BIOGENESIS FERTILITY CENTER(34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Coco draga n-ai inteles nimic din postul meu si nu are rost sa-mi bat capul sa-ti explic.

Catalina scunze. Realizez ca si prima oara am omis sa dau detalii despre eco. In saptamana a 6-a aveau toti 4 activitate cardiaca. Sambata, inceputul saptamanii a8-a, era un embrion foarte mare, 2 embrioni mai mici si unul mic mic. 3 aveau activitate cardiaca. Reactia dr? AAAA ia uite, unul e mic si nu are sanse de reusite. Si jubila? Era happy cand imi spunea ca mi-a murit un copil. Nici prin cap nu-mi trecea sa =i pastrez pe toti 4. Dar cand erau un ghemotoc de celule suportam ideea embrioreductie mai bine. Acum au insa maini si picioar ein miniatura si incep sa se miste si ma doare sufletul. Dar nu conteaza. Eu plang, doctorul rade... minunat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mbadaran spune:

Multumim Cata! Asteptam cu interes postarea ta. Esti mai bine acum?


Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Elly_me, cu mare drag..

Dap, varsta voastra , a amandurora (31/33) e ok (nu 'relativ' ok), rezerva ta ovariana e excelenta, (18 oo) e o 'productie' grozava (nu ai SOPC, cel putin n-am retinut eu..)..deci e pacat sa crezi ca ovocitele tale nu sunt de calitate, de asta ti-am scris care este cauza fragmentatiilor si mai ales, pentru ca situatia se poate imbunatatati considerabil. E super ca aveti o alimentatie sanatoasa si nu fumati, poate reusesti sa-ti convingi si sotul sa faca mai multa miscare, sport (e foarte impoertant in cazul lui) si va doresc sa eliminati stresul si oboseala pe cat posibil..e foarte greu, stiu si eu, dar e atat de pacat, ca dupa un raspuns asa de bun la stimulare, sa nu aveti un numar mai mare de embrioni puternici, de calitate buna si sa va crestei astfel sansele de reusita..
despre endometru, pe scurt, urmatoarele:
- in faza foliculara cresterea se datoreaza nivelului de estrogen secretat natural de organism->> se poate incerca cu estrogen patches (plasturi de estrogen); dupa punctie, cand nivelul estradiolului din sange scade dramatic, se administreaza estrogen & progesteron pentru sustinerea acestuia, ambele le ai in schema de sustinere; eu am baut mereu si cate un pahar de vin rosu, e bun (flavonoizi, antioxidanti) atat pentru vascularizatia endometrului cat si pentru starea de spirit..
remedii naturiste (ceaiuri din plante) sau homeopate sunt multe, doar ca eu nu le-am aplicat/retinut deoarece nu am avut niciodata probleme cu dimensiunea sau structura endometrului..
in masura in care te intereseaza aceste abordari, vei putea cauta pe forum (postarile lui avalon/topic trombofilie) sau intreba la 'babute', sunt sigura ca vei primi multe raspunsuri..
toate cele bune


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

anne mary - imi pare ran ca nu the poti bucura de reusita ta.
Cu riscul de a deveni plictisitoare am sa iti spun cateva vorbe despre acesti oameni. Minunati.
Prima mea incercare s-a soldat cu o reusita. A fost reusita pana aproape de luna a 5a cand copilasii mei, un baietel si o fetita m-au parasit. A fost o nastere grea iar eu am fost la un pas de moarte.
In tot acest timp am tinut legatura telefonic cu Dr. D. Nu ma cunostea.....eram o pacienta ccare a facut cu dumenalui un FIV. Una din multele.
Exact cu o zi inainte de nastere a decis sa se urce in avion si sa vina in Romania pentru a ma vedea si a lua o decizie. Nu i-a cerut nimeni sa faca asta. Asa a simtit, asa a considerat. A fost insa pera tarziu pentru toata lumea. Decizia mea de a ramane in Romania a fost platita scump.

