Clubul "babelor" FIV-oase 11

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sabina si eu le-am citit...am si printat si indosariat tot ce e acolo.

parerea mea personala e urmatoarea:
gasesti sa faci profilul imoologic in Romanika-costa in jur de 2000-2500 lei toata distracita,insa nu gasesti medicul care sa trateze eventualele probleme-cu Intralipid si/sau Imunoglobulina,Humira si ce mai scrie pe acolo.
nu-l gasesti nici prin Europa...doar in UK si State ii gasesti...mai e si un medic la Atena care analizeaza si trateaza probleme imunologice.
iti trebuiesc in special NK,B,NTF,Th1,Th2 masurate in din tesut uterin in urma unei biopsii de endometru....cele din sange periferic nu reflecta realitatea din adancuri.
eu am 2 raspunsuri negative de la 2 medici carora le-am propus aceste analize imunologice si terapii-PK si Ozan din Istanbul.
presupun ca si de la Taifun,Diakumakos si Strohmer voi primi aceleasi raspunsuri.
mai exista varianta de a-ti administra singura aceste terapii insa o faci in mod empiric pentru ca si daca iti dozezi singura NK,TNFa,Th1,Th2,raportul lor...nu stii sa interpretezi rezultatele si sa-ti stabilesti dozele de tratament.
si ...vorba lui PK...sunt inca experimentale si fiecare medic si implicit acient decide daca le foloseste sau nu.

desi gasesti Intralipid in Romania si modul de administrare e simplu...eu am decis ca nu apelez la el de una singura.
de asemenea nici la Imunoglobulina,Humira,LIT.
ma voi rezuma la corticoterapie,estrogeni,terapie cu inhibitori,renunt la PRG injectabil si consider ca am deja suficiente schimbari.
nu vad de ca as cheltui niste bani cata vreme niciun medic nu e dispus sa trateze aceste probleme.
doar ca sa am o hartie pe care sa scrie negru pe alb ca am niste probleme acolo???





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Sabina
nope..am avut de gand..apoi m-am razgazndit..acum ma tenteaza din nou, desi nu prea isi are rostul sa analizezi ceva ce nu poti trata..cel mult asa, ca si info..cert e, ca "antidotul" in caz de rezultat iesit din intervalele de referinta este o schema care pp. o combinatie de heparina/aspirina/terapie cu corticosteroizi/IVIg sau Intralipid. In conditiile in care pe primele 3 oricum mi le voi administra, iar ultimele doua sunt puse la dispozitie in mod "stiintific" (respectiv, cu toate seturile de analize pe care le pp un astfel de tratament, tratament ce implica si nenumarate riscuri->> iti anihileaza si da peste cap complet sistemul imunitar, deci te expune la orice boli, virusi, infectii, procese inflamatorii, atipii) in USA, UK, Reprofit (Cehia- dar in conditiile in care doza este stabilita in UK), in rest sunt practici strict experimentale, repet, justificarea lor e discutabila..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

eu pur si simplu m-am minunat de multe scrieri aflate acolo.
citind si pe la fiv_ungaria...pot sa zic ca am o zi..de vis..in a ma vedea vreodata insarcinata si a naste un copil sanatos.

revenind la leacuri babesti. am inteles bine ca ceaiul verde e bun antioxidant in caz de NK? in acelasi timp stiu ca ceaiul verde scade absorbtia de acid folic. mie mi se face o foame dupa ce beau un ceai verde (din asta adevarat nu din hartie de plic) ca nu stiu zau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

Sambata sunt 10 grade si Soare!!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Sabina:Ceaiul verde e detoxifiant..ceaiul de urzica e un bun imunomodulator..so, enjoy..
le: asa ca si parere, trebuie sa incerci sa te gandesti si sa crezi in sansa ta..uite o analogie interesanta, una care la mine functioneaza: imagineaza-ti ca ai fi medic; unul care stie, a invatat, a studiat si a vazut live atatea..cazuri.. care prezinta maladii incurabile de o diversitate mare, din pacate..si totusi, un medic, reuseste sa duca o viata normala (job, fam., copii, concedii) pentru ca reuseste sa se detaseze, sa se rupa, sa gandeasca stiintific si mai putin sentimental..daca ti-e mai greu, atunci citeste mai des la odisee, de exemplu (sau la fiv Cluj) (nota: la mine efectul e contrar)..trebuie sa ramai zen, trebuie, pentru tine


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

eu spun cinstit mai citesc si eu la fiv_cluj
hm...
la mine toti colegii de la munca au copii. si vorbesc cu mine...si dau niste sfaturi...de cum sa zic: cand citesc la fiv_cluj citesc si plec. e alegerea mea. dar cand trebuie sa suport fata-in-fata niste vorbe/ sfaturi/ idei mamamama.
sfatul cel mai des dat este: ia vitamine si adoptia
asa ca eu stiind cat de mult pot gresi altii fata de mine ma feresc sa dau sfaturi. sau cel putin incerc. uite de curand i-am dat un sfat samirei si apoi mi-a parut rau.

hai ca bat campii

imi place sa vin aici la babutele mele, le mai bat la cap cu un ceai verde, cu o lamaie, cu o mancare facuta acasa. eh...
si din cand in cand mai intreb cate ceva: prednisone de 5 mg sa inteleg ca e asa numai bun nu? din cate vad pe la probleme imunologice serioase se dau 25 mg chiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sabinutzo,habar nu am ce sfat mi-ai dat si ti-a parut rau.
daca am gresit cu ceva sa-mi fie cu iertare.

Prednissonul ala de 5 mg e putin pentru probleme imunologice.
in momentul asta ma "simt" bine psihic cu doza de 15-16mg,dar nu de la inceputul stimuarii...de la Punctie,maxim.
si cred ca eu am sa merg pe proprotia de 1g estrogen la 400 de Prg.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

samira eu imi cer scuze fata draga
asa zici? 1 la 400? +prednisone 16-20. ce faci cu clexane? ramai la 0,4? mai ales dupa punctie?

scuze samira. ai spus 5-16.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

ooofff, vad ca nu rezist niciunei 'provocari' imunologice
Sabina, 5 mg (prednison) e doza minima, e..nici nu conteaza in caz de raspuns imunitar matern anormal..e mai mult placebo..doza max (data in boli sistemice autoimune, gen LES, artrita reumatoida, sindrom Sjogren, granulomatoza Wegener, neurofibromatoza, boala Kawasaki, sarcoidoza) este de la 32-60 mg pana la administrare injectabila..
eu iti propun sa nu-ti mai bati capul cu ele, daca te deprima, cu atat mai mult cu cat, n-ai de ce sa crezi ca ai asa ceva (de multe ori as prefera sa ma gandesc strict la motocicleta japoneza, la auzul cuvantului Kawasaki)..
foarte bine ca citesti la fiv Cluj, daca te face sa te simti bine..chiar si eu mai citesc (dar, na, eu sunt mai din 'familia Borgia') cu toate ca efectul la mine e contrar..



to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hai mai sabinutzo...nu ma face sa-mi stresez neuronu'...pentru ce iti ceri scuze???

cred ca am sa ridic si doza de Clexane la 0,6 pentru ca am citit ca steroizii ingroasa sangele si predispun-un organism deja afectat de trombofilie, la formarea de cheaguri.




Mergi la inceput