Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (50)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Ilida,eu folosesc cu succes Zincofax:))

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png


Merci Lori! Am cautat pe net dar nu vad cum as putea sa il cumpar aici - americanii nu il vand, cel putin nu sub denumirea asta. Iar pentru site-urile din Canada am citit ca imi trebuie reteta - ceea ce bineinteles ca nu am :( Dar vad ca e tot pe baza de zinc, ca si Desitin.
Am comandat crema asta (Penaten Baby Cream) http://www.amazon.com/gp/product/B004H5GD6E/ref=oh_o00_s00_i00_details
Acum il tin in patut in fundul gol, l-am dat cu iaurt (citeam ca uneori merge, daca are yeast - habar nu am ce inseamna asta la ei, poate ca e problema fungica la noi in traducere???).
Ma intrebam daca se poate numi constipatie faptul ca face kk tare si concentrat, dar face totusi de 2 - 3 ori pe zi. O fi doar deshidratare? Acum incerc sa-i dau mai multa apa, dar lui nu-i place. I-am dat si din biberon, si din canuta cu cioc - cred ca are o problema cu gustul doar. O sa insist si va tin la curent cu ce functioneaza la el ;)
Pup gasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Ilida si la noi functioneaza fff bine bepanthen-ul, daca-l dam cu orice altceva, in max.3 zile apare o iritatie urata.
Incearca sa speli funduletul la fiecare schimbare si sa-l lasi gol cateva minute, sa fie bine-bine uscat si aerisit inainte de a aplica crema. Va pupam si va dorim sa treceti repede peste asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

dexpanthenol este substanta activa din bepanthen.mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Dragi mamici, am pus o intrebare despre contul de Gmail in FB, va rog sa votati cand puteti. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Cristina, Anamaria, Alina - multumesc pentru sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Lui Andrei nu i-a mers bine cu cremele ci zinc... Eu am presupus ca a fost pt.ca sunt cam uscacioase...In plus bepanthen-ul l-am folosit si eu cu mare succes la o rana urata lasata pe deget de verigheta (am spalat cu ea pe deget si m-am ales cu o iritatie nasoala-piele rosie, crapaturi ca niste rani deschise si usturimi mari).In 3 zile de uns cu bepanthen a trecut tot.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

SAlutare si de la noi!
Eu stau f prost cu timpul, deci imi cer scuze ca nu am mai intrat de ceva vreme

Ilida, lasa-l cat mai mult in curutul gol si schimba-l cat mai des, daca se poate la fiecare pipi.multa crema si rabdare ca va trece

despre noi: Filip este in a 7-a zi de trat, nu vad nici o schimbare la el...nici nu stiu daca a fost sau nu otita, oricum nu l-a deranjat.
Umbla peste tot prin casa si se ridica in picioare la orice: la pat, masuta, scaunul de butarie, dulap...orice. Usor la deal dar greu la vale, cateodata ii e frica sa se dea jos si incepe sa planga dupa ajutor.

Filip mananca bine, fructele sunt preferatele lui, dimineata mananca cam 120-150 gr de fructe, la amiaza 120 gr legume, seara cereale sau iaurt cu avocado sau cu altceva. Nu lipsesc din meniu: para si prunele care pe noi ne-au ajutat f mult. I-am introdus si canuta cu cioc care nu a avut asa mare succes, dar insistam. Bea apa, aprox 30 ml/zi si cred ca si asta il ajuta cu constipatia. Oricum, noi ne-am reglat f bine, face si de 2 ori pe zi.
Mai scoate si Filip ceva sunete, dar eu nu l-am auzit sa zica ma-ma-ma, ba-ba, ta-ta, etc. El mai mult tipa

Gata cu laudele... .
Cu somul...tot asa, am zis ca o sa scriu in ziar cand va dormi si el macar 5 ore legate. Se trezeste tot la 2 pre max 2.ore jumate. Mai noua la 7-7.30 dimineata sunt in picioare AMANDOI.

Fug ca am torturi de facuta pe weekend.
va pup!

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Wow!Bravo!
Tu cum reusesti sa faci atata treaba cu amandoi acasa...?????Andrei al meu nu sta singurel deloc, chiar de-i dau ceva de facut, in maxim 2 min.plange sa-l iau in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Fetelor, il inscriu si eu pe Tudor pe lista bebelusilor constipati. Prunele de ieri nu au mers. E a treia zi cand face kk f tare, concentrat. Din cauza asta a capatat acum si o iritatie f urata, deja ca niste rani.
Aveti idee cu ce sa tratez iritatia asta? (i-am dat cu Desitin si cu crema de galbenele dar nu au absolut nici un efect) Il ustura saracul si plange cu lacrimi de mi se rupe sufletul


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




sudocrem.
la noi a fost cel mai bun.
alaturi de ceva preparat in farmacie.
si inca ceva: albastru de metilen, dat pe rani si lasat mult timp la aer, in camera incalzita.

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Un sfat pentru fetele cu bebici constipati ajuta foarte mult LM (fetele care alaptea inca la sant) daca nu mai alaptati la san (in cazul bebeilor care refuza apa)sa fi incercat sa-i dati suplimentar bibe mai diluat pt aportul de apa, pt hidratare.

Mergi la inceput