brate si a adormit urgent , fara drept de apel. Si il tinea, aprox. la fel cum ar fi stat in port-bebe.

Creola , ai un PM.

Mai am ceva de zis?

Ah, Lena multumesc. Chiar ti-a fost dor?

Mikka de-abia astept sa vad poze.




_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Hayat_Kh


Bunny mie mi-a zis pediatra ca niciodata sa nu ii dau fructe dupa ora 17, mai ales daca introduc ceva nou. Pentru ca seara se amplifica simptomele alergice, daca e sa fie alergic si ca e bine sa fie date pana la ora 14, sa fie timp de actionare prompta in caz de ceva....

Fetele care ati inceput diversificarea!! Voi cand dati masa de piure? Inainte sau dupa laptic?



asa m-am gandit si eu, fructele fermenteaza, cel putin o s-o baloneze, nici nu cred c-o sa incep cu fructe, ci cu cartof dulce sau dovlecel.

azinoapte am visat ca trebuia sa ne mutam de la ´primele 365 de zile´ in alt loc aca acu au deja 6 luni bebelusii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Citat:
citat din mesajul lui Hayat_Kh


Bunny mie mi-a zis pediatra ca niciodata sa nu ii dau fructe dupa ora 17, mai ales daca introduc ceva nou. Pentru ca seara se amplifica simptomele alergice, daca e sa fie alergic si ca e bine sa fie date pana la ora 14, sa fie timp de actionare prompta in caz de ceva....

Fetele care ati inceput diversificarea!! Voi cand dati masa de piure? Inainte sau dupa laptic?



asa m-am gandit si eu, fructele fermenteaza, cel putin o s-o baloneze, nici nu cred c-o sa incep cu fructe, ci cu cartof dulce sau dovlecel.

azinoapte am visat ca trebuia sa ne mutam de la ´primele 365 de zile´ in alt loc aca acu au deja 6 luni bebelusii

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


Daca noua ne-a interzis cartoful, oare se aplica si la cartoful dulce? Ca ne spunea dna dr ca fermenteaza si cum noi avem reflux,. nu e bine sa ii dam....dar cartoful dulce e la fel?

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

oops, nu stiu hayat! dar acu ca spui ca fermenteaza everything makes sense! la Dani am tras-o urat cu fermentatul/balonarea/gazele si nu stiam de la ce! cineva mi-a sugerat amidonul din cartofi, dar n-am crezut...
eu m-am gandit la cartof dulce fiindca e mai gustos(cartofii in Spania n-au asa gust bun), iar cel dulce e mai bogat in nutrienti decat cel normal..insa nu stiu cum fermenteaza...

Mergi la inceput