La scurt timp dupa nastere am plecat in Grecia. mA SIMTEA F RAU. dR. d M-A ASTEPTAT SI M-A BAGAT IMEDIAT la echograf. Placentele nu erau scoase, deja ma apropiam de septicemie. Era august, medicul pleca in concediu. Nu a mai plecat. M-a bagat in sala de oepratii si mi-a fost alaturi pana mi-am revenit.

Al 2 lea FIV si acesta reusit s-a soldat cu o srcina si o hemoragie interna. Din nou acest medic mi-a fost alaturi. M-a srijinit si mi-a oferit tot suportul moral si medical de care aveam nevoie.

Am pierdut si aceasta sarcina la 9 s in Ajunul Craciunului. Din nou am avut acest om minunat langa mine.

La a 3 a sarcina pierduta nu era in stare sa ma priveasca in ochi. Mi-a promis insa ca voi fi mama. Si ca imi voi tine copilul in brate.
In toti acesti ani cat a durat lupta mea pt a avea un copil, prin toata aceasta durere am trecut cu bine si am ramas sanatoasa fizic si mental datorita dumnealor.

Am urlat la el, am tipat, am inventat tratamente, am facut liste de analize, m-am dus cu rezumate si tratate in brate, i-am contestat tratamentul, am sugerat analize - inutile - am facut cate in luna si in stele. Nu m-a tratat niciodata cu superioritate. nU A RIDICAT NICIODATA TONUL LA MINE. Nu m-a respins niciodata.

Am plans , m-am revolt at, am cerut explicatii. Am vrut sa imi raspunda la de ce-uri si sa gaseasca o solutie. Dar intotdeauna mi-a fost aproape. M-am simtit protejata, ingrijita, in siguranta.

De aceea ceea ce povestesti tu nu are sens pentru mine.....Jubila ca ti-a murit copilul......omul acesta lupta pentru ca noi sa fim mame. Cum ar putea jubila cand o mama isi pierde copilul?????

Nu stiu daca a urlat la tine sau cum a decurs intalnirea.....ca de fiecare data exista doua variante a acestei intamplari.
Da, probabil nu ti-au cerut parerea in legatura cu nr. de embrioni transferati. Daca asa s-a intamplat au gresit....au decis in numele tau bazandu-se pe fapte medicale. Probabil daca te-ar fi intrebat si ti-ar fi expus situatia si tu ai fi ales acelasi lucru. Si nu ar mai fi fost toate aceste discutii.
In mod sigur nu au transferat 4 embrioni ca sa scape de ei sau de tine.

Din pacate insa cam acestea sunt implicatiile acestei proceduri. Daca toate am ramane insarcinate la prima incercare, 9 luni de vis fara nici o grija, nastere la termen cu un copil/2/3 dupa cum ne dorim fiecare....Domane ce bine ar fi. Nu ar mai exista atata durere. Nici macar acest forum nu ar mai exista cu milioanele de pagini scrise de femei disperate.

Pareerea mea este sa te relaxezi, sa te linistesti si sa iei decizia corecta. Ar fi pacat sa arunci cu noroi iar peste 9 luni sa plimbi caruciorul cu gemeni prin parc.

elly me - dupa episodul cu septicemia endometrul meu nu si-a mai revenit. La primul FIV endometrul meu a fost 10 fara nici un effort. Dupa.....nu a mai crescut nici pana la 8.

La Anastasia am avut endometrul 7,8 dupa 14 zile de estrogeni (8-10 progynova/zi +1 patch 1mg).
Si a fost bine.......







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cocolyso spune:

Anne imi pare rau ca mi-am pierdut vremea citind postarile tale si raspunzandu-ti........

Eu le multumesc celor de la Biogenesis, daca as mai face un fiv acolo m-as duce.

