BIOGENESIS FERTILITY CENTER(34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Am lipsit cateva zile de pe forum si deja s-a trecut la alt capitol...

Anne - nu am trecut prin ceea ce treci, dar incerc sa ma pun in pielea ta si este destul de dificil ....

Vad ca au aparut ff multe discutii - si sincer nu le-am citit pe toate deoarece nu am vrut sa ma influenteze.

Parerea mea este deja formata despre echipa si as merge oricand mai departe cu "n" fiv-uri .. tot la Biogenesis ...

In ceea ce priveste faptul ca nu ai fost intrebata cati embrioni doresti sa-ti implanteze - pot confirma si eu : nu am fost intrebata cati doresc sa-mi puna, si mi-au pus 4 ... in ceea ce ma priveste a fost ok - nu s-a prins niciunul .
Stiu ca a mai fost o fata inaintea mea in acea zi cand am facut fiv-ul si cand s-a intors era putin contrariata ca i s-au pus 4 si era doarea 2 ... Era in aceiasi sitatie ca si mine - uter septat fundic.

Insa daca se prideau 4 - sincer nu stiu ce as fi facut..
Cum as fi reactionat.

Te rog sa fii puternica si sa iei cea mai buna decizie impreuna cu sotul tau.
Conteaza fff mult sa fii sigura ca ceea ce vei face va fi bine - si nu te vei mai gandi si nu vei regreta nicio secunda.

Noi vom fi alturi de tine indiferent ce decizie vei lua .. NU iti pot da nicun sfat , deoarece nu sunt in masura ... eu inca sunt la stadiul la care imi doresc ff mult un bebe, nu am ramas niciodata insarcinata ... si am facut tone de tratamente si interventii 7 ani la rand ... si cred ca (in acest moment) ma gandesc ca i-as opri pe toti ...

Dar nu sunt in aceasta situatie ... si daca iau in calcul ce a scris ingeras :
schimbat apartament - cu casa cu 5-6 camere ,
cheltuieli cu gradi x4,
after school x4 ,
facultate x 4 ,
concedii x4 +2.. ,
trasportul ... probabil ne vom mai permite doar 1 logan cu 7 locuri ...

Woow- cate implicatii... f complicat ...

Mult succes- si te rog sa nu fii suparata pe doctori ..
Si-au dat interesul ... echipa este ff ok ...

Eu - sincer- nu m-as putea duce sa fac fiv in alta parte ... am fost rasfatade aici .. si a contat ff mult (chiar daca nu s-au prins embrionii).

De aceea - voi mai incerca la toamna inca un fiv aici .. si cred ca ma voi opri ... nu mai pot ...







Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

elly - m-a impresionat tare mult finalul mesajului tau.....stiu exact cat de pierduta si obosita te simti.....iti doresc numai bine si am speranta ca ultimul fiv va fi ultimul dar cu final fericit.

Despre situatia anney ce sa spun ....mesajul ei este lipsit de detalii. Ce fel de eco a facut, ce tip de ecograf, daca s-a identificat activitate cardiaca la toti 4 - ceea ce eu nu prea cred la o sarcina asa mica - daca s-a vizualizat ecou embrionar in cazul in care nu s-a depistat activitate cardiaca.....faptul ca s-au vazut 4 saci gestationali nu inseamna absolut nimic. Si eu la Anastasia am avut 3 saculeti, doi aceeasi dimensiune unul mai mic. Unul singur insa s-a si dezvoltat iar ceilalti doi saculeti s-au absorbit in timp.

Repet, cred ca ecografia s-a facut mult prea devreme pt a avea o imagine completa. Si sper sa am dreptate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Buna fetelor,

Desi nu scriu la acest topic, va mai citesc din cand in cand..
Elly_me, am citit mesajul tau de la fiv Europa si am retinut ca ai avut 18 oo, 14 fertilizate si la sfarsit, embrioni mai slabi calitativi, cu fragmentatii (sper sa nu te confund)..concluzia ta a fost, ca ovocitele tale sunt de calitate indoielnica..
ceea ce vroiam eu sa-ti spun (in caz ca stii deja, ignora-mi mesajul..) este, ca fragmentatiile ovocitelor fecundate (embryo) sunt datorate unor fragmentari ale ADN-ului din sperma. Partea 'buna' este ca aceste modificari in structura ADN sunt dobandite si au cauze multiple (varsta, stres, oboseala, alimentatie defectuasa, fumat (!), fumat pasiv, lipsa de miscare combinata cu o alimentatie saraca in substante nutritive, etc., etc.). Acest proces, chiar avansat fiind (->> obtinerea de embrioni cu grad mare defragmentatii ->> slabi), este cat se poate de reversibil, eliminand, rand pe rand cauzele enumerate mai sus (odihna, sport, alimentatie sanatoasa, renuntarea la fumat, etc)..
Ideea e, ca nu ovocitele sunt cauza fragmentatiilor embrionare, ci structura spermei (ADN) si sunt convinsa, ca , daca sotul tau, inainte de urmatoarea incercare, va incerca sa elimine cauzele mentionate, calitatea embrionilor obtinuti, va fi dramatic imbunatatita. Iti doresc, ceea ce-mi doresc si mie, succes maxim la urmatoarea incercare si toate cele bune..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalinaexl

Succes fetelor care se apuca de treaba. Eu saptamana viitoare merg la morfologie in doua locuri. Vestea proasta este ca am facut niste analize si cam reiese ca mi s-a declansat tiroida, am hipertiroidie. Partea buna din cate am inteles este ca nu face nici un rau bebeilor din contra ii ajuta sa se dezvolte mai bine mental si eu nu ma ingras, dar poate provoca, mie, tahicardie , tremuratul mainilor si Partea cea mai rea poate provoca contractii ale uterului. Adica ma poate "ajuta" sa nasc Mai devreme ca tot imi era mie frica sa nu cumva sa trec de termen :(. Dar Mai am de facut niste analize pt a sti exact cat de mare e si daca pana la urma se dovedeste o problema am inteles ca exista prin alte tari un medicament care se poate lua daca esti gravida. Asa ca astept sa aflam sigur inainte sa ma stresez. Sotul meu ca sa ma incurajeze o intreaba pe doctora "" pot sa am si eu hipertiroidie timp de un an ca as vrea sa pierd si eu cateva kg"".


Buna ziua,

Va recomand cu toata caldura o consultatie la dna dr endocrinolog Gudovan Emilia pe care o gasiti la Medsana in Cotroceni sau la Medical City.
Si mie mi s-a declansat hepertiroidia in sarcina (am tiroidita autoinuma Hashimoto), din fericire am putut evita medicatia in primul trimestru de sarcina, in al doilea a fost imposibil pentru ca TSH imi scazuse la 0,05.
Pot aparea insomnii, palpitatii, etc.
Dna dr a avut grija de mine si inainte de FIV (mi-a descoperit problemele endocrinologice) si pe tot parcursul sarcinii.
Mi-a explicat ca trebuie sa iau o doza mica de tirozol (5 mg pe zi) si ca este mult mai indicat decat propiltiouracilul (parca asa se scrie) de care vorbiti care se poate procura de la Ruse din Bulgaria de exemplu. S-au facut studii recente mi-a spus care arata ca nu e asa de inofensiv in sarcina precum se credea.
Eu am luat numai tirozol vreo 4 luni de sarcina si copii au iesit sanatosi.
Trebuie monitorizat cu atentie nivelul TSH-ului sa nu creasca nici prea mult.
Pe mine dna dr m-a tratat si pt prolactina marita pentru care am luat Dostinex pana in luna a 7 a de sarcina.
Dansa are experienta si in domeniul fertilizarilor in vitro pe parte endocrinologica.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Multumesc mult pentru informatie voi merge cu siguranta si la dansa pentru un consult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna dimineata, buna seara sau cum s-o spune la ora asta. Azi am fost ,la insistentele sotului, la clinica. Daca stiam ca o sa iasa cu scandal nu ma duceam caci evit in starea mea sa ma enervez. M-am bazat pe somnolenta mea crunta din ultimele zile ca nu o sa am energie sa-l abordez pe dl dr Diakoumakos cu problema mea legata de consimtamantul meu inexistent. Dar n-a fost sa fie. Nu-mi amintesc daca dl dr mi-a raspuns la salut, dar cu siguranta imi amintesc ca a inceput cu "am auzit ca esti o mincinoasa". Eu semi-letargica incerc sa inteleg ce zice "poftim?" . Am inteles ca esti mincinoasa. Imediat a inceput sa tipe. Stai asa! Unde ma aflu si de ce tipa asta la mine! De ce? Nu am inteles. Dar daca am vazut ca e cu tipat, pai stai asa ca tip si eu ca nu am nicio jena sa ma cobor la nivelul asta.
La intrebarea mea "de ce nu mi s-a comunicat cati embrioni mi se transfera" raspunsul, in permanenta pe un ton foarte ridicat, a fost pentru ca asta am decis eu in calitate de medic.
La "domle nu tu decizi cati embrioni transferi, ci eu cu sotul meu decidem, pe baza opiniei si sugestiei tale medicale" raspunusul a fost eu fac treaba asta de 20 si ceva de ani.
Nu mai stiu cum sa ajuns de mi-a tipat "cand ti-am aratat 4 embrioni de ce nu ai spus ca nu vrei 4". Pai pentru ca eu nu citesc in stele ca daca imi arati 4, cati aveam cu totul, tu 4 imi si transferi. Daca imi aratai 18 asta insemna ca imi transferai 18. "AAAA nu ca daca aveai 18 purtam o discutie". "Deci sa repetam: daca am 18, purtam o discutie, dar daca am 4 nu mai purtam nicio discutie?" ...nu mai stiu ce mi-a raspuns la asta. "Ti-am transferat 4 caci 4 aveai" a mai reverberat prin camera la un moment dat. Domle stiai cati copii vreau eu? "nu, ca nu era relevant. Ai avut 4 ti-am pus 4"
La un moment dat intervine sotul meu cu calm. Domnilor, nu contestam procedura, nu contestam tratamentul, punctam doar faptul c ain ziua transferului a avut loc o sincopa in comunicare pe care nu ati stiut sa o gestionati. Atat eu cat si sotia mea suntem nemultumiti de faptul ca decizia a fost luata exlusiv de medici, fara acordul nostru, fara explicatii de ce s-a ajuns la decizia asta fara nimic. Daca lucrati dupa o procedura, atunci aduceti la cunostinta pacinetelor care e procedura respectiva din ziua transferului. Sotia era emotionata, pe mine m-ati dat afara, de unde era sa stim noi ca cei prezentati pe monitor sunt cei pe care v-ati decis sa-i transferati.
DUpa 10 minute eu am iesit cu dureri de gat si intepaturi in partea dreapta si per total cu ideea, indusa de minunata echipa, ca sunt nebuna pentru ca nu am visat procedura lor, ca nu am citit telepatic gandurile medicilor etc.

Faceti ce vreti cu mesajul meu. Interpretati-l cum vreti. Nu ma mai intereseaza. Daca cineva vrea sa ia aminte bine, daca nu iar bine.
Am uitat sa va spun ca forumul este monitorizat de cei de la biogenesis caci de aici au ajuns la concluzia ca sunt mincinoasa. Probabil ca si intalnirea de azi e o fabulatie de a mea, probabil ca nici gatul nu ma doare incercand sa ma fac auzita peste vocea domnului dr care, cu siguranta, vorbea foarte calm, dar eu imi imaginez lucruri si mint cu nerusinare. MI-a placut insa de dl d Zguri pe care l-am vazut a2-a oara. Prima oara m-a repezit dar mi-a lasat impresia ca nu e intr-o pasa buna asa ca nu am pus la suflet. Azi, de fata la intalnire, l-a aprobat dand din cap, pe sotul meu cand a luat cuvantul, dar cred ca la un moment dat mi-a spus ceva ce se dorea a fi o intepatura la adresa mea. Dar eram deja epuizata. Ecografia mi-a facut-o Zguri si a fost surprinzator de bland. Mi-a fost teama pentru o secunda sa nu ma framante la eco doar ca semn de solidaritate pentru echipa biogenesis. Dar nu a facut-o si am tot respectul pentru asta.
Acum ma duc la culcare. Sotul bantuie prin bucatarie semn ca nici el nu are o noapte grozava.
Somnic pufos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cocolyso spune:

