Pufi de ian-feb 2010 (66) - LMA David !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Buna dimineata,

La multi ani sarbatoritilor de astazi! Sa cresteti mari, sanatosi si norocosi !

Sorina multumim de cafelutza, matinala ca de obicei .Super tare faza cu suzetele

ochisorul lui Luca sa ii treaca repede

Dastefa spor la invatat

Aici nu se fac nici un fel de analize(decat cele de la nastere), nu s-au gasit absolut deloc justificate cererile mele de analize; intre 2 ani si 2 ani si 1/2 se mai face un control general, dar nimeni nu a spus nimic de fontanela, coaste evazate(eu cand am intrebat mi s-a spus sa nu ma mai stresez ca nu am de ce, eu deja incep sa spun WTF?ce e cu diferenta asta intre sisteme?eu cum ar trebui sa fiu,super ingrijorata ca aud de o gramada de analize si aici nimic?Loredana la voi cum e ?


Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Simply,asa e si la noi,ca la voi...

Larisel,imi pare tare rau de problemele fetelor,sper din tot sufletul sa nu mai apara niciodata asa rezultate nebune si sa fie fetele sanatoase!

Dar voi,restul fetelor,zau acum,toti pufii au acum aceleasi probleme?....Eu cred ca sunteti doar un pic speriate si exagerati putin...Mie mi se pare mai normal sa NU duc copilul sa faca o mie de analize atat timp cat e sanatos si la controalele regulate nu apare nici un semn de intrebare...Sa-i fac analize din proprie initiativa,nu,nu i-as face....I-au fost facute doar cand am fost in spital...Bine,ca aici nici nu ti se fac fara motiv,asa,doar ca vrei tu,nu exista asa ceva...

Asa ca,stati linistiteSa le uram sanatate pufilor care sunt cu adevarat bolnaviori si sa ne rugam sa se faca repede bine si sa nu mai sufere,nici ei,nici mamicile lor!

Ruxita,cum mai e sotul tau?Sper ca deja mai bine putin,ma gandesc mereu la voi...

Sorina,ma bucur mult pentru vestea ta buna!Chiar ca era concentratie mare de lucruri nu prea pozitive si uite ca incep vestile bune!Cred ca ti s-a luat un mare pietroi de pe inima!Bravo si sa nu mai fie nevoie niciodata de teste din astea urate

Nyny,cand am fost in spital,Lara si-a smuls aia din mana odataA tras odata de ea,cu niste nervi,mititica,imi era frica sa ma uit ce a facut acoloNoroc ca au evaluat situatia si nu a mai fost nevoie sa o intepe din nou

Decenuela,imi pare rau de buba lui LucaHorror cand se lovesc asa...Pupic sa treaca repede!

Dastefa,spor la invatat atunci!

La multi ani sarbatoritilor de astazi,inteleg ca sunt doi gemeni?Sa fie sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Hello!

Lore ai si tu dreptate, recunosc ca m-am panicat putin. Eu o sa o duc la medicul ei la control si doar daca zice dansa ca e de facut analize am sa le fac.

Sarbatoritii de azi nu sunt gemeni, sunt doar frati.
Singurele gemanute din gasca sunt ale lui larisel.

Cumpara martisoare de suflet si vei ajuta un copil!
_

Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Nascuti in aceeasi zi?Ce tare!Asta coincidenta!

MirelaCe fain ca sunteti in casa nouasi eu de cand asteeeeeptNu mai am spatiu deloc aici,of,of,mai,mai....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am revenit la lp de la lv la recomandarea expresa a unuia din medicii pe la care ne-am perindat; explicatia ar fi fost ceva de genul ca lp este "imbunatatit" iar lv "lipsit" de diverse chestii... cica le spune vitamine, minerale etc...(noi la capitolul calciu stam bine, ba chiar depasim limita de sus ) si in plus lv este greu digerabil, asimilabi, nu mai stiu exact termenul folosit de dr .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Uleiul de peste (lichid si al nostru) l-am gustat si mi-a venit sa vars instant. Initial are gust de capsuni si nu te prinzi de cat de oribil e decat de-abia cand se duce pe gat. Eu le dau fetelor ca atare dimineata pe stomacul gol si imediat lp. Deocamdata il accepta asa. Se poate administra si amestecat in apa, lp, suc etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Eu n-am vrut sa va sperii cu analizele alea... Si sotul zicea ca daca nu ne manca sa le facem din start economiseam vreo 2000 ron.