Alte explicatii sunt inutile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filipac1979 spune:

intr-adevar, se pare ca ne-am batut gura degeaba incercand sa ii explicam lui anne mary ce s-a intamplat.
dar faza cu monitarea forumului de cei de la clinica a fost f tare - sa iti amintim ca acest forum este public, ca il poate citi oricine de oriunde?
iar chestia cu jubilatul ca un embrion ar fi putut inceta din evolutie- tu te auzi?acum cateva saptamani ne spuneai ca tu sub nici o forma nu pastrezi 4, noi iti spuneam sa ai rabdare ca nu se stie ce se intampla si acum tot medicul e vinovat iar tu plangi?
sincer regret tot ce ti intampla, e clar ca e departe de ce ti-ai fi dorit, dar toate am sarit ca arse pt ca datorita acestor oameni de la clinica noi ne tinem in brate copii pt care am luptat f f mult.si am fost tratate impecabil de toata echipa. dovada ca sunt deosebiti este ca si fetele care nu au reusit din prima, au mers si a doua oara, si a treia la ei.
iti dorim sa iti gasesti linistea si sa ai o sarcina minunata
pup toate fetele mele dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mbadaran spune:

Catalina, iti cunosteam in mare povestea, stiam ca ai avut de indurat mari suferinte.
Acum cand ai povestit prin ceea ce ai trecut, mi-au dat lacrimile. Imi pare rau pentru suferintele prin care ai trecut, stiu ca acum cuvintele sunt de prisos. Ma bucur insa ca nu ai renuntat, ca ai avut incredere in acesti medici si pana la urma dr D si-a tinut promisiunea, ti-a dat posibilitatea de a-ti tine fetita in brate.

Si eu am incredere in acesti medici exceptionali, sunt convinsa ca si pe mine ma vor ajuta sa-mi indeplinesc visul de a deveni mama.
In ziua ET-ului medicii mi-au aratat pe monitor embrionii pe care urmau sa ii transfere, de aceea l-au si chemat pe sotul meu in sala pentru a-i vedea si el.
Tinand cont de profilul medical, de faptul ca embrionii erau de cal.A au vrut sa-mi transfere 2, eu le-am zis k vreau 3 (stiind ca exista sansa unei sarcini multiple), dr au discutat intre ei si au fost de acord cu ceea ce doream si eu.

Anne, sper sa iei decizia cea mai buna. Ar trebui sa fii fericita ca esti mama, ca acesti medici si-au facut datoria.
Multe dintre noi lupta de f multi ani pentru ceea ce tu deja ai obtinut. Bucura-te de reusita ta, pentru ca ceea ce ai obtinut este un motiv de bucurie.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Scuze ca ma bag in vorba fara sa am nicio legatura. Am citit si eu topicul aseara:

Medicul jubila pentru ca asta a fost rezolvarea cea mai fericita a situatiei: daca faceau ei o embrioreductie si il "reduceau" pe embrionul cel mai bun?

Asa, natura a rezolvat situatia si s-a "redus" embrionul cel mai putin viabil/adaptat/bine implantat etc.

Oricum sansele de a duce o sarcina de 4 la bun sfarsit erau mici, din punct de vedere medical situatia s-a rezolvat bine. E mai buna o selectie naturala decat una arbitrara, a unui medic.

Sarcina usoara si copii sanatosi tuturor gravidutelor si bafta multa aspirantelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Lara 27 - multumesc ff mult pentru informatii ...
Dar sa stii ca am PCOS ...
Am facut tratam. cu Metformin- drilling ov ... dar nu am ovulat niciodata- nu am avut niciodata uin folicul natural.

Sa fiu sincera aveam mari emotii- nu stiam sigur daca voi avea vreun ovocit.
Cand mai faceam stimulati (pt inseminari) ma gandeam ca foliculii sunt goi ..
Dupa ET - cand mi-a spus cati sunt nu mi-a venit sa cred ca am avut 18 foliculi si 18 ovocite .. 4 au murit si 14 au fost fertilizate (dar calitatea nu a fost ok)
Il voi pune pe sot sa faca sport si-i voi da tratam naturiste si poate data viitoare ne ramane si ceva pt congelat ...
Sau, mai bine .. poate se intampla minunea...