Anne, cu greu incerc sa imi stapanesc uimirea insa nu inteleg cum nici de data asta nu ai reusit sa comunici cu medicii...si pana la urma ce puteai face sa ii tragi de maneca ca ti s-au prins cei 4 embrioni?????
Continui cu ''çati copii vreau'', cu toate ca ti s-a explicat de mai multe ori aici,ca o clinica de reproducere asistata nu e un magazin unde te duci si ceri copii (asa cam cati vrei tu), ci este un loc unde medicii isi fac treaba pana la un anumit punct, de la care numai Dumnezeu decide daca se prind, cati se prind, cati ajung sa se nasca sanatosi.
Imi cer scuze daca raspunsul meu este unul acid dar se pare ca nu ai inteles nimic si nici macar nu ai citit amaratele alea de hartii pe care ti le dau la semnat unde scrie f clar ca exista riscul unei sarcini multiple, cu atat mai mult cu cat mi se pare incredibil ca te-ai apucat sa faci fiv fara sa sti absolut nimic de aceasta procedura.
la fel, nu inteleg la ce te-ai mai dus inca o data la clinica, atata vreme cat esti atat de nemultumita ca ai un fiv reusit, cu risc intr-adevar, avand 4 embrioni prinsi.
Cred ca ar fi mult mai indicat sa te documentezi cat se poate de bine ce poti face in situatia ta, astfel incat sa nu iti pui in pericol viata embrionilor si a ta.
Indraznesc sa imi pun intrebarea ce acuze ai fi adus daca nu ti s-ar fi prins niciunul.....
Sanatate multa si speranta ca iti va fi bine pana la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Am citit mesajul de 2 ori si pana la urma tot nu am aflat. Sunt 4 embrioni cu activitate cardiaca prezenta? Macar sa stim ce te- a suparat. Ca ai ramas insarcinata de la prima procedura, ca nu sunt Cati ti- ai fi dorit sau ca nu te-a intrebat nimeni Cati copii vrei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Lara27- nu ma confunzi ... am avut 18 ovocite... multumesc ff mult pentru sfaturi

Sincer - sunt f atenti cu ceea ce mancam , nu bem, nu fumam, varsta este oarecum ok 31-33 ani...
Insa cu stresul si oboseala nu stiu ce vom face ... sau sotul nu stiu ce va face ... caci el este mai stresat.

De asemenea, miscare nu facem aproape deloc - cel putin el - nu face miscare deloc- se depaseaza numai cu masina ...
Poate se convinge si el ca trebuie sa mai faca miscare - sa mearga mai mult pe jos ...


Vom mai face o incercare - dar inainte - mi-am propus (cel putin eu) sa ne vitaminizam, sa facem sport, voi face acupunctura si voi elimina septul de la uter (am un sept la uter- pe care l-am mai scos de 2 ori ).

Oricum se pare ca la noi o cauza a nereusitei a fost endometrul = 8 mm
Ce sa fac sa creasca ? Nu stiu ..
Vom vedea



Anne -





Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Asa cum v-am promis aceasta este rugaciune catre Sf Anton :
""Sfinte Antoane, mangaietorul sufletelor mahnite, priveste cu indurare si vezi cum traiesc in instrainare, pentru ca Dumnezeu nu mi-a dat harul de a deveni si eu mama, sau daca devin, imi curma bucuria, luandu-mi copilul de la san. Copiii sunt legatura de iubire dintre soti: mijloceste , deci pentru mine la Domnul, ca El sa ne mangaie cu un copil si sa ni-l tina in viata.
Eu fagaduiesc ca il voi creste si educa in frica lui Dumnezeu. Sfinte Antoane, pentru dragostea pe care ai avut-o fata de Pruncul Isus, dobandeste-mi acest har. Iar daca Dumnezeu a hotarat altfel, usureaza-mi, mie si sotului meu, traiul cu haruri deosebite, ca sa fim pururi resemnati in vointa lui Dumnezeu si sa ne folosim de starea noastra pentru a spori faptele bune in folosul aproapelui. Amin
Pe mine si pe prietena mea ne-a ajutat foarte mult.

Mergi la inceput