Strugurasi de Sept-Oct2011 *38*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

nu mi-a zis de ce, dar n-are legatura cu pauza lui Lali si nici cu Sei.
e ala mic un pic bolnav si probabil alte treburi.

bravo, oana.

andreea, ce ti-ai facut la par?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

www.imparte.ro/comunitate/event/96/
"Stefan Tudor Vladimir are 3 ani si 8 luni. Este internat la terapie intensiva in spitalul marie-curie sklodovska(budimex) cu un diagnostic crunt! Are nevoie de transfuzii de sange (trombocite,eritrocite,plasma) in fiecare zi! Daca cineva cunoaste persoane care au grupa de sange 0 cu rh negativ, dispuse sa doneze, va rog sa le prezentati cazul fiului meu! Va multumesc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

E,hai,ca nu pot eu sta departe de voi ! Azi mai mult m-am chinuit dand tarcoale la laptop ca un lup flamand pe langa stana cu oi. Nu sunt suparata pe voi,am vrut sa stau putin departe pentru ca iau prea personal unele chestii,si m-au luat pe dinainte tastele.Nu trebuia sa scriu nimic,ci sa ma retrag in liniste intr-o grota,ceva ,si sa revin cand ... poate cand ies ursii din hibernare.
Am analizat activitatea mea pe forum din ultimul timp si am ajuns la concluzia ca a devenit o dependenta,daca nu intru la cateva ore macar sa citesc,intru in sevraj.
Am citit in diagonala si m-am speriat putin cand am constatat ca nici Jade si Sei nu au mai intrat de ceva vreme. Nu avem legatura una cu celelalte,fiecare a avut alt motiv de pauza.

Imi pare rau ca am intristat subiectul.

Revin cand am capul limpede ,acum ma doare. Imi curge nasul ,ma dor oasele, au plecat si rudele de la lacul rosu .Azi am smotruit toata casa mai putin bucataria. Acolo m-au lasat puterile.

Va pup.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Pinkysor, eu am luat de la farmacia catena http://catena.ro/Dispozitive-medicale-cat104/Kosmodisk-Classic-Set-prod44506.aspx pentru tatal meu. El spune ca l-a ajutat si pe el mult.
Nu mai stiu cat am dat acu un an. La un moment dat era cu voucher 39 de ron, dar am aflat prea tarziu.
EU l-am folosit vreo saptamana si l-am dat, k avea nevoie si tata. Cred k o sa il mai iau. Oricum cand l-am folosit mai faceam si pauza din ridicat Maia, deci nu stiu sigur dak s-a imbunatatit de la el sau de la altceva.
Ca idee tatei nu ii pare rau de investitie.

Lali, tu zici de 2-3h, eu cred k stau permanent Ar trebui sa fac si eu o pauza. sapt trecuta am zis k o sa las laptopul inchis macar o zi, si nu am reusit, am tinut pana la 12 :D si eu ma trezesc pe la 9-10
Apoi am zis k o sa citesc pe forum dimineata si seara, tot nu am reusit.
O sa imi schimb si eu stilul :d

Despre dormit... Maia a dormit azi fix 40 min.
de 2 ori cate 15 minute (o data afara) si 1 data 10 min :(((


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Lali, Lena, fetelor....v-ati luat dupa mine cu pauzele? Cand am dat eu "deschiderea" la pauza (pe mine nu m-a tinut mai mult de o noapte ) hop si voi cu schimbarea stilului, auzi, cu pauze....
Eu cred ca nu despre asta este vb, nimeni nu trebuie sa schimbe nimic, suntem un grup de mamici unite, zic eu (zic pt ca o cred!) care ne-am sustinut reciproc asa cum am stiut si cat am stiut de mult si bine in momentele mai nefericite din viata noastra.
Aria noastra de discutii s-a extins, si era normal sa se intample asta....in timp. Aici mereu am gasit cel putin 2-3-4 fete care m-au sustinut, si vreau sa multumesc pentru fiecare sustinere si pentru fiecare atentionare daca pot sa numesc asa.
Sunt fete care posteaza zi de zi, sunt fete care posteaza in medie de 2-3-4 ori/ sapt, si sunt si fete care posteaza mai rar de atat, insa toate, absolut toate, pt mine, contribuiti la dezvoltarea mea de mama. Fara voi mama din mine probabil acumula mai putina experienta sau intr-un timp mai indelungat.
Exista si fete fff dragi sufletului meu, nu pot sa nu spun ca nu simt ca rezonez mai mult si mai bine cu unele dintre voi, insa am constatat nu odata ca asteptarile de multe ori mi-au fost unele in legatura cu voi, iar voi, dragele mele, mi-ati oferit mai mult decat erau asteptarile mele. Asta inseamna ca nu sunt singura. Iar daca voi plecati raman singura.
Poate-s "copilul odiseei strugurasilor 2011", sau poate ca nu. Poate pentru mine si sufletul meu, plecarea voastra o transpun intr-un mod personal si ma simt vinovata de ea. Poate nu-i adevarat nici asta, insa voi, prin aceasta plecare lasati loc de interpretare catre fiecare dintre noi.
Daca am plecat toate la drum, nu e posibil sa parasiti corabia tocmai acum, cand grupul nostru, format din cele 67 mamici este atat de legat, de omogen!
Eu nu spun sa nu luati "pauza" din cand in cand, insa nu trebuie declarata pe forum, pentru ca suna a parasire. Eu asa o vad si simt.
Nu sunt eu una din acele fete care fac prezenta zilnic, nici pe departe, adevarul este ca intru atunci cand pot si citesc in limita timpului disponibil insa atunci cand o fac, o fac cu toata inima, perfect acordata la evenimente. Nu raspund mereu tuturor care au intrebat de mine sau care s-au gandit la mine, nu urez mereu urari de "la multi ani" pentru pitici si mamici, citesc de multe ori, daca raman multe capitole in urma, mai mult pe diagonala insa niciodata, si vreau sa se cunoasca acest lucru, nu o fac cu intentia de a exclude din mintea si sufletul meu pe vreuna dintre voi. Toate imi sunteti dragi!
Am simtit nevoia sa spun asta, sau, mai bine zis, sa o clarific.
Mi-am dat seama de ce prostie puteam face atunci cand am spus ca plec pentru a nu mai face si alte pb-me (ca si cand eu facusem!) insa relativ rapid am constientizat cat de mult puteam sa gresesc!
Daca exista neconcordante, nelamuriri....acestea TREBUIE rezolvate tot aici, intre noi! Atunci cand lasi sa iasa din tine cuvintele, pe langa faptul ca te simti mai usurat, dialogul intotdeauna rezolva conflictele, atat pe cele interioare cat si pe cele exterioare!
Militez pentru DIALOG! si ofer tuturor mamicilor minunat de frumoase si bune un mare buchet de trandafiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:



