Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***403***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri, de ce spui ca fasolea ingrasaha? Io o maninc ca sa slabesc Chiar azi am facut o salata dementiala cu:
-fasole boabe
-ceapa rosie (e buna si cu ceapa verde) taiata peshtishori cit mai fini
-ardei iute
-sare, piper, ulei masline
-un buchet mare de patrunjel proaspat.

Acum maninc si e buna rau.
Ingrasa?

PS. IO, parerea mea : catering poate fi si mama sau o matusha sau o vecina care se pricepe si are timp. Eu as apela la cineva "de genu'" daca as avea la cina. Dna R sigur m-ar ajuta dar nu-mi place cum gateste (mai exact, ce pune prin mincaruri )
Tu nu cunosti un astfel de...Cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Novus, pofta buna!

Merci de vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

Novus, pofta buna!

Merci de vesti

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



Chato, nici daca as fi sado pur-singe nu m-as face contabila.
Prin institutiile publice sint tot felul de "inspectori de ceva".

Bine, eu vinez un "purtator de cuvint" dar tre' si spaga mare pentru asa "domnie".

Si, intre timp, imi intind constiincios antenle poate, poate gasesc ceva si ma salvez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Ieri am primit o veste buna: cine mi-a imprumutat aparatul de Craciun NU a sters pozele.
Vestea proasta: habar nu am ce setari am facut la aparat ca din 196 de poze, daca sint 20 cit de cit clare; acum le incarc; Ian e in toate abia trezit din somn; sper, insa, sa intru cit de repede in posessia celor facute saptamina trecuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Pisigria
Pb cu frigiderul o rezolvi simplufara chestii ce trebuie tinute la frigi.
Faci cu o zi inainte niste minipizza, briose sarate sau o placinta cu ceva. Eventual si o praji sau tortul. Asta, daca nu racolezi un alt pregatitor, dupa sfatul Inei.

Iti ramane pentru ziua X sa le pui pe platouri si sa speli niste legume si fructe, care sa ia tot directia platourilor si gata petrecerea.

Daca te incumeti, promit sa te sun eu in ziua respectiva (de n-oi avea ceva de maxima urgenta), sa te incit sa te tii de program (ma feresc de controlez-glumesc).

Nu toti, care fac contabilitatea, isi bat capul cu legile si au responsabilitati la virgula, ca nu toti ajung sefi. Mai sunt si cei care au facut fac, dar fac conta primara sau au responsabilitati mult mai mici. Nu-i meseria visurilor (pentru unii), dar nici chiar asa sperietoare. Exsita altele si mai naspa.

Cu o parte dintre nautii inmuguriti am produs o salata cu: quinoa(pt proteine), stafide, echalote,seminte de susan, lamaie, sare si piper. Ar fi fost bun si patrunjelul sugerat de Ina, dar n-am avut, asa ca am pus niste busuioc si menta din ghiveci. Ulei n-am mai pus ca era susanul acolo.
Barbatul a zis ca nu-i chiar visul vietii lui, dar merge. Alex nu s-a atins ca avea ceapa. Asa ca am halit-o integral eu cu Anastasia si ne-am lins pe botic.
Sa vad ce mai fac si cu restul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Pisigri, dc faci pe ghida, vin!

apropo de catering, bey locatia de 8 martie, este una normala, insa asa gustari sa te lingi pe bot, sa mai vrei, sa nu-ti faca rau si sa si tina de foameeeeeeeeee, "ehe nu e asa simplu cum crede lumea"-matache macelaru, ori nu sunt eu iesita, ori "chef"-ul ala e gen " jamie de pe tvr2"!
exemple: ficatei inveliti in bacon, crockete de pste, snitele de puisor in susan, struguri cu mozarella, enshpe mii de feluri de branza, chiftele light, chiftele de peshte, salata cu struguri, paste penne, cherry si salata verde, masline si feta, legume proaspete umplute cu branza si dulceata de zmeura, etc, le-am cam uitat, ca eram in perioada"ce urmeaza sa fac peste o sapt-intreruperea de sarcina-, insa am rams cu gustul de atunci, demult tare demult
nu si-a facut efect cafiaua
de abia astept sa bag o iahnie diseeara, eu o voi concepe.
eu de fel poftesc la fasole mai rau ca la carne sau peshte.



www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

greu e -cum asez eu legumele la aperitiv?
tactica imi lipseste, adika una e sa le tai asa mai atractiv, si alta sa faci platourile banale, nu?


www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Gina, ai pandit cucul Calinutului? Cum sta treaba? Eu nu stiu ce sa zic despre asta, ca noi nu prea suntem in parametri. Sunt cu ochii pe obect inca de cand avea Luca vreo 2 luni, ca m-am minunat tare cand am vazut un alt bebe nepotel ca la varsta aia, avea erectie la masajul de dupa baita. Luca e un pupacios si un mangaicios, e foarte senzitiv, se bucura mult de placerea atingerii pielii, dar "mecanismul" lui inca nu e conectat, ca nivelul nu se ridica. Si nici complet inert nu e, ca in perioada de renuntare la pampers, cand si-a mai descoperit el un membru , era mereu teapan pe-acolo. Acum rar se mai distreaza impreuna, rade cand sta pe oala si o misca stanga-dreapta, sus-jos, asa, "look, no hands", dar cam atat!

http://www.lucamic.blogspot.com/


E, nu l-am pandit... dar cred ca trebuie sa exclud varianta asta si sa raman la aia cu "mai cresc niste maselutze" caci azi-noapte s-a trezit plangand... si tind sa cred ca ne ies ultimele maselute. Alea care parca ies pana in 4 ani... dar cum noi am fost "precoci" la dinti, nu m-ar mira asta sa fie.

Am o stare azi de imi vine sa ma impusc in cap. Si motive sa o fac nu prea am, dar...

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebe_shtrumf

greu e -cum asez eu legumele la aperitiv?
tactica imi lipseste, adika una e sa le tai asa mai atractiv, si alta sa faci platourile banale, nu?


www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009



Daca tot sint pentru adulti, poti face "frigarui" din legume.
Cumperi "scobitorile" acelea speciale si insiri pe ele cit mai artistic legumele

PS. Scobitorile alea eu le iau din Kaufland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Andiaroro, foarte tare!!!

E interesanta modalitatea Chatoanei de o creste pe Izia. Si cred ca e cumva in spirit occidental asta, mai putin pe aici prin Romanica unde majoritatea ofera copiilor tot ce vrea sufletul copiilor respectivi! Dar e si frustranta, cred ca pentru parinti, nu pentru copii, mai ales la varsta asta. Cu toate ca mi se pare foarte ok ca si principiu, marturisesc ca eu nu pot face asta. Ma gandesc ca mai tarziu, daca chiar nu voi mai avea posibilitatea de a-i cumpara/distra/merge in diverse locuri va ramane, totusi, cu amintiri...

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput