Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

crisspy - multa sanatate Andrei!

alina_din - scrie te rog aici in mesaj datele tale care se cer pentru partea de inceput.

Michelle - pai mananca bine Stefan, ia sa vezi ce-o sa puna de-acum incolo ;) Apropos de cat dureaza masa: eu am remarcat la al meu ca daca nu ma misc repede, sa-i dau alta lingurita imediat ce inghite, se plictiseste sa stea la masa si plange, deci nu apuc sa-i dau prea mult. Si mananca putin (adica maxim 100ml piure, in general cam 70).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Multumesc Miha pentru informatiile utile. Am sa tin cont de ele. Eu sunt ovo-lacto-vegetariana cam de vro 15 ani. Carnea este un aliment mult prea greu digerabil si de cand nu-l mai consum ma simt mai bine.Pesonal consider ca omul nu este facut sa manace carne ci mai degraba s-a adaptat. Am auzit ca pana la Noe omenirea nu manca carne ci abia dupa au inceput sa consume. Asa am auzit. Eu mi-am impus asta ca un stil de viata dar in acelasi timp mi-am rezolvat si probleme de sanatate. Ma refer la problemele de colecist. Nici sotul nu consuma carne cand l-am cunoscut si m-am bucurat ca era vegetarian ca si mine. Cred ca mi-ar fi fost mai greu daca nu era la fel ca mine.Pe Mihail nu vreau neaparat sa-l fac vegetarian dar o sa consume carne mai putina (mai mult din cea de peste) si din motiv ca nu am de unde sa-i fac rost mereu de pasare de tara.Cea din magazin este umflata cu hormoni, euri si alte tampenii.

Alina cea mai implinita de Mihail (8.08.2011)


Mai, cu tot respectul pentru optiunile vegetarienilor(ii admir sincer pentru ca pot avea un astfel de stil de viata), eu la fraza asta subliniata am ras rau de tot! Si asta pentru ca studiile spun ca de cand au inceput oamenii sa vaneze (si implicit sa consume carne) aportul mare de proteine a facut sa se dezvolte creierul (plus faptul ca gandeau mai mult ca sa mestereasca unelte si sa faca strategii pt a prinde animale). Deci teoretic de atunci am devenit mai destepti si am evoluat. Care-i treaba cu Noe? Ca doar cand a debarcat el erau doar perechi din fiecare specie, nu? Deci cum sa le mai fi si vanat oamenii??? Ceva nu-mi iese mie aici la socoteala. Dar na, zic si eu...ca tot sunt intr-o pasa mai filosofala/filozofala asa
(*doar ce am citit ca DOM accepta ambele: filosofala si filozofala, cu preferinta pt prima)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Miha, am crezut ca esti vegetariana 100%, nu ovo-lacto. Cu Imi, ideea era ca laptele matern e un aliment complet si isi ia ce-i trebuie de acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Andy eu mor incet langa ea, pe bune, cand o vad asa mica si firava si nici nu mananca. Ba de vreo 2 zile imi refuza si biberonul. Cu laptele nu are probleme caci i-am dat cu siringa si a vrut asa, insa dureaza o gramada pana bea 2 masuri de lapte. Azi-noapte a baut 60ml toata noaptea cu urlete, nici pipi nu a facut. Bineinteles ca cu toate siropele date pt rino-faringita varsa imediat dupa administrare si se duce naibii tratamentul.

Miha imi pare rau de Imi ca s-a constipat. Eu am avut probleme mari cu Razvi pana spre 2 ani jumate cu constipatia, cu toate fructele, cereale speciale, siropele, supozitoare & co, sper totusi sa nu fie cazul si la voi.

Michelle si voi Brutus? Adica nu a luat nimic in ultima luna in greutate? Felicitari pentru dintisor!

fetele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Neata si de la noi

Am ramas un pic in urma dar recuperam
Ianis are si el 2 dintisori jos..acum cred ca ne luptam cu cei de sus..e mofturos,se trezeste noaptea plangand

Deocamdata papam bn la aproape 7 luni..dimineata fructe( mar para mango,caisa la borcanel si avocado ..cam atat la fructe)bineanteles le alternez de obicei cate 2
la amiaza pireu de legume( morcov,albitura,cartof,dovleac,ardel,ceapa-ardelu si ceapa nu i le adaug in pireu)vreau sa i introduc zilele astea si brocoli.Mazarea daca o introduc cat timp tre sa o las la fiert?La fel ca cel legume?
Pup toate mamicutele si strumfii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

Neata mamici si pitici!
Noi suntem ceva mai bine,doar ca ...am dat din lac in put,am venit ok de la Bucuresti si de 2 zile a facut o iritatie urata la fundulet,sunat dr la Bucuresti,incercat toate tipurile de creme,ne-a recomandat mercurocrom dar in Pitesti n-am gasit,asa ca am incercat si pudra de talc si vad ca asta da ceva rezultate si incepe sa usuce...
La spital la Bucuresti ne-au facut toate analizele posibile...toate au iesit in limite normale,eco,...totul ok...de ce nu papa...ea stie ar vrea doar san si san nu prea mai ajunge,i-am facut proba suptului,in 24 ore 410 ml....si noi aveam 6150g cand am iesit din spital vineri...maine mergem din nou la control....asa ca ne inscriem si noi in randul mamicilor cu bebe mai micut si nemancacios
Va dorim o zi cat mai placuta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

IMOGEN-TARA de mihahegarty
ANASTASIA de al3xutza_81
ANDRA de lushk
SOFIA GABRIELA de gabrielita81 - 21 august


puilor, sa fiti sanatosi si sa papati bine si sanatos, sa cresteti mari si frumosi si sa fiti norocosi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Crisspy, imi pare tare rau pentru rino-faringita acuta. Chiar ca ti vine sa plangi cand fiinte atat de mici au asa niste ganganii!!! Multa sanatate!!!
Si multumesc pentru felicitari!!!

Adra, niciodata nu ma supar on line!!! Stai linistita, draga mea!! Daca vad ca cineva ma ataca on line, il (o) ignor total!!! Asta e cea mai crunta arma!!!
Intotdeauna sfaturile sunt bine venite!! Da, stiu cavitamina B12 e cea mai deficitara in cazul vegetarienilor, dar aceasta se gaseste in produse de origine animala, de aia eu sunt ovo-lacto-vegetariana. O sa incerc sa i dau branza, oua, unt. Am si cartea aia cu 'Enciclopedia vitaminelor' si acolo am multe surse de unde pot lua vegetarienii B12.
Exemple:
branza de vaci
lapte de oaie, vaca
smantana
lapte de bivolita, iapa
lapte batut
zer
lapte de magarita
lapte de capra
lapte matern
galbenus de ou (crud)
ou de gaina (intreg)
albus de ou (crud)
unt
drojdie de bere
polen
laptisor de matca.


Multe dintre ele stiu ca se introduc dupa 12 luni, dar unele chiar ma fac sa rad!!! Lapte de magaritza si iapa!!!
Nu am baut asa ceva niciodata!!! Daca o sa gasesc aici asa ceva, am sa i le introduc imediat dupa 1 an lui Imi sa nu i se para ciudate cum mi se par mie!!!

Un singur lucru vreau sa te intreb Adra, caci m ai facut curioasa. Ai zis:
'Iar Imi inca nu e vegetariana, atata timp cat consuma lapticul tau'De ce? Chiar nu stiu, scuze si sunt curioasa de raspunsul tau. Multumesc mult!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Miha numai sa nu nechezati apoi :)))))))))))))))))))))))))

stiu ca nu te superi online:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

LA MULTE LUNITE PUIUTI DRAGI!!!

IMOGEN-TARA de mihahegarty
ANASTASIA de al3xutza_81
ANDRA de lushk
SOFIA- GABRIELA de gabrielita81


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Crisspy, imi pare tare rau pentru rino-faringita acuta. Chiar ca ti vine sa plangi cand fiinte atat de mici au asa niste ganganii!!! Multa sanatate!!!
Si multumesc pentru felicitari!!!

Adra, niciodata nu ma supar on line!!! Stai linistita, draga mea!! Daca vad ca cineva ma ataca on line, il (o) ignor total!!! Asta e cea mai crunta arma!!!
Intotdeauna sfaturile sunt bine venite!! Da, stiu cavitamina B12 e cea mai deficitara in cazul vegetarienilor, dar aceasta se gaseste in produse de origine animala, de aia eu sunt ovo-lacto-vegetariana. O sa incerc sa i dau branza, oua, unt. Am si cartea aia cu 'Enciclopedia vitaminelor' si acolo am multe surse de unde pot lua vegetarienii B12.
Exemple:
branza de vaci
lapte de oaie, vaca
smantana
lapte de bivolita, iapa
lapte batut
zer
lapte de magarita
lapte de capra
lapte matern
galbenus de ou (crud)
ou de gaina (intreg)
albus de ou (crud)
unt
drojdie de bere
polen
laptisor de matca.


Multe dintre ele stiu ca se introduc dupa 12 luni, dar unele chiar ma fac sa rad!!! Lapte de magaritza si iapa!!!
Nu am baut asa ceva niciodata!!! Daca o sa gasesc aici asa ceva, am sa i le introduc imediat dupa 1 an lui Imi sa nu i se para ciudate cum mi se par mie!!!

Un singur lucru vreau sa te intreb Adra, caci m ai facut curioasa. Ai zis:
'Iar Imi inca nu e vegetariana, atata timp cat consuma lapticul tau'De ce? Chiar nu stiu, scuze si sunt curioasa de raspunsul tau. Multumesc mult!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Miha numai sa nu nechezati apoi :)))))))))))))))))))))))))

stiu ca nu te superi online:))

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)






Gliana prea tare

Mergi la inceput