Catalina 2307- cunosc povestea ta (si parca stiu ca ai anuntat ca esti chiar inainte sa nasti .. toate fetele erau uimite).. am citit acest topic tot timpul .. nu am scris deoarece nu eram pacienta ...
Insa - de cand citeam ma gandeam cand voi face fiv (cand imi voi permite - caci recunosc, nu-mi permit financiar sa fac luna de luna fiv-uri) voi face aici.
Nu stiu de ce - dar asa mi-a spus mie sufletul.

Faptul ca nu a reusit, nu pot acuza pe nimeni (desi in mintea mea .. fac tot felul de analize si scheme este normal sa te documentezi si sa-ti dai seama de ce nu a fost k) .. asta este ... mai incerc o data .. si gata...

Eu mai mult de atat nu pot face ...

Anne- eu te inteleg si nu te pot acuza de nk .. ceea ce ti s-a intamplat ti-a umbrit bucuria si fericirea care trebuia sa vina odata cu veste buna..
Este greu sa te bucuri ca vei fi mamica - atunci cand stii ca a murit un bb in burtica .. si ca (poate) va mai inceta inca unul din viata
Nu pot judeca pe nimeni si nu-mi pot da cu parerea despre o situatie sau discutii la care nu am asistat.
Numai Dumnezeu poate judeca si pedepsi - noi suntem mult prea mici.
Orice s-ar fi intamplat .. orice ar fi .. trebuie sa fii puternica.





Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Buna tuturor,

conform aceluiasi principiu, al tolerantei, amintit de catalina in WE (pe un alt topic), poate ar fi inspirat sa i se permita si Annei sa-si relateze experienta, asa cum a perceput-o ea, fara ca, ulterior sa fie demontata ca si persoana..
ca si martor obiectiv, citind de ceva timp postarile vis-a-vis de problema enuntata mai sus, problema ce incinge spritele de ceva timp aici, imi exprim parerea si mai ales convingerea ca, fiecare 'tabara' are puncte de vedere argumentate, opinii bine conturate si pareri bazate pe experiente/rezultate proprii..eu personal sunt convinsa, ca adevarul, as always, e undeva la mijloc..pe de-o parte, echipa de medici greci e o echipa care are o experienta incontestabila in domeniu, un record de reusite..pe de alta parte, e perfect posibil, in acel caz singular, sa fi existat o eroare de comunicare..
nu o sa gasiti niciodata un medic sau o echipa medicala, care sa nu aiba de-a lungul carierei si cate un episod mai putin fericit (indeosebi in specialitatile chirurgicale)..nu o sa gasiti niciodata un medic, chiar si exceptional, fata de care toata lumea sa aiba aceiasi parere..parerile sunt personale, bazate exclusiv pe experiente proprii.. asta nu inseamna nici pe departe ca aceste pareri, fie ele pro sau contra, devin etalon..e ca si in politica, pana la urma
personal, imi place sa-mi formez o parere proprie, ascultand mereu both sides of a story..
experienta catalinei este, poate una din cele mai dureroase din cate am citit pe forum, este impresionanta si datatoare de speranta, prin simplul fapt ca, se termina in happy end..pe de alta parte (si sper din suflet sa fii retinut corect) toate fiv-urile s-au desfasurat la Athena, la clinica Mitera, unde comunicarea e posibil sa fie sensibil mai buna, decat poate ea fi in cele 2-3 zile/luna alocate unor multitudine de cazuri, unele cu siguranta dificile, in capitala noastra..
e perfect posibil, ca alaturi de procentul urias de reusite si cupluri multumite sa existe si un procent infim de persoane cu alt punct de vedere..
pe mine, absolut toate postarile (pro si contra), ma ajuta sa-mi formez o imagine cat mai aproape de realitate, ceea ce, consider a fi un lucru important si extrem de util, in ceea ce ma priveste..

in continuare, tuturor, toate cele bune..haideti sa ne sarbatorim zilele de inceput de primavara, dedicate noua, femeilor, prin intelegere, toleranta si suport pentru semenele noastre, aflate in situatii mai..delicate


to be continued..

Mergi la inceput