Dbunny, ,trebuie sa fie delicios.Mie imi place cu inghetata.
Eu nu stiu sa fac ,dar la Marty (restaurant ) e desertul meu preferat.

Pinkisor te-ar ajuta inotul si masajul pentru durerea de spate.

Iris K si parerea mea e sa nu faci radiografie,sigur ca este periculoasa ,este invaziva.Ecografia de rutina pentru displazia de sold se face la 6 saptamani,atunci e concludenta.Cel mai bine du-te la un ortoped pediatru pentru consult.La Cj,unul dintre cei mai buni ortopezi recomanda radiografia doar la 9 luni....chiar daca dupa consult i se pare ca e in neregula te pune sa porti hamuri,aparate,depinde de gravitate.
Sarah a avut si am rezolvat problema purtand cate 2,3 pampersi ...acum cu Elisa a fost groaznic prin cate am trecut:
-ecografie la 6 saptamani:rezultat displazie sold drept
-a doua zi consult -rezultat:clinic sanatoasa
Imi spune ortopedul sa port totusi un ham (gen pampers care ii tinea piciorusele departate) si sa repetam ecografia dupa 6 saptamani
-la 6 saptamani -soc,displazie la celalalt sold
-merg din nou la consult ,la alt medic si -mi zice ca e sanatoasa doar ca trebuie sa revin la 4 luni si jumatate cand se face, de fapt aceasta consultatie.
Tind sa cred ca doctora ta are dreptate,ecografiile nu sunt relevante la noi in tara,insa consultul facut de ortopezi pediatri ,da .Doar ei te pot indruma sa faci radiografie ,daca li se pare suspect ceva.

La 4 luni si jumatate am fost din nou si suntem bine.

Oana ,felicitari pentru printesa...e si ea lungana ,poate pentru asta o vezi silfida.

Lali ..ce surpriza frumoasa!Asa m-am distrat de comparatia pe care ai facut-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

salutare, fetele harnicutele!

Eu sunt cu Dimitris in spital. Are iar mucisori de la inceputul saptamanii, iar azi, adica ieri vineri, a inceput scoata niste sunete ciudate ca si cum nu putea respira. M-am ingrijorat si am venit la spital. Are un timpan rosu, in gat e rosu, se aude ceva si de la plamani si au tb sa-l puna un pic la oxigen ca i-au masurat saturatia de oxigen si era undeva pe la 90-93. La talpite era un pic cianotic. I-au luat sange si maine aflu rezultatul. Uf!

Ar tb sa dorm dar nu pot. Stau si ma uit la el, il verific sa respire-desi vine si asistenta pe la noi.

Cam astea sunt stirile de pe la noi. V-am mai citit un pic din urma, dar scriu de pe tel si tare incomod e si am si pierdut de 2 ori deja, mesajele scrise.

Va pup si sa ne auzim/vedem cu bine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Yo yo yo
Ce face fetele?

Welcome back lali
Eu nu am mai intrat pe forum asa des ca parca nu mai stiu ce sa spun.doar atat, ca ma simt foarte singura si intr-o perioada dificila.si am nevoie sa imi recapat increderea in mine, sa ma regasesc cumva,sa-mi gasesc locul,sa-mi gasesc o directie, acum ma simt fara nici o valoare, doar a
Ma uit la ayusi atunci mi se umple inima si ma simt foarte mandra, el este mandria mea si ma tem ca nu o sa fiu o mama buna pt el,ca eu nu sunt in stare de nimic.acuma ma gandesc ca si voi poate cine stie ce o sa credetri despre mine, asa ma simt, ca o handicapata mintal,si poate asa si sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Lena, uite aici masina mea de spalat, numai ka linkul e catre siteul firmei lituaniene de unde am cumparat-o. M-am trezit cu noaptea in cap sa gatesc si sa mai spal ceva la ea:))
http://www.aliba.lt/siemens-sk-26e800eu/p67247

Astept cu nerabdare o fotografie cu Maia mancand in manduca, sa prind si eu schema. Am cumparat bilete, venim in RO la sf lui martie si vreau sa o port in manduca prin aeroport si pe la rude, numai ca nebunica mea nu prea vrea. Incerc sa o obisnuiesc pe sold, dar cred ca nu e eobisnuita sa tina piciorusele departate prea mult timp. Ne antrenam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Kora, multa sanatate lui Dimi! Tie curaj, energie si ajutor din partea familiei, sa treceti cu bine si peste incercarea asta.

Mergi la inceput