Acum ce sa zic... eu sunt adepta analzielor anuale (doar la copii, din pacate pt ca nu ne permitem toti), am facut la 1 an, am vrut si la 2, probabil vom face si la 3 ani. Cert e ca nu le-am facut pt ca suspectam ceva, ci asa... "ca sa ne aflam in treaba".
Lista data de alergoloaga noastra (contine si cateva analize specifice pt alergii dat fiind istoricul nostru cu predispozitia de mici):
- calciu ionic si seric
- fosfataza alcalina
- fosfor seric
- sideremie
- glicemie
- fibrinogen
- hemoleucograma completa
- complexe imune circulare (CIC)
- IgE seric
- IgA seric
- IgM seric
- IgG seric
- proteina C reactiv-calitativ

Dupa primele rezultate cu fosfataza mare, am repetat-o pe aia si a iesit din nou mare. Dar calciu si fosfor ok, ba chiar poate un pic prea mari. Astea 3 ar fi analizele ce ar indica rahitism.

Am facut investigatii pt ficat (indicate de gastroenterolog pediatru):
- TGP
- TGO
- creatinkinaza (CK)
- gama-glutamiltransferaza.

Au iesit ok si atunci am facut analzie endocrinologice si pt eventuale probleme osoase (indicate de pediatrul anterior si endocrinolog)
- PTH
- T3
- FT4
- TSH
- din nou: fosfataza alcalina, calciu, fosfor + magneziu
- 25-Oh-vitamina D
- IGF-I
- fosfatza alcalina de origine osoasa.

Dintre toate fosfataza alcalina a revenit pe valori aproape normale, cea de origine osoasa (trimisa la lab in Germania) a iesit ok. Doar vitamina D a iesit la limita inferioara (Alena) si un pic sub (Naty).

Am facut si radiografie de pumn cu rezultat bun.

Cu rezultatele in dinti ne-am intors la cei 2 medici de mai sus care ne-au spus fiecare "nu stiu ce a fost" . Indicatia (ambilor): vigantoletten 1000 ui (in loc de 500 ui) si repetare fosfataza si vitamina D la 3 luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Loredana multumesc de raspuns, ,aici pe considerentul ca mamicile se streseaza au scos si masuratul copiilor (la inaltime ma refer) pana la 2 ani .


Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

simpli,lore....asa si aici...la nimeni nimic....David are un murmur la inima...l-a auzit pediatra in ro, med de fam aici + la spital...am zis ca vrem sa facem extra analize ca sa stam linistiti....si ne-a venit programarea la un cardiolog : in 36 de luni!!!! poti murii cu astia

nyny multa sanatate,again!

ruxita...si mie mi-au dat lacrimile cand am citit cu cata dragoste treceti peste! iubiti-va mult!




ati fost niste scumpe ca v-ati adus aminte de iesirea mea....mi-e ciuda ca nu am salvat cap......David avea vroe 6 luni...ca m-am imbatat dupa ce m-am intors in irl.asta stiu sigur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Larisel,na,eu sunt de alta parere...Mie,spre exemplu,daca ar fi sa aleg,mai degraba le-as face pentru noi (analizele) decat pentru ea...Noi suntem cei care suntem mai consumati decat ea,mai stresati,mancam mai prost....Si noi trebuie sa o crestem pe ea...
Uite,si la voi,dupa tot zbuciumul,ati ajuns la vitamina D,deci nimic special...Stressul de pe lume,bani cheltuiti....Nici nu vreau sa-mi imaginez ce ai simtit cand ai vazut valorile alea...Sper sa nu mai aveti niciodata sperieturi din astea...

Alicredo,dar tu unde locuiesti,parca retineam ca tot in UK...Eu zic asa:daca medicii care ti-au dat programare peste 36 de luni ar fi avut vreo teama legata de David,cat de mica,legata de inimioara lui,te-ar fi chemat sigur la control in aceeasi zi,nu te-ar trimite sa astepti atat,de asta bag mana in foc!Totul e pana la urma daca ai sau nu ai incredere in medicul in fata caruia te prezenti si caruia ii incredintezi sanatatea copilului tau....

Mergi